وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

حضور فعال هیات ایرانی در کنفرانس جهانی پیشگیری و مبارزه با بیماری های غیرواگیر در اروگوئه؛

مقامات سازمان جهانی بهداشت، ایران را پیشروترین کشور در پیشگیری و مبارزه با بیماریهای غیر واگیر معرفی کردند


هيات اعزامي كشورمان به كنفرانس جهانی پیشگیری و مبارزه با بیماری های غیرواگیر در مونته ویدئو اروگوئه، پس از قرائت پيام رييس جمهور و ايراد ٤ سخنراني، دیدارهای جداگانه ای با وزراي بهداشت برزيل، اروگوئه، و اكوادور داشتند و به تبادل تجربیات کشورمان در حوزه سلامت پرداختند.

به گزارش وبدا، دكتر باقر لاريجاني معاون آموزشي و نايب رييس كميته ملي پیشگیری از بیماریهای غير واگير که ریاست هیات اعزامی کشورمان به كنفرانس جهاني پیشگیری و مبارزه با بیماریهای غیر واگیر را بر عهده دارد، در این اجلاس در مورد سياستهاي هم راستا براي مبارزه با بيماري هاي غير واگير و مراقبت و پايش بيماري هاي غير واگير در ايران سخنراني كرد و دستاوردهاي ايران شامل نظام ثبت بيماري ها و مطالعه بار بيماري ها در سطوح ملي و استاني را تشريح کرد.

دکتر لاریجانی در نشست ديگري در اين كنفرانس به تبيين اقدامات فرا بخشي نظام سلامت ايران در ايجاد ارتباط موثر با ذي نفعان نظام سلامت پرداخت و دستاوردها و چالش هاي ایران را در اين زمينه بر شمرد.

در نشست ديگري در كنفرانس جهاني غيرواگير در مونته ويديو، دكتر محسن اسدي لاري قائم مقام وزير بهداشت كشورمان در امور بين الملل در سخنراني خود دستاوردهاي نظام سلامت ايران در ارتباط با ادغام مداخلات غير واگير در شبكه بهداشتي كشور در قالب برنامه ايراپن را براي مقامات بهداشتی ۸۰ کشور جهان تشریح کرد.
دكتر اميرحسين تكيان معاون حوزه بین الملل وزارت بهداشت نیز در سخنرانی خود به تشریح اقدامات موثر كشورمان در كاهش مصرف قند، نمك و چربي و بهبود سياست هاي تغذيه اي، برنامه ها، دستاوردها و چالش هاي تغذیه ای در ايران پرداخت.

براساس این گزارش معاون سازمان جهانی بهداشت در کنفرانس جهانی پیشگیری از بیماریهای غیر واگیر در اروگوئه تصریح کرد: ايران در زمينه برنامه عمل موثر در پيشگيري و مبارزه با بيماري هاي غير واگير، پيشروترين كشور دنياست.
دکتر اولگ چستنف؛ معاون بیماریهای غیر واگیر و سلامت روان سازمان جهانی بهداشت تاکید کرد: حمايت والاي سياسي، لازمه مبارزه موثر با بيماري هاي غير واگير است که در ایران این حمایت، در سطوح عالی مدیریتی وجود دارد.

گفتنی است؛ کنفرانس جهانی پیشگیری و مبارزه با بیماری های غیرواگیر با حضور 5 رييس جمهور، 30 وزير بهداشت، رييس سازمان جهاني بهداشت، رييس سازمان جهاني فن آوري اطلاعات و ٣٠٠ مدير و صاحب نظر ارشد نظام سلامت از ۸۰ کشور دنیا در روزهای 26 تا 28 مهرماه در در مونتو ویدئو در حال برگزاری است و در اين اجلاس 3 روزه نقشه راه مونته ويديو براي پيشگيري و مبارزه با بيماري هاي غير واگير نيز به تصويب روساي جمهور و وزرای بهداشت و مقامات بهداشتی حاضر در نشست خواهد رسيد.

حضور جمهوری اسلامی ايران در این اجلاس و تعداد جلسات متعدد تخصيص داده شده به كشورمان و كسب رتبه نخست جهاني در شاخص هاي جهاني مبارزه با بيماري هاي غير واگير در اين اجلاس مهم، نشان از جايگاه ممتاز كشورمان در حوزه سلامت دارد.

هیات اعزامی از کشورمان به رياست دكتر لاريجاني و با همراهي دكتر اسدي لاري، دكتر جمالي نماينده مردم رودبار در مجلس شوراي اسلامي و دكتر تكيان معاون حوزه بین الملل در این کنفرانس جهانی شرکت کردند./201

نسخه چاپي ارسال به دوست

پنج شنبه ٢٧ مهر ١٣٩٦ - ١٩:٥٥ / شماره خبر: ١٦٧٤٧٥ / تعداد نمايش: 2808

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج