وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

کمیته کشوری سل با حضور معاون بهداشت تشکیل شد/ شیوع سل در کشور بسیار پایین تر از میانگین جهانی است


کمیته کشوری سل به ریاست دکتر رییسی معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در دفتر این معاونت تشکیل و در خصوص مباحث مهم این حوزه تبادل نظر و تصمیم سازی شد.

به گزارش وبدا، در این نشست دکتر علیرضا رئیسی معاون بهداشت، ضمن ارائه گزارشی از حضور خود و هیات همراه ایرانی در اولین "کنفرانس جهانی پایان دادن به بیماری سل در راستای اهداف توسعه هزاره" در روسیه گفت: این همایش با حضور 100 کشور و 70 وزیر بهداشت برگزار شد.

وی افزود: دنیا به این نتیجه رسیده است که برای ریشه کنی و مبارزه با سل نیاز به یک همت جهانی داریم. ایران نیز با توجه به همسایگانی مثل پاکستان و افغانستان که 270 مسلول در هر 100 هزار نفر جمعیت دارند بعنوان کشوری که باید حضور فعال در این همایش جهانی می داشت، در آن شرکت کرد.

دکتر رئیسی با اشاره به این که یکی از مهم ترین محورهای این همایش بحث تحقیقات جدید بود که باید به سمتی برود که درباره طول مدت درمان و داروهایی که به کارگیری می شود تجدید نظر شود، افزود: محور مهم دیگر این همایش وجود ارتباط بین سل و بیماری های NCD از جمله دیابت، فشار خون ، بیماریهای قلبی و عروقی بود که نگرانی ها در مورد بیماری سل را بیشتر می کند.

معاون بهداشت وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: میزان شیوع سل در کشورمان 16 مسلول در هر 100 هزار نفر جمعیت است و این میزان بسیار پایین تر از میانگین جهانی است.

گفتنی است پیش از سخنان معاون بهداشت هریک از اعضای کمیته به ارائه نقطه نظرات خود در خصوص مباحث تغذیه ای، دارویی، آزمایشگاهی، سل مقاوم به درمان، شناسایی مسلولین، درمان مسلولین، پیگیری روند درمانی مسلولین، کمبود پزشک، کمبود بودجه، ارتباط سل با سایر بیماری ها، کمبود امکانات، پرونده الکترونیک سلامت و سل، آموزش مردم درباره سل، توانمندسازی کارشناسان، وضعیت نیروی انسانی در این حوزه و مشکلات معیشتی مسلولین پرداختند./216/205

نسخه چاپي ارسال به دوست

سه شنبه ٣٠ آبان ١٣٩٦ - ١٥:١١ / شماره خبر: ١٦٩٢٠٢ / تعداد نمايش: 1864

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج