وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

وزیر بهداشت در آیین افتتاح بیمارستان 600 تختخوابی ابوعلی سینا شیراز:

انجام سالانه ۸۰۰ پیوند کبد در کشور/ صرفه جویی ۱.۸ میلیارد دلاری با انجام خدمات پیوند اعضا در کشور

وزیر بهداشت گفت: در دولت یازدهم در استان فارس 930 میلیارد تومان در حوزه سلامت هزینه شده است تا پرداختی مردم کاهش چشمگیری یابد.

به گزارش وبدا، دکتر سید حسن هاشمی پیش از ظهر امروز در آیین افتتاح بیمارستان ابوعلی سینا (پیوند اعضا) و پروژه های زیربنایی، اقتصادی و ورزشی استان فارس با حضور رییس جمهور، اظهار داشت: تا قبل از دولت یازدهم 5 هزار و 200 تخت بیمارستانی در استان فارس وجود داشت که 70 درصد از آنها فرسوده بود اما در دولت یازدهم دو هزار تخت بیمارستانی در قالب 18 بیمارستان افتتاح شد و ساخت 3 هزار و 560 تخت جدید در قالب 12 بیمارستان و با رویکرد توزیع عادلانه و گسترش خدمات در مناطق محروم، در حال اجرا است.

وزیر بهداشت با اشاره به جایگاه ویژه شیراز در پیوند اعضا در منطقه خاورمیانه و دنیا، خاطرنشان کرد: تا کنون 50 هزار پیوند عضو در شیراز انجام شده که البته بدون در نظر گرفتن پیوند چشم است و در پیوند چشم، دکتر خدا دوست اولین فردی بود که این عمل پیوند را انجام داد و سالانه 6 هزار پیوند قرنیه انجام می شود.

دکتر هاشمی تصریح کرد: سال گذشته در کشور 3 هزار و 450 پیوند عضو و یک هزار و 40 پیوند مغز استخوان برای بیماران مبتلا به سرطان خون انجام شد.

وزیر بهداشت با بیان اینکه 47 بخش پیوند کبد و کلیه و 18 بخش پیوند سلول های بنیادین در کشور وجود دارد، گفت: با ارائه این خدمات، شاهد صرفه جویی 1.8 میلیارد دلاری بودیم.

وزیر بهداشت هزینه های پیوند عضو در کشورهای دنیا را حداقل 500 هزار دلار عنوان کرد و افزود: در ایران دولت، هزینه های پیوند عضو را به جای مردم پرداخت می کند و برای کل تیم درمانی پیوند در مجموع 50 میلیون تومان پرداخت می شود و با وجود این پرداخت ها اما هنوز علیه جامعه پزشکی، فضاسازی و غوغاسالاری می شود.

دکتر هاشمی در بخش دیگری از سخنان خود یادآور شد: سال گذشته 800 پیوند کبد در کشور انجام شد که 550 پیوند مربوط به شیراز بود که در این حوزه در دنیا رتبه اول را داریم و هر سال رتبه اول بین ایران و آمریکا جابجا می شود.

وزیر بهداشت به انجام دو هزار و 500 پیوند کلیه در کشور در سال گذشته اشاره کرد و گفت: 57 درصد از پیوند اعضا از افرادی بود که دچار مرگ مغزی شده بودند.

دکتر هاشمی اظهار داشت: در سال 95، 67 پیوند توسط تیم های پیوند عضو ایرانی در کشورهای همسایه از جمله پاکستان، تاجیکستان و افغانستان انجام شده است.

وزیر بهداشت تاکید کرد: فقط در ایام تعطیلات عید نوروز، 93 عمل پیوند عضو مهم در حوزه های قلب، کلیه و کبد در بیمارستانهای کشور انجام شد و در حالی که اکثر ارگانها تعطیل بودند اما وزارت بهداشت حداقل با 60 درصد از توان خود به مردم خدمات ارائه دادند.

دکتر هاشمی از راه اندازی شورای عالی پیوند و شبکه فراهم آوری اعضای بدن در دولت یازدهم ابراز خرسندی کرد.

وزیر بهداشت در پایان ضمن تقدیر از رییس جمهور به دلیل حمایت از حوزه سلامت، گفت: خوشبختانه در این دوره به سلامت مردم توجه ویژه ای شد و به عنوان نمونه 11 میلیون نفر تحت پوشش بیمه قرار گرفتند./206

 

نسخه چاپي ارسال به دوست

پنج شنبه ٣١ فروردين ١٣٩٦ - ١٤:٠٠ / شماره خبر: ١٦٠٠٩٣ / تعداد نمايش: 1674

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج