وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی سبزوار خبر داد:

انجام بیش از چهار هزار و 758 مورد زایمان طبیعی رایگان

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی سبزوار گفت: با اجرای طرح تحول سلامت و ترویج زایمان طبیعی از سال 1393 تاکنون، میزان عمل سزارین در بیمارستان های تحت پوشش این دانشگاه 35 درصد کاهش یافته است.
به گزارش وبدا، دکتر محمد نعمت شاهی با اعلام این خبر افزود: در 9 ماه گذشته از سال جاری شش هزار و 408 مورد زایمان در بیمارستان های تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی سبزوار انجام شد که چهار هزار و 758 مورد آن زایمان طبیعی بود و میزان سزارین نسبت به سال گذشته 12 درصد کاهش یافته است.
وی ترویج زایمان طبیعی را از مهمترین برنامه های طرح تحول  نظام سلامت عنوان کرد و گفت: برنامه ترویج زایمان طبیعی با هدف ارتقای سلامت مادر و نوزاد از ابتدای اجرای طرح تحول نظام سلامت در بیمارستان های سبزوار اجرا و و تا کنون میزان عمل سزارین در این شهرستان 35 درصد کاهش یافته است.
معاون درمان دانشگاه با اشاره به ایجاد بسترهای لازم برای فرهنگ سازی زایمان طبیعی در سبزوار و شهرستان های تابعه، تصریح کرد: پنج هزار و 724 مادر باردار در سال جاری توسط کارشناسان مامایی این آموزش های رایگان ترویج زایمان طبیعی، روش های دارویی و غیر دارویی کاهش درد زایمان را فرا گرفتند.
دکتر نعمت شاهی اضافه کرد: بهسازی بلوک های زایمان، راه اندازی اتاق های تک نفره زایمان، فراهم سازی روش های کاهش درد زایمان دارویی و غیر دارویی، توانمندسازی مادران باردار و برگزاری کلاس های آمادگی برای زایمان از جمله اقدامات انجام شده دراین برنامه است.
گفتنی است، شش بیمارستان تخصصی،194 خانه بهداشت و 37 مرکز بهداشتی و درمانی تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی سبزوار در شهرستان های جوین، جغتای، خوشاب و داورزن واقع غرب خراسان رضوی فعالیت می کنند.

 

نسخه چاپي ارسال به دوست

جمعه ١٤ دی ١٣٩٧ - ١٠:٣٦ / شماره خبر: ١٨٥٤٠٧ / تعداد نمايش: 572

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج