وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

رئیس گروه سلامت روان معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی :

افزایش غفلت کارکنان در حوزه سلامت روان برابر با کاهش بهره وری نیروی کار استروز دهم اکتبر مصادف با 18 مهرماه از سوی فدراسیون جهانی سلامت روان WFMH از سال 1992 به عنوان روز جهانی سلامت روان نامگذاری شده و شعار سال 2017 ، "سلامت روان در محیط کار" تعیین شده است.

به گزارش وبدا، محمدرضا غفارزاده رزاقی رئیس گروه سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان این مطلب، اظهار داشت: بررسی‌های کارشناسان و متخصصین سلامت روان، بیانگر این مطلب است که افزایش غفلت کارکنان در حوزه سلامت روان، کاهش بهره وری نیروی کار و افزایش هزینه‌های جانبی در این خصوص را در بر خواهد داشت.

وی افزود: با توجه به شعار سال 2017، با برنامه ریزی هایی که بر اساس محتوای شعار سال انجام می گیرد، فعالیت هایی پیش بینی شده تا بتوان سایه های غفلت در حوزه سلامت روان را از محل کار برداشته و ابزارهایی فراهم آوریم تا در جهت افزایش رضایت عمومی در محل کار و تامین سلامت در این محیط گام برداریم.

غفارزاده رزاقی در خصوص تعریف سازمان جهانی بهداشت از سلامت روان افزود: سازمان جهانی بهداشت، سلامت روانی را " قابلیت ارتباط موزون و هماهنگ با دیگران، تغییر و اصلاح محیط فردی و اجتماعی و حل تضادها و تمایلات شخصی به طور عادلانه، منطقی و مناسب" تعریف کرده است.

وی ادامه داد: سلامت روانی همان سلامت فکر و قدرت سازگاري فرد با محيط و اطرافيان است. چون در مواجهه با چالش ها و مشکلات روزمره، ما بر اساس ويژگي هاي رواني خود با آن ها برخورد مي کنيم،‌ هر چه از سلامت رواني بيشتر برخوردار باشيم به يقين آسيب پذيري ما کمتر خواهد بود. پس همچنان که از جسم خود مراقبت مي کنيم، روح خود را نيز بايد مقاوم‌تر کنيم تا زندگي بهتري داشته باشيم.

غفارزاده رزاقی در مورد تعریف سلامت روانی در محیط کار گفت: سلامت روانی در محیط كار یعنی مقاومت در مقابل پیدایش پریشانیهای روانی و اختلالات رفتاری در كاركنان سازمان و سالم سازی فضای روانی كار به نحوی كه هدف های چندگانه زیر تأمین شود:

۱- هیچ یك از كاركنان سازمان به دلیل عوامل موجود در سازمان گرفتار اختلال روانی نشوند.

۲ - هر یك از كاركنان از اینكه در سازمان محل كار خود به فعالیت اشتغال دارند، احساس رضایت كنند و علاقه مند به ادامه كار در آن سازمان باشند.

۳- هر یك از كاركنان سازمان نسبت به خود، رؤسا، همكاران و به طور كلی نسبت به جهان اطراف و خصوصاً نسبت به جایگاه خود در سازمان احساس مثبتی داشته باشند.
۴- همه كاركنان سازمان قادر به ایجاد روابط مطلوب با محیط كار و عوامل موجود در آن باشند.

وی با اشاره به اصول سلامت روان در محیط کار و سازمان اظهار داشت: کارفرمایان و مسئولین با ایجاد امنیت شغلی و محیطی دارای حس صمیمیت و احترام متقابل، عاری از اضطراب و خشم، پرهیز از اعمال روشهای مبتنی بر زور و اجبار در محیط كار، شناسایی استعدادهای بالقوه كاركنان تحت نظارت و سپس فراهم ساختن شرایط لازم برای رشد و شكوفایی این استعداد توسط مدیران سازمان، شناسایی دلایل واقعی كم كاری، غیبت از كار، بی حوصلگی و بی علاقگی به كار، پرهیز از قضاوتهای كوركورانه و مبتنی بر پیش داوری، آشنا ساختن كاركنان با واقعیت های محیط كار و حذف آن دسته از معیارها و عوامل سازمانی كه از لحاظ اخلاقی، انسانی و فرهنگ سازمانی صحیح تلقی نمی شود، می توانند در جهت ارتقا سطح سلامت روان کارکنان گام بردارند و به دور از هرگونه خشم و درگیری به وظایف خود عمل کنند.

رئیس گروه سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در خصوص هفته سلامت روان گفت: در ایران نیز هفته پایانی مهرماه ( 24 تا 30 مهر ) به نام هفته سلامت روان نام گذاری شده است، و عمده ترین هدف در این هفته ارتقاء و افزایش آگاهی و تغییر و اصلاح نگرش مردم و مسئولین و متخصصین جامعه نسبت به مسائل مرتبط با سلامت روان می باشد.
وی افزود: گروه سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی نیز با توجه به محتوای شعار سال 2017 برنامه هایی را با هدف ارتقاء و افزایش سطح سلامت روان جامعه تحت پوشش در الویت‌ اجرایی سال 1396 قرار داده است.
وی از جمله برنامه های اجرایی در این هفته به "برگزاری همایش و سمینارهای عمومی و تخصصی در سطح شهرستان و مراکز تابعه با همکاری دستگاه های عضو کمیته سلامت روان، برپایی جشنواره های فرهنگی، تفریحی و علمی با مضمون شعار سال، برگزاری کارگاه های آموزشی جهت محیط های کاری سازمان ها با هدف توانمندسازی کارکنان مشاغل در دستگاه های دولتی و غیر دولتی، برگزاری دوره های آموزشی در سطح شهرک های صنعتی و کارخانجات تحت پوشش، برگزاری گارگاه های تخصصی جهت ظرفیت سازی و توانمندسازی کارشناسان سلامت روان و رفتار مراکز خدمات جامع سلامت ، هماهنگی و تولید برنامه های تلویزیونی و جمع آوری مطالب علمی جهت درج در نشریات عمومی و تخصصی ، اطلاع رسانی عمومی جهت ارتقاء سطح آگاهی آحاد جامعه و برگزاری کمیته های درون و برون بخشی با گروه های تخصصی و سازمان های ذیربط و برنامه ریزی در خصوص تدوین برنامه های مرتبط با موضوع" اشاره کرد./216/205

نسخه چاپي ارسال به دوست

چهارشنبه ١٩ مهر ١٣٩٦ - ١٣:٠٢ / شماره خبر: ١٦٧١٠٨ / تعداد نمايش: 1761

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج