وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

مقدمه وزیر بهداشت بر کتاب گذری بر سرنوشت سربازان جنگ در ملل مختلف؛

مدافعان شجاع شرافت انسانی، در یاد مردم و تاریخ سرزمین شان جاودان می شوند

کتاب " گذری بر سرنوشت سربازان جنگ در ملل مختلف " در ۲۰۸ صفحه به کوشش محمد حسین سرایداران، مرضیه سپهری منش، طاهره شکری زاده و سید محمد هادی موسوی و با همکاری دکتر محمد هادی ایمانیه و نیز معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی شیراز و دفتر مشاور وزیر در امور شاهد و ایثارگران وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به بررسی مقایسه ای نحوه خدمت رسانی و ایثارگران در ایران و کهنه سربازان جنگ در سایر ملل پرداخته و انتشارات نامه ی پارسی نیز آن را چاپ کرده است.

به گزارش وبدا، متن مقدمه وزیر بهداشت بر این کتاب به شرح زیر است:

جنگ از تلخ ترین رویدادهای حیات و تاریخ بشر است؛ رخدادی که نتیجه زیاده خواهی جمعی از انسان هاست و آثار نامطلوبی بر زندگی یک یا چند ملت و منطقه ای از جهان برجای می گذارد.

آثاری که نه تنها در دوران جنگ که تا سال های طولانی پس از آن و در نسل های متمادی قابل مشاهده و درک خواهد بود و عرصه های گوناگون زندگی ملت ها را تحت تاثیر قرار می دهد.

این تجربه ناخوشایند اما روی دیگری هم دارد و آن، از خودگذشتگی کم نظیر سربازان و نیروهای داوطلب کشور یا کشورهایی است که مورد هجوم دشمن قرار گرفته اند؛ آنان که برای دفاع از آب و خاک و آیین و فرهنگ خویش تا سرحد فدا کردن جان ایستادگی می کنند و خالق صحنه هایی هستند که در هیچ مقطع دیگری از تاریخ تکرار نمی شود.به همین دلیل این مدافعان شجاع شرافت انسانی، در یاد مردم و تاریخ سرزمین شان جاودان می شوند.

همواره در طول جنگ ها و پس از آن، بخشی از فرهنگ کشورها به این موضوع اختصاص می یابد. در مورد مدافعان کشور داستان ها گفته و نوشته می شود؛ فیلم ها، بناها، نمادها، موزه ها و ... ساخته می شود تا فداکاری، شجاعت، جان بازی و از خود گذشتگی آنها در تاریخ کشور و حتی خاطره بشریت ماندگار شود.

فرهنگ حاصل از دفاع ملت ها در برابر متجاوزان، تا سال های طولانی چون موتور محرکه جامعه عمل می کند و پایه گذار پیشرفت های فراوان و شگرفی در حوزه های گوناگون اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی می شود.

بهره گرفتن از چنین ظرفیت های عظیمی، در کنار توجه به مولفه های بومی و فرهنگی جوامع مختلف، در گرو توجه جدی به تجربه های جهانی است.

کشورهایی مانند ایران عزیز که درگیر جنگ های طولانی بوده اند، لازم است با تحقیق در مورد آنچه دیگران برای بزرگداشت مدافعان میهن و زنده نگه داشتن یاد و خاطره آنها انجام داده اند، به راهکارهای مناسبی برای انتقال فرهنگ فداکاری و از خودگذشتگی به نسل های آینده تلاش کنند و از این مسیر، ضمن گرامیداشت مقام رزمندگان، جانبازان و ایثارگران سال های دفاع در برابر دشمن، راه جبران خسارت های باقی مانده از دوران جنگ را نیز سریع تر طی کنند.

در این راه، انجام تحقیقات و مطالعات و برگزاری نشست ها و همایش های بین المللی کار آمد و سودمند، نیازی واقعی است که باید از سوی سازمان ها و نهادهای ذیربط صورت پذیرد تا بتوانیم آن چنان که شایسته است از آنها که جان و سلامت خویش را برای حفظ وطن و آرامش و آسایش هموطنان فدا کردند، تجلیل و قدردانی کنیم.

ضمن سپاسگزاری از دوستانی که در گردآوری کتاب حاضر تلاش کردند، به ویژه همکاران ارجمند در حوزه مشاور وزیر در امور ایثارگران و دانشگاه علوم پزشکی شیراز، امیدوارم این راه با جدیت ادامه یابد و محققان و نویسندگان، گام های بعدی را محکم تر بردارند و بر تعداد و غنای کتاب های کاربردی و سودمند در این عرصه افزوده شود.

در پایان از درگاه پروردگار مهربان برای شهیدان ایران زمین، علو درجات و برای جانبازان و ایثارگران، سلامت، سربلندی و طول عمر آرزو می کنم و امیدوارم همه ما آن چنان که باید سپاسگزار این بزرگان باشیم.

دکتر سید حسن هاشمی

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

نسخه چاپي ارسال به دوست

سه شنبه ٤ مهر ١٣٩٦ - ١٠:١٠ / شماره خبر: ١٦٦٤٩٤ / تعداد نمايش: 5186

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج