وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت در آیین اختتامیه بیست و چهارمین جشنواره قرآن و عترت دانشگاهیان وزارت بهداشت:

جشنواره‌های قرآنی باید چراغ راه دانشگاهیان باشند

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، گفت: ما انتظار داریم در نتیجه برگزاری جشنواره‌هایی همچون جشنواره قرآن و عترت دانشگاهیان وزارت بهداشت، آن وحدت و نورانیتی ایجاد شود که جامعه دانشگاهی را تحت تأثیر قرار داده و چراغ راه دانشگاهیان باشد، جامعه شناسان در این برهه زمانی اعتقاد دارند جوانان ما تشنه معنویت هستند و شما اهالی جامعه قرآنی می‌توانید آنها را سیراب کنید.

 

به گزارش وبدا، دکتر سیما سادات لاری، در آخرین مراسم اختتامیه بیست و چهارمین جشنواره قرآن و عترت دانشگاهیان وزارت بهداشت که شامگاه پنج شنبه نهم آبان‌ماه در سالن مرکز همایش‌های دانشگاه علوم پزشکی همدان برگزار شد، بیان کرد: خدا را شاکرم در جمع نورانی شما عزیزان قرآنی هستم و از زحمات همه کسانی که میزبانی این جشنواره را برعهده داشتند، سپاسگزاری و قدردانی می‌کنم. خوش به سعادت دکتر حیدری مقدم؛ رییس دانشگاه علوم پزشکی همدان و همه کارکنان این دانشگاه که سعادت برگزاری این مراسم را داشتند؛ به نوعی سعادت نصیب تمامی بزرگوارانی شد که بیست و چهارمین جشنواره قرآن و عترت وزارت بهداشت را میزبانی کردند و قطعاً این تلاش ضامن سلامت و عزتشان خواهد بود.

 

وی ادامه داد: از همه اساتید، دانشجویان و کارکنانی که در عرصه قرآنی فعالیت می‌کنند تشکر می‌کنم، در حقیقت محور شما بودید که این فضای دل‌انگیز قرآنی در دانشگاه‌ها ایجاد شد و باعث افتخار است که بیش از ۸۰ هزار نفر از دانشگاهیان وزارت بهداشت در این جشنواره حضور داشته‌اند، بیست و چهارمین جشنواره قرآن و عترت وزارت بهداشت بسیار باشکوه برگزار شد و این‌ موضوع که می‌بینیم در شب سوم و پایانی همچنان صندلی‌های سالن محل برگزاری مراسم اختتامیه مملو از جمعیت عاشقان قرآنی است، جای مسرت و شادمانی دارد.

 

معاون وزیر بهداشت رشد ۲۹ درصدی نرخ مشارکت شرکت کنندگان در سه بخش دانشجویی، اساتید و کارکنان را نشانه انس و الفت بیشتر دانشگاهیان وزارت بهداشت با قرآن کریم دانست و تصریح کرد: در مجموع و به صورت کلی در این جشنواره شاهد رشد ۲۹درصدی شرکت‌کنندگان بودیم و این نرخ رشد مشارکت در حوزه اساتید به ۱۴۰ درصد می‌رسد.

 

دکتر لاری یکی از بخش‌های متمایز این جشنواره را برگزاری ۱۱ کارگاه در حاشیه برگزاری مسابقات عنوان کرد و افزود: در این دوره از جشنواره  نسبت به سال گذشته شاهد رشد برگزاری کارگاه‌های آموزشی از سه کارگاه به ۱۱ کارگاه بوده‌ایم. امیدوارم در آینده شاهد هر چه باشکوه‌تر شدن این مراسم باشیم.

 

معاون وزیر بهداشت ضمن قدردانی از تمامی رؤسا، معاونان فرهنگی و دانشجویی و کارشناسان قرآنی دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور، گفت: در معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت در حال طراحی دوره‌های «تدبر در قرآن» هستیم و امیدواریم با برنامه‌ریزی هدفمند، فهم، درک و شناخت دانشگاهیان از معارف تابناک قرآن کریم و سیره ائمه اطهار را تعمیق بخشیم.

 

وی در ادامه به بخشی از بیانات آیت الله جوادی آملی اشاره کرد و گفت: ایشان می فرمایند: «واعتصمو به حبل الله که شعار وحدت است نه به این معنا است که شما هر کجا هستید، در هر حدی هستید بیاید با دیگران یک گونه فکر کنید؛ که شدنی نیست. معنای «واعتصمو به حبل الله جمیعا» این نیست که همه شما اهل قرآن باشید، معنایش این نیست که همه شما مسلمان باشید و همه شما به قرآن و فرامین آن عمل کنید. معنای آن این است که همه شما با هم بفهمید، با هم این طناب را بگیرید نه تک تک، با هم که گرفتید یکدیگر را درک می‌کنید.

 

این سمینارها کنگره‌ها و کنفرانس‌ها گوشه‌ای از همین راه است. افکار گروهی، کارهای گروهی، کارهای تحقیقی این است. با هم بفهمید به این معنا نیست همه مسلمان باشید. حالا همه مسلمان هستید و مشکلی هم حل نشد چون بی هم مسلمانید نه با هم،  بی هم قرآن را گرفتید نه با هم، این با هم گرفتن غیر از تک تک گرفتن است. وقتی با هم گرفتید به افکار یکدیگر احترام می‌گذارید. هرگز خودمان «میزان العقاید و الاعمال» نمی‌شویم. اگر چند کلمه درس خواندیم و عابد شدیم، اولین روزی است که خود را بدهکار می‌دانیم نه طلبکار، اگر کسی از حوزه و دانشگاه فارغ التحصیل شد و خود را طلبکار دید او باید برگردد به حوزه دانشگاه و از نو شروع کند. اگر کسی خود را بدهکار دید و به افکار دیگران احترام گذاشت و گفت این نعمتی که خداوند به من داده، اولین روز مسؤولیت من است که باید من خدمتگذار مردم باشد، این است که هیچ مشکلی پیش نمی‌آید و او است که حق حوزه و دانشگاه را ادا کرده است. این با هم فهمیدن یعنی این حرفهایتان را کنار هم بگذارید آن گاه خیلی از مشکلات حل می‌شود".

 

معاون وزیر بهداشت در پایان گفت: انتظار داریم از دل این جشنواره‌ها آن وحدت و نورانیتی بیرون بیاید که جامعه دانشگاهی را تحت تأثیر قرار دهد و چراغ راه دانشگاهیان باشد، جامعه شناسان در این برهه زمانی اعتقاد دارند جوانان ما تشنه معنویت هستند و شما اهالی جامعه قرآنی می‌توانید این عزیزان را سیراب کنید.

نسخه چاپي ارسال به دوست

جمعه ١٠ آبان ١٣٩٨ - ٠٩:٠٠ / شماره خبر: ١٩٦٥٤٥ / تعداد نمايش: 450

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج