وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

رییس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان عنوان کرد:

شناسایی حدود 16 هزار فرد مبتلا به پرفشاری خون در قالب اجرای طرح تحول نظام سلامت

 
دکتر هاشمی شهری گفت: برکات و ثمرات طرح تحول نظام سلامت تنها به کاهش پرداخت هزینه های درمان از سوی مردم خلاصه نمی شود.
 
دکتر سید محمد هاشمی رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان در گفتگو با وبدا، در تشریح مهمترین اهداف اجرای طرح تحول سلامت اظهار داشت: کاهش هزینه های سرسام آور و کمر شکن درمان برای اقشار مختلف مردم، توسعه زیر ساخت های بهداشتی و درمانی و ارتقای کیفیت خدمات با هدف دسترسی همگانی و ارتقای شاخص های عدالت در سلامت از مهمترین اهداف اجرای طرح تحول نظام سلامت بوده است که با استاندارد سازی و بازبینی پوشش بیمه ای و استقرار نظام ارجاع ادامه پیدا خواهد کرد.  
 
دکتر هاشمی تصریح کرد: پر فشاری خون یکی از عوامل خطر مهم بیماری های مزمن غیر واگیر است و فعالیت های آموزشی و بیماریابی مرتبط با آن در قالب برنامه های مدون طرح تحول نظام سلامت در حال انجام می باشد. بر همین اساس، یکی از اقداماتی که پس از اجرای طرح تحول نظام سلامت در خانه های بهداشت روستایی، پایگاه های سلامت شهری و مراکز جامع خدمات سلامت شهری و روستایی (درمانگاه ها) انجام می شود، شناسایی و غربالگری بیماران مبتلا به پرفشاری خون و سایر بیماری های قلبی و عروقی است.   
 
به گفته دکتر هاشمی شهری از ابتدای اجرای طرح خطر سنجی بیماری های قلبی و عروقی و فشار خون، حدود 16 هزار نفر از هموطنان زاهدانی که به این بیماری خاموش و بدون علامت مبتلا بودند، شناسایی و تحت پوشش مراقبت های رایگان این طرح قرار گرفته اند. 
 
رییس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان خاطر نشان کرد: میزان ابتلا به  فشارخون در افراد بالای 18 سال در کشور حدود  27 درصد است که بر اساس آمارهای موجود در مرکز بهداشت استان، این رقم در سیستان و بلوچستان بالغ بر 20 درصد است و به همین دلیل برای پیشگیری و کاهش بار این بیماری باید راهبردهای موثر و قابل قبولی به کار گرفته شود. 
 
وی با اشاره به اینکه از پرفشاری خون به علت فقدان علامت مشخص و در عین حال تاثیر در ابتلا به انواع سکته های قلبی و مغزی به عنوان «قاتل خاموش» یاد می شود، افزود: پرفشاری خون به ندرت در قربانیان خود علائم بالینی ایجاد می کند و معمولا با نشانه های مربوط به سنجش فشار خون توسط کادر بهداشت و درمان شناسائی می شود. بر همین اساس، لازم است افراد بالای 30 سال حداقل سالی یک بار نسبت به کنترل فشار خون خود در یکی از واحدهای ارائه خدمات سلامت اقدام نمایند. 
دکتر هاشمی شهری همچنین کم تحرکی، رژیم غذایی نامناسب و مصرف دخانیات و الکل را از مهم ترین دلایل بروز  پرفشاری خون  دانست و بیان داشت: بيماري فشارخون يكي از عوامل خطر آفرین و مهم در بروز بيماري‌هاي قلبي عروقي است و منجر به سكته مغزي، سكته قلبي (حمله قلبي)، نارسايي قلب، بيماري كليه و بيماري‌هاي عروق محيطي مي‌ شود. برای پیشگیری از بروز این پیامدها به هموطنان عزیز توصیه می شود تغذیه مناسب، تحرک بدنی کافی و ورزش را در اولویت برنامه های زندگی روزانه خود قرار دهند.
 
وی تقویت و توسعه «سواد سلامت» را یکی از ضروریات افزایش مشارکت مردم در برنامه های نظام سلامت عنوان کرد و اظهار داشت: حدود 50 درصد از بیماران مبتلا به فشار خون از وضعیت بیماری خود بی خبرند و بعضی از این افراد نیز با وجود اطلاع از این موضوع، اقدام درمانی انجام نمی دهند./119

نسخه چاپي ارسال به دوست

پنج شنبه ٣ خرداد ١٣٩٧ - ٠٨:٠١ / شماره خبر: ١٧٧٠٧٢ / تعداد نمايش: 2023

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج