وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

دبیر ستاد مرکزی اطلاع رسانی داروها و سموم سازمان غذا و دارو اعلام کرد:

شعار هفته پیشگیری از مسمومیت ها" با افزایش آگاهی، مانع مسمومیت دارویی شویم"/ اغلب موارد مسمومیت ها، پس از آموزش خانواده ها و جامعه، قابل پیشگیری است


دبیر ستاد مرکزی اطلاع رسانی داروها و سموم سازمان غذا و دارو با بیان اینکه گاهی عوارض مسمومیت ها دائمی است، گفت: برخی از موارد مسمومیت ها به دلیل ایجاد آسیب های جدی در فرد مسموم منجر به فوت می شوند.

به گزارش وبدا، دکتر یسنا به منش درخصوص هفته پيشگيري از مسموميت ها که از اول تا هفتم آبان ماه برگزار می شود، گفت: شيوه جديد زندگي و دسترسي آسان به انواع مواد شيميايي، داروها، سموم و غیره آن هم بدون داشتن اطلاعات كافي از نحوه نگهداري، مصرف، عوارض، خطرات و هشدارهاي مربوط به آن، شيوع مسموميت هاي اتفاقي و تعمدي را در جامعه به ميزان زيادي افزايش داده است.

وی با بیان اینکه شعار هفته پیشگیری از مسمومیت ها در سال جاری " با افزایش آگاهی، مانع مسمومیت دارویی شویم " انتخاب شده است، خاطرنشان کرد: بسیاری از ضایعات ناشی از بروز مسمومیت ها به سادگی قابل پیشگیری است و با نگاهی جدید به روند آموزش نحوه پیشگیری از آنها و توجه به این نکته که " شاید قربانی بعدی یکی از انواع مسمومیت ها من یا خانواده ام باشد" هیچگاه خطر را از خود دور نخواهیم دید. یک لحظه غفلت مخصوصا در کودکان می تواند منجر به عوارض دائمی وآزار دهنده ناشی از مسمومیت ها شود.

دبیر ستاد مرکزی اطلاع رسانی داروها و سموم سازمان غذا و دارو تصریح کرد: وقوع مسموميت هاي حرفه اي حاد و مزمن در كارگران شاغل در كارخانجات صنايع شيميايي، جوان بودن جمعيت كشور و خطرات سوء مصرف مواد مخدر، آمار بالای مصرف داروها در جامعه، دسترسی آسان به دارو در منازل و عدم نگهداری صحیح آنها همراه با افزایش تعداد بیماران افسرده و آگاهی عموم مردم از قابلیت کشندگی برخی داروها، متاسفانه جامعه را نسبت به مسمومیت های آسیب پذیرتر نموده است.

دکتر به منش با بیان اینکه اغلب موارد مسمومیت ها پس از آموزش خانواده ها و جامعه، قابل پیشگیری است، افزود: در نظر داریم با همکاری سازمان ها و نهادهای مرتبط با موضوع به اصلی ترین اهداف برگزاری هفته مذکور که همان ارتقاء سلامت جامعه و کاهش مرگ و میر ناشی از مسمومیت ها است؛ برسیم.

‏وی گفت: برخی از موارد مسمومیت ها به دلیل ایجاد آسیب های جدی در فرد مسموم منجر به فوت می شوند.

دبیر ستاد مرکزی اطلاع رسانی داروها و سموم سازمان غذا و دارو تاکید کرد: مهم ترین هدف توجه به هفته پیشگیری از مسمومیت ها این است که با تکیه بر آمار مرگ و میر ناشی از مسمومیت ها توجه جامعه را به مواردی از آنها که شایع تر و خطرناک تر هستند، جلب نماییم.

نسخه چاپي ارسال به دوست

يکشنبه ٣٠ مهر ١٣٩٦ - ١٢:٥٦ / شماره خبر: ١٦٧٥٦٨ / تعداد نمايش: 2361

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج