وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان عنوان کرد:

وجود 10 هزار داوطلب سلامت در سیستان و بلوچستان

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: ارتقای سطح آگاهی جامعه از ایدز مهمترین راهکار برای پیشگیری از شیوع این بیماری است.

به گزارش وبدا، دکتر محمودرضا میری درهمایش ایدز وداوطلبان سلامت که در دانشگاه سیستان وبلوچستان برگزار شد،اظهار داشت : به برکت وجود 10 هزار داوطلب سلامت در سیستان و بلوچستان توانستیم اطلاع رسانی لازم از بیماری های واگیردار را انجام دهیم و شاهد ارتقای سواد سلامت در این استان باشیم.

وی ادامه داد : هدف از برگزاری این همایش انگ زدایی از بیماری ایدز و ایدز هراسی است، چرا که بیماری های شبیه ایدز نیز داریم که دقیقا راههای سرایت آن شبیه این بیماری است اما ترس و هراسی که از ایدز وجود دارد در رابطه با آن بیماری ها از بین رفته است.

وی گفت : هراس از انگ هایی که در رابطه با ایدز مطرح می شود سبب جلوگیری از مراجعه بیماران مبتلا به مراکز بهداشتی درمانی شده که فعالیت داوطلبان سلامت، کارشناسان بهداشت و بهورزان می تواند این ترس و هراس را از بین ببرد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان تصریح کرد: دنیا متعهد شده تا سال 2030 با اقدامات انجام شده در زمینه کنترل بیماری، شاهد پایان بیماری ایدز باشیم.

اطلاع رسانی نقش مهمی در کسب توفیقات بیشتر در زمینه کاهش آمار ابتلا به بیماری ایدز دارد

مهندس جمشید نژاد معاون سیاسی اجتماعی استاندار سیستان و بلوچستان نیز در این همایش با تقدیر از فعالیت خوب داوطلبان سلامت گفت: شکل گیری داوطلبان سلامت با هدف تلاش برای کنترل و پیشگیری از بیماری ها با توجه به برنامه ریزی های صورت گرفته در استان نتایج خوبی را بدست آورده است.

علی اصغر جمشیدنژاد افزود: استفاده از افرادی با انگیزه های قوی به عنوان داوطلبان سلامت از هر منطقه برای کمک به مجموعه بهداشت و درمان می تواند الگویی برای سایر بخش ها باشد.

وی خاطر نشان کرد : اطلاع رسانی نقش مهمی در کسب توفیقات بیشتر در زمینه کاهش آمار ابتلا به بیماری ایدز دارد.

افراد مبتلا به اچ آی وی تحت درمان با افزایش سطح امید به زندگی می توانند مانند بقیه زندگی عادی داشته باشند

دکتر سید مهدی طباطبایی، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در حاشیه این مراسم اظهار داشت : اول دسامبر مصادف با 10 آذر با هدف اطلاع رسانی از بیماری ایدز به عنوان روز جهانی این بیماری مزمن نام گذاری شده است.

وی ادامه داد : ایدز یک بیماری عفونی مزمن است که تا کنون بیش از 36 میلیون نفر در دنیا به آن آلوده شدند.

دکتر طباطبایی تصریح کرد: مشکلات و معضلات اجتماعی منجر به گسترش بیماری ایدز در سطح جامعه شده است و تخمین زده می شود تا کنون بین 20 تا 30 میلیون نفر به دلیل ابتلا به این بیماری در جهان جان خود را از دست داده اند.

وی ادامه داد: عمده روش های شیوع این بیماری از طریق انتقال خون بیشتر در معتادان تزریقی، ارتباطات جنسی خارج از عرف و انتقال از مادر به کودک است و برای مقابله با این بیماری باید در مرحله نخست با این راههای انتقال آشنا شویم.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان حاکم بودن نگاه ایدز هراسی در جامعه را از مشکلات این بیماران دانست و گفت: بیماری ایدز هم یک بیماری عفونی مانند دیگر بیماری هاست و نباید فکر کرد الزاما افرادی که به این بیماری مبتلا می شوند رفتار اشتباه و خارج از عرف داشته اند.

وی تصریح کرد: بخش عمده ای از مبتلایان به ایدز قربانیان رفتار پرخطر بقیه افراد جامعه هستند ونیاز است در مرحله نخست از انگ زدن و قضاوت بیماران آلوده به ویروس اچ آی وی اجتناب شود و راههای انتقال این بیماری را شناخت و فراموش نکرد با پیشرفتی که در علم پزشکی صورت گرفته خوشبختانه ایدز یک بیماری قابل کنترل است.

دکتر طباطبایی تاکید کرد: اگر افراد مبتلا به اچ آی وی تحت درمان داروهای ضد ویروس قرار گیرند با افزایش سطح امید به زندگی می توانند مانند بقیه زندگی عادی داشته باشند.

به گفته دکتر طباطبایی سهم زنان در موارد جدید شناسایی مبتلایان به ایدز در کشور رو به افزایش است که این مساله جای نگرانی دارد.

وی افزود: علاوه بر افزایش سهم زنان، کاهش سن ابتلا و گسترش مصرف داروهای مخدر صنعتی در جامعه نگران کننده است و همه دست اندرکاران وظیفه دارند در کنار برنامه ریزی، راههای انتقال و پیشگیری از بیماری ایدز را اطلاع رسانی کنند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان ضمن تقدیر از همه داوطلبان سلامت خاطر نشان کرد :داوطلبان سلامت دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با همت والای خودشان از حامیان واقعی عرصه سلامت هستند که با تلاش وپشتکار در همه برنامه های بهداشتی یار ومددکار حوزه سلامت بوده اند وبا اطلاع رسانی وهمراهی در تمامی بحرانها نقش بسزایی را در ارتقای شاخصهای سلامت استان ایفا نموده اند .

 

گفتنی است، در این همایش از تعدادی از مسئولان داوطلب سلامت وتعدادی از داوطلبان استان وچند تن از فعالان برنامه اطلاع رسانی ایدز تقدیر شد و مهندس جمشید نژاد معاون سیاسی اجتماعی استاندار ودکتر کردی از دانشگاه سیستان بعنوان داوطلبان متخصص سلامت معرفی شدند.

همایش ایدز و داوطلبان سلامت در تالار فردوسی دانشگاه سیستان وبلو چستان برگزار شد. /119/302

نسخه چاپي ارسال به دوست

دوشنبه ٢٠ آذر ١٣٩٦ - ١٤:٢٧ / شماره خبر: ١٧٠٠٣٧ / تعداد نمايش: 2923

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج