وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

معاون اجتماعی وزیر بهداشت در اصفهان:

نیازمند تشکیل مجمع سلامت محله‌ها هستیم

معاون اجتماعی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، با همراهی دکتر مصطفی جمالی، مدیرکل سازمان‌های مردم‌نهاد سلامت، برای شرکت در يازدهمين همايش سازمان‌هاي مردم‌نهاد كشور و كارگروه سلامت و امنيت غذايي استان اصفهان، بازدید از انجمن‌های اوتیسم، ام.اس و مركز در حال احداث دياليز حضرت ابوالفضل، به اصفهان سفر کرد.

 

به گزارش وبدا، دکتر سید محمدهادی ایازی در سفر به اصفهان ضمن بازدید از معاونت اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با استماع گزارش‌های مسئولان این حوزه در جریان وضعیت مشارکت خیران در برنامه‌های سلامت و شکل‌گیری و راه‌اندازی حوزه معاونت اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان قرار گرفت.

 

دکتر ایازی در ادامه به تبادل نظر در خصوص فعالیت‌های انجام‌شده و  آتی فعالیت‌های این حوزه، چالش‌های موجود و راه‌کارهای پیشنهادی پرداخت و برنامه‌ها و اولویت‌های حوزه معاونت اجتماعی را بیان کرد.

 

 وی همچنین اهداف حوزه معاونت اجتماعی را تشریح و بر ضرورت تجمیع ارکان حوزه اجتماعی در یک مکان و زیر نظر معاون اجتماعی دانشگاه و هم‌چنین تکمیل ساختار این حوزه تاکید کرد.

 

دکتر ایازی  هدف اصلی حوزه اجتماعی را جلب مشارکت‌های اجتماعی و مشارکت‌های مردمی در راستای اجتماعی شدن سلامت بیان و تصریح کرد: معاونت اجتماعی باید با دادن انگیزه به مردم، آنها را در فعالیت‌های اجتماعی شریک نماید.

 

معاون اجتماعی وزیر بهداشت برنامه‌های تشکیل کانون سلامت محلات، تشکیل خانه سازمان‌های مردم‌نهاد، راه‌اندازی همراه‌سراها و فعال‌سازی کسب و کارهای نوپا را از فعالیت‌های مهم و مورد برنامه‌ریزی این حوزه عنوان و انتظارات خود را از دانشگاه‌ها اعلام کرد.

وی در این خصوص گفت: دبیرخانه کارگروه سلامت و امنیت غذایی که در حقیقت یکی از ارکان مدیریت سلامت همه‌جانبه است به معاونت اجتماعی منتقل شود و زیر نظر معاون اجتماعی و ریاست دانشگاه فعالیت کند؛ با توجه به تاکید وزیر بهداشت بر ضرورت تشکیل مجامع سلامت، دانشگاه به طور جدی با استانداری به عنوان مسوول مجمع استانی سلامت، در راستای برگزاری این مجمع همکاری کند؛ در سال آتی محلات اصفهان شناسایی و در هر محله کانون اجتماع‌محور سلامت محله تشکیل شود و در هر کانون سلامت محله، همه گروه‌های سلامت کودکان، سلامت نوجوانان و جوانان، سلامت میان‌سالان، سلامت مادران و سلامت سالمندان فعالیت نمایند.

 

دکتر ایازی تاکید کرد: در هر محله، مجمع سلامت محله و در هر شهرستان، مجمع سلامت شهرستان تشکیل شود.

 

وی با تاکید بر اهمیت  همکاری‌های میان‌بخشی، به  راه‌اندازی اتاق فکر یا اندیشگاه سلامت با همکاری اعضای هیات علمی خوش‌فکر و علاقمند در راستای حل مشکلات سلامت اشاره کرد و گفت: با توجه به اهمیت همکاری اعضای هیات علمی در برنامه‌های مشارکت اجتماعی، انجام فعالیت در امور اجتماعی به عنوان امتیازی برای ارتقای آنها  تاثیر داشته باشد.

 

دکتر ایازی هم‌چنین در نشست کمیته سلامت و امنیت غذایی این استان که با حضور معاون سیاسی امنیتی استانداری و رییس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در مرکز بهداشت استان تشکیل شد، شرکت کرد و با تأکید بر ضرورت مشارکت و هم‌دلی سایر نهادها، سازمان‌ها و دستگاه‌ها در اجرای سهم 75 درصدی سایر نهادها در تامین سلامت مردم، بر ضرورت استمرار و قوت برگزاری جلسات بین‌بخشی در حوزه سلامت و امنیت غذایی تاکید کرد.

 

معاون اجتماعی وزیر بهداشت با اشاره به برگزاری مجمع ملی سلامت جمهوری اسلامی ایران با حضور رییس جمهور و ۱۴ وزیر مرتبط افزود: در استان‌ها نیز مجمع سلامت استان‌ها با حضور استاندار و مدیران کل دستگاه‌های اجرایی و در شهرستان‌ها، مجمع سلامت شهرستان به ریاست فرمانداران و با حضور مسئولان شهرستان‌ها تشکیل می‌شود. با این وجود نیاز به تشکیل مجمع سلامت محله‌ها نیز احساس می‌شود که می‌توان از پتانسیل مساجد، مدرسه‌ها و فرهنگسراها برای ارتقای سطح سواد سلامت جامعه بهره برد.

 

دکتر ایازی هم‌چنین تاکید کرد: جلسات مجمع سلامت استان‌ها از مراکز استانی صدا و سیما پخش شود تا مردم در جریان اقدامات انجام شده و دغدغه‌های حوزه سلامت قرار گیرند./230/205

نسخه چاپي ارسال به دوست

پنج شنبه ١٠ اسفند ١٣٩٦ - ٠٨:٤٠ / شماره خبر: ١٧٣٧٦٨ / تعداد نمايش: 2675

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج