وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

1400 کیلومتر در جاده‌های همدان و اصفهان

دویست و هجدهمین سفر استانی وزیر بهداشت

سفرهای کاری وزیر بهداشت دیگر برای همه عادی شده است و هرهفته منتظریم خبر یک بازدید یا افتتاح یک بیمارستان، درمانگاه، مرکز بهداشت و... از شهر یا روستایی دورافتاده برسد؛ اما این که وزیر بهداشت تصمیم بگیرد بعد از دو روز کاری طاقت فرسا و چانه‌زنی با وکلای مردم بر سر بندبند قانون برنامه ششم توسعه، به یک ماموریت کاری دیگر برود، در ذهن کمتر کسی می‎گنجید؛ اما دکتر هاشمی که گویا در این ماه‌های باقی مانده برای اتمام طرح‌های نیمه کاره و رسیدگی به وعده‌های داده شده، سرعت خود را دوچندان کرده، ظهر چهارشنبه سفری زمینی را به استان‌های همدان و اصفهان آغاز کرد. سفری که از نگاه آمار دویست و هجدمین سفر کاری او در کشور محسوب می‌شد.
. 

در این سفر دکتر هاشمی ابتدا به شهرستان ملایر رفت تا بخش جدید بیمارستان امام حسین(ع) را افتتاح کند. بخش مراقبت‌های ویژه، دارای 19 تخت و MRI که با مشارکت خیرین، نوسازی و بازسازی شده بود. محمد کاظمی نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی در مراسم افتتاح بخش جدید این بیمارستان گفت: وزیر بهداشت ثابت کرد که با دست خالی می‌توان اقدامات مهم و موثری انجام داد؛ چون روحیه ایشان جهادی است.

وی افزود: اقدامات وزرای بهداشت و امور خارجه نه تنها برای دولت، بلکه برای نظام جمهوری اسلامی ایران آبرو آفرید. 

یک چهارم  پروژه عمرانی حوزه سلامت

وزیر بهداشت در ملایر ضمن تقدیر از تلاش‌های مسئولان دانشگاه علوم پزشکی همدان برای ارائه خدمات با کیفیت به مردم ملایر و اجرای بیش از 70 پروژه عمرانی حوزه سلامت از مجموع 270 پروژه استان در این شهرستان، یادآور شد: هنوز اقدامات مهمی در حوزه بهداشت و درمان این شهرستان باید انجام شود زیرا این شهر موقعیت ویژه‌ای دارد و بار بیماری‌های شهرهای مجاور را بر دوش می‌کشد. 

خیرین الگوهای عبور از منیّت

دکتر هاشمی ضمن تقدیر از خدمات خیرین سلامت در سطح شهرستان ملایر، اظهار داشت: خیرین از خودشان عبور کردند و بیشتر به مردم فکر می‌کنند. درواقع جهاد اصلی را آنها انجام می‌دهند و امیدواریم که تعدادشان روزبه‌روز بیشتر شود و باید به بازماندگان خیرین متوفی نیز تبریک بگویم زیرا بخش عمده موقوفات این شهرستان در حوزه سلامت است. 

پنج ساعت تا کاشان

وزیر بهداشت در پایان روز نخست سفر خود به دو استان همدان و اصفهان، ملایر را به مقصد کاشان ترک کرد و بعد از طی مسیری 5 ساعته به کاشان رسید. روز دوم با افتتاح بیمارستان فوق تخصصی آیت‌الله یثربی(ره) کاشان آغاز شد که در زمینی به مساحت 20هزار مترمربع و با زیربنای 12هزار مترمربع احداث شده است. این بیمارستان در سایت دانشگاه علوم پزشکی کاشان توسط خیرین سلامت با اعتباری بالغ بر 40میلیارد تومان ساخته و توسط موسسه محب سلامت کاشان با اعتباری به میزان 40 میلیارد تومان تجهیز شده است. 

طرح تحول سلامت، راه بی‌بازگشت

وزیر بهداشت طی سخنانی در کاشان از طرح تحول سلامت به عنوان راه بی‌بازگشت یاد کرد و گفت: تمام قوا باید به مشکلات مردم در حوزه سلامت توجه و آنها را برطرف کنند؛ طرح تحول سلامت اما در هر حال با قوت و قدرت ادامه پیدا خواهد کرد. البته کاستی‌هایی هم دارد که بیشتر مربوط به شرکای این طرح می‌شود و امیدواریم با تغییر رفتار آنها، منابع و مصارف با همدیگر سنخیت پیدا کنند.

دکتر هاشمی تاکید کرد: مردم نگران ادامه طرح تحول سلامت نیستند؛ برخی از سیاسیون نگران هستند که امیدواریم خداوند نگرانی آنها را برطرف کند. 

بازدید از بیمارستان خیرساز کارگرنژاد

وزیر بهداشت در کاشان همچنین از بیمارستان خیرساز کارگرنژاد که به ارائه خدمات به بیماران دارای مشکلات روانی می‌پردازد، بازدید کرد و خطاب به فرد خیر سازنده آن گفت: هیچ فردی همانند خیران، نمی‌تواند برای مراکز بهداشتی و درمانی دلسوزی کند و شما می‌توانید این بیمارستان را به صورت هیات امنایی اداره و تمام نیازهای آن مانند نیروی انسانی و تجهیزات را تامین کنید. 

دیدار با مادر شهدای سرافراز دفاع مقدس 

دکتر هاشمی قبل از ترک کاشان با حضور در جمع خانواده شهیدان بارفروش با آنها دیدار کرد. در این دیدار مادر این چهار شهید بزرگوار با روحیه‌ای شاداب به گفت‌وگو با وزیر بهداشت پرداخت.

وی گفت: من چهار فرزند از 12 فرزند خود را تقدیم انقلاب و کشور کردم و در دیداری که با مقام معظم رهبری داشتم، گفتم که حاضرم سایر فرزندان را هم برای دفاع از وطن فدا کنم. 

در اردستان...

دکتر هاشمی در شهرستان اردستان نیز پایگاه اورژانس شماره 2 مهاباد را که به یاد مرحوم چنگیز عامری مهابادیان ساخته شده بود، افتتاح کرد.
. 

اورژانس شماره 2 زواره
وزیر بهداشت در شهر زواره از توابع شهرستان اردستان، با حضور در گلزار مطهر شهدا، به مقام شامخ شهدای این شهر ادای احترام کرد. شهرستان زواره در زمان جنگ تحمیلی حدود 5 هزار نفر جمعیت داشت و 120 شهید را به کشور و انقلاب تقدیم کرد که دو تن از آنان از شهدای والامقام وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هستند.

دکتر هاشمی همچنین از مرکز فوریت های پزشکی زواره که دارای 20 تخت و بخش‌هایی مانند رادیولوژی و آزمایشگاه است، بازدید کرد و برای ارتقای کیفیت هتلینگ و نوسازی فضای فیزیکی و تامین تجهیزات مورد نیاز آن دستوراتی داد.
 

گریزی به رأیی که باید لحاظ شود

وزیر بهداشت در خصوص آینده طرح تحول سلامت، گفت: آینده طرح تحول سلامت مانند آینده انقلاب اسلامی است که هیچ فردی در مورد ادامه آن شک ندارد. چنین اقداماتی از آرزوهای شهدا و امام راحل است. رهبری نیز فرمودند: بیماران به‌جز رنج بیماری نباید رنج دیگری داشته باشند.

دکتر هاشمی در ادامه نقش سیاست‌گذاری در حوزه سلامت را مهم ارزیابی کرد و گفت: امیدواریم حقی از دکتر شهریاری در رای‌گیری روز چهارشنبه گذشته مجلس در مورد یکی از بندهای مهم حوزه سلامت در برنامه ششم توسعه، ضایع نشود تا منویات مقام معظم رهبری که فرموده‌اند، سیاست‌گذاری باید در اختیار تولیت باشد، تحقق یابد و در سال‌های آینده شاهد حل مهم‌ترین مشکل موجود یعنی مدیریت منابع و توازن بین هزینه‌ها و مصارف باشیم.
 

بهترین لحظه سفر

وزیر بهداشت مهمترین و ماندگارترین دستاورد سفر خود به استان اصفهان را دیدار با خانواده‌ای دانست که 4 فرزند خود را تقدیم انقلاب اسلامی کرده‌اند.

وی یادآور شد: خانواده معظم شهدا سرمایه اصلی نظام جمهوری اسلامی ایران هستند و ما لحظات بسیار شیرین و به‌یاد ماندنی با مادر شهیدان بارفروش داشتیم؛ مطمئنم دعای مادر چهار شهید،‌ بسیاری از موانع را که سر راه مردم هست، برطرف می‌کند.

دکتر هاشمی در اردستان همچنین از بخش‌های مختلف بیمارستان شهید دکتر بهشتی بازدید، با کادر درمانی آن گفت‌وگو و از بیماران عیادت کرد. وزیر بهداشت دستورات لازم را برای تامین نیازهای این بیمارستان 60 تختخوابی صادر کرد.
 

رضایت دلسوزان انقلاب از طرح تحول سلامت

حجت‌الاسلام طباطبایی نژاد، نماینده مردم اردستان در مجلس شورای اسلامی در جلسه شورای اداری این شهرستان، گفت: تمام افرادی که دلسوز انقلاب اسلامی هستند، از طرح تحول سلامت رضایت دارند و آن را یکی از اهداف انقلاب اسلامی و امام راحل می‌دانند. مجلس روز گذشته، به حوزه سلامت و وزارت بهداشت کمک‌هایی کرد و هر زمان از من سوال شده که شما وزارت رفاه ترجیح می‌دهید یا بهداشت را؟ می‌گویم من طرح تحول سلامت را ترجیح می‌دهم زیرا یکی از اقدامات بسیار مفید دولت است و در صورت شکست آن، شرایط بدتر از وضعیت گذشته می‌شود. 

دیدار با خانواده پزشک پرتلاش

وزیر بهداشت در این سفر از خدمات مرحوم دکتر سیدمجتبی طلایی زواره به عنوان یکی از بهترین نیروهای وزارت بهداشت و استان  اصفهان تقدیر کرد.

دکتر هاشمی گفت: مهم است که انسان‌ها همانند دکتر طلایی به‌گونه‌ای زندگی کنند که برای آخرت خود کارنامه‌ای ارزشمند ذخیره نمایند.

مرحوم دکتر طلایی زواره‌ای رییس بیمارستان فارابی اصفهان، حدود دو ماه پیش به علت عارضه قلبی در حال ادای فریضه نماز در محل کار، به رحمت ایزدی پیوست.

.


 

نطنز و بیمارستان‌های در حال تکمیل

وزیر بهداشت در ایستگاه پایانی سفر خود به دو استان همدان و اصفهان، در جلسه شورای اداری نطنز که تا پاسی از شب ادامه داشت، حضور یافت. در این جلسه موضوعاتی مانند تجهیز بیمارستان بادرود، تکمیل ساختمان بیمارستان خاتم‌الانبیاء نطنز، دلایل مهاجرت نیروی انسانی از این شهرستان و تامین نیروی مورد نیاز مطرح شد.

وزیر بهداشت در مورد این مسائل گفت: بیمارستان خیرساز بادران حتما باید به سرعت تکمیل و تجهیز شود و هر دستگاه یا تجهیزاتی را که مورد نیاز باشد، فراهم می‌کنیم اما در مورد تامین نیروی انسانی متخصص چون فصل توزیع متخصص و فوق تخصص پزشکی به اتمام رسیده باید تا پایان دی ماه برای جابجایی صبر کرد.

دکتر هاشمی همچنین ضمن تاکید بر لزوم تسریع در اتمام ساخت بیمارستان خیرساز خاتم‌الانبیاء نطنز گفت: دانشگاه علوم پزشکی اصفهان حتما در تکمیل و تجهیز این بیمارستان کمک‌هایی خواهد کرد اما امیدوارم که خیرین سلامت و مردم نطنز که در سایر شهرها زندگی می‌کنند، برای توسعه خدمات بهداشتی و درمانی شهرشان پیش‌قدم شوند. 

پایان سفر 1400 کیلومتری 

جلسه شورای اداری شهرستان نطنز، پایان بخش سفر دو روزه وزیر بهداشت به استان‌های همدان و اصفهان بود. دکتر هاشمی در این سفر و طی دو روز 1400 کیلومتر راه بین شهرهای مختلف را با خودرو پشت سر گذاشت و به نطنزی‌ها قول داد در فروردین ماه سفری ویژه به این شهرستان داشته باشد.

نسخه چاپي ارسال به دوست

يکشنبه ١٩ دی ١٣٩٥ - ١٣:١٤ / شماره خبر: ١٥٦١٣٢ / تعداد نمايش: 3657

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج