وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

برگزاری دومین اجلاسیه شهدای بهداشت و درمان استان سمنان با حضور سردار صفوی /اهدای کتاب " سپيد پوشان حماسه ساز شهدای بهداشت و درمان" به شرکت کنندگان در این اجلاسیه


دومین اجلاسیه شهید و گردهمایی ایثارگران بهداشت و درمان دفاع مقدس در هفته دفاع مقدس، با حضور سرلشکر صفوی مشاور مقام معظم رهبری در سمنان برگزار شد.

به گزارش وبدا، سردار صفوی مشاور عالی فرمانده کل قوا، در این اجلاسیه با اشاره به مقوله بهداشت و بهداری در دفاع مقدس و اهمیت کار این گروه گفت: بهداری در جنگ اهمیتی فوق‌العاده داشت.
سردار صفوی افزود: یکی از ارکان اصلی ما در جنگ، بهداری دفاع مقدس بود خود من به این امر توجه داشتم که ما در جنگ کمتر زخمی و شهید بدهیم و لازمه این امر بهداری قوی و امداد بود. چرا که قبل از اعزام نیروها، همه را حتی افرادی که غیر امدادگر بودند را نیز آموزش می‌داد و ده‌ها پست امداد اورژانس را در خط مقدس ایجاد می‌کرد و یا وظیفه ایجاد بیمارستان‌های صحرایی داشت همچنین در طول عملیات، امدادگران پا به‌پای نیروها حضور داشتند و بعضاً جلوتر از بسیجیان انجام‌ وظیفه می‌کردند از سوی دیگر حمل‌ و نقل شهدا و زخمی‌ها، رانندگی آمبولانس در میدان نبرد.

سردار صفوی خاطر نشان کرد: بسیاری از شهدای ما در حوزه بهداشت و درمان از قساوت دشمنان شکل می‌گرفت چراکه بعثی‌ها هیچ رحم و مروتی نداشته و حتی آمبولانس‌ها را مورد هدف قرار می‌دادند لذا برای عظمت کار بهداری در دفاع مقدس باید نگاهی به آمار و ارقام کرد در هشت سال دفاع مقدس ۱۰۰هزار نفر رزمنده به‌عنوان بهداری دفاع مقدس از راننده تا جراح در جبهه‌ها حضور پیدا کردند و این موضوع تنها در جبهه شمال غرب تا جنوب محسوب می‌شود که اگر متصدیان درمان مجروحان در مراکز استان‌ها را نیز حساب کنیم عددی بیشتر از این میزان خواهد شد اما در جبهه‌های نبرد تنها آمار شهیدان بهداشت و درمان سه هزار و ۵۰۰ نفر و جانبازان آن ۱۵هزار نفر هستند که این از نقش بسزای بهداری در دفاع مقدس خبر می‌دهد.

مشاور عالی فرمانده کل قوا با بیان اینکه در دوران دفاع مقدس ۶۰ بیمارستان صحرایی و یک هزار اورژانس در جبهه‌ها ایجاد شد، گفت: تلاش زحمت کشان عرصه بهداری جنگ باعث شده بود تا مدت‌زمان رسیدگی به مجروحان جنگی از زمان مجروحیت تا انتقال به بیمارستان یک تا یک و نیم ساعت باشد که این امر در مقایسه با جنگ ویتنام که آمریکایی‌ها با هلیبورن بسیار مجهزشان این کار را در دو تا دو و نیم ساعت انجام می‌دادند، دستاورد بزرگی بود.
سردار صفوی بیان کرد: تلاش مجموعه بهداشت و درمان جنگ به‌گونه‌ای بود که بیمارستان‌هایمان را کاملاً با بتون می‌ساختند و درصورتی‌که حتی بمب به آن‌ها برخورد می‌کرد، فرونمی‌ریخت و این نشان می‌داد تا چه میزان بهداری جنگ برای ما اهمیت داشته است تا جایی که حتی بمب شیمیایی و خستگی کار ۴۸ ساعته هم ایثارگران حوزه امداد و درمان از پرستار و پزشک تا راننده را از پای نمی‌انداخت و باز همگی آماده خدمت‌رسانی به مردم بودند لذا این ایثارگری‌ها باید به نسل جوان بیان شود چراکه بهداری افتخار دفاع مقدس است.
وی بابیان اینکه ۷۰۰ جانباز حوزه بهداشت و درمان در استان سمنان وجود دارد، افزود: همان‌گونه که فرزندان ملت غیور ایران در جبهه‌های نبرد، در عرصه جهاد سازندگی، بهداشت و درمان، نیروهای مسلح، ارتش، سپاه، بسیج و ... افتخار می‌آفریدند، بهداری استان سمنان نیز در دفاع مقدس افتخار آفرید که حدود ۱۰۰ شهید نشان‌گر این اهمیت و نقش‌آفرینی است و ما همواره خودمان را مدیون ایثارگران و شهیدان می‌دانیم.
مشاور عالی فرمانده کل قوا با اشاره به رشادت‌های صورت گرفته در حوزه دفاع مقدس، گفت: به نظر بنده باید برای هر یک شهید حوزه بهداشت و درمان یک کتاب نوشت چراکه زندگی این افراد که خیلی‌هایشان را فقط به اسم می‌شناسیم، دارای زوایای بسیار نابی است که می‌تواند الگویی برای جوانان باشد.
دکتر شادنوش رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان، نیز در این اجلاسیه حفظ ارزشها را در گرو حفظ فرهنگ ایثار و شهادت دانست و افزود: شهدا با ایمان راسخ و ایثار جان خویش موجب پیروزی حق علیه باطل شدند و ادامه این مسیر و حفظ دستاوردهای شهدا نیازمند زنده نگه داشتن همین فرهنگ می باشد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان با بیان این که، کتاب « سپيد پوشان حماسه ساز شهدای بهداشت و درمان استان سمنان» که با مقدمه ای از دکتر هاشمی وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی منتشر شده و در سفر ایشان به استان سمنان رونمایی شد، در دومین اجلاسیه ۹۶شهید حوزه بهداشت و درمان استان سمنان، به شرکت کنندگان اهداء می شود، گفت: این کتاب شامل معرفی شهدا، ایثارگران، خاطرات رزمندگان، نحوه امدادرسانی در جنگ ها، نقش امداد و بهداشت در دفاع و شرایط خاص جنگی و مجموعه ای عکس ها، خاطرات و همچنین اسناد تاریخی دفاع مقدس ویژه استان سمنان، به چاپ رسیده و امروز با حضور سرلشکر رحیم صفوی به رسم يادبود به شرکت كنندگان در این اجلاس اهداء شد.

دکتر شادنوش خاطر نشان کرد: از مجموع 96 شهید بهداشت و درمان دفاع مقدس استان سمنان، یک شهید پزشک بوده و 6 شهید نیز بهداشت و پزشکیار، 56 شهید امدادگر، 9 شهید حامل مجروحان، 9 شهید راننده آمبولانس و 18 شهید نیز بهداشتیار و عضو کادر بهداشت و درمان رزمندگان دفاع مقدس بودند که به شهادت رسیده‌اند.

در پایان این مراسم با حضور دکتر شادنوش رئیس دانشگاه و جمعی از مسوولان، فعالان، ایثارگران و جانبازان حوزه بهداشت و درمان استان سمنان در دوران دفاع مقدس، از خانواده شهدا و ایثارگران دوران دفاع مقدس، پیشکسوتان، پاسداران و پرستاران مدافع حرم در بخش بهداشت و درمان استان سمنان تقدیر شد.


دومین اجلاسیه شهدای بهداشت و درمان به منظور توسعه و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت با حضور سرلشکر سید یحیی رحیم صفوی مشاور رهبر معظم انقلاب اسلامی، سید محمد تقی شاهچراغی فرمانده تیپ قائم آل محمد(عج) استان، دکتر محمود خباز استاندار سمنان، دکتر شادنوش رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان، روساء، مدیران و جمعي از مسوولين و خانواده هاي معظم شهدا و جانبازان در سالن هلال احمر سمنان برگزار شد.

شایان ذکر است: از 3000 شهید استان سمنان 96شهید در عرصه بهداشت و درمان به فیض شهادت رسیدند.

نسخه چاپي ارسال به دوست

چهارشنبه ٥ مهر ١٣٩٦ - ١٠:٥٤ / شماره خبر: ١٦٦٦٠٩ / تعداد نمايش: 4236

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج