وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

رییس گروه پیشگیری از حوادث وزارت بهداشت خبر داد:

مرگ 145 نفر بر اثر غرق شدگی در سال 95/ افراد نا آشنا به فن شنا در رودخانه و دریا، مهمترین قربانیان حوادث غرق شدگی هستند

معاون فنی و رییس گروه پیشگیری از حوادث دفتر مدیریت بیماریهای غیرواگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از مشکل روند رو به افزایش غرق شدگی در سواحل شمالی کشور گفت و اظهار داشت: 145 نفر در سال 95 بر اثر غرق شدگی فوت شدند.

به گزارش وبدا، دکتر علیرضا مغیثی، گفت: در سال 1395 بر اساس اطلاعات ثبت شده از مراکز بهداشتی درمانی و بیمارستانهای استانهای شمالی کشور تعداد غرق شدگان در این سال 615 نفر ثبت شده است که از این تعداد 145 نفر (23 درصد) فوت شدند.

وی افزود: نسبت غرق شدگان 75 درصد مرد و 25 درصد زن بودند و از کل فوت شدگان این حادثه 88.7درصد مرد و 11.3درصد زن بودند.

وی ادامه داد: 63درصد از قربانیان غرق شدگی در این سال، 30 سال یا کمتر سن داشتند و 8 درصد از آنان، زیر سن 10 سال بودند. بیشترین موارد غرق شدگی و مرگ ناشی از غرق شدگی در گروه سنی 20 تا 24 سال بوده است.

دکتر مغیثی بیان کرد: از کل غرق شدگان ، 10.73 درصد در محدوده داخل طرح سالم سازی دریا غرق شدند و 81.63 درصد حوادث در محدوده خارج از این طرح بوده است. غرق شدگی در رودخانه 5.53درصد ، استخر: 2.11درصد و در میان کل غرق شدگان 21.46درصد بومی (ساکن همین استانها) و 78.54درصد مهمان بودند.

رئیس گروه پیشگیری از حوادث دفتر مدیریت بیماریهای غیرواگیروزارت بهداشت افزود : سواحل شمالی کشور در استان های مازندران، گیلان، و گلستان با دارا بودن مجموعاً 740 کیلومتر که باید رودخانه های محلی را به این مقدار افزود، بطور سنتی به عنوان تفرّجگاه عمومی مورد استفاده مسافرین قرار می گیرند. ولی غرق شدگی خطری است که جان مهمانان این مناطق را تهدید می کند.

وی اضافه کرد: متأسفانه وسعت منطقه خطر بسیار فراخ است؛ 338 کیلومتر از این خط ساحلی مربوط به مازندران، 300 کیلومتر آن مربوط به گیلان و 102 کیلومتر مربوط به استان گلستان می باشد. متأسفانه تعداد زیادی از هموطنان که برای شنا و تفریح وارد آب می شوند به دلیل آشنا نبودن به فن شنا در دریا و رودخانه با جریان تند آب و پدیده های خاصی مانند جريانهاي شكافنده (Rip Currents) روبرو و در اینگونه موارد غرق می شوند./216/205

نسخه چاپي ارسال به دوست

يکشنبه ٢٨ خرداد ١٣٩٦ - ١٥:٤٤ / شماره خبر: ١٦٢٤٢٠ / تعداد نمايش: 1543

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج