وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

در نشست نماینده مجلس شورای اسلامی با مدیر عامل سازمان انتقال خون مطرح شد:

ایران در پالایش قراردادی پلاسما سرآمد کشورهای منطقه است/سرمایه گذاری منطقی و قدم به قدم برای رسیدن به خودکفایی در تولید پلاسما کلید اصلی این صنعت است

مهندس نبی اله هزار جریبی، نماینده مردم گرگان و آق قلا در مجلس شورای اسلامی به همراه جمعی از نخبگان علمی و اقتصادی با مدیر عامل سازمان انتقال خون دیدار کرد.
به گزارش وبدا،مدیر عامل سازمان انتقال خون در این دیدار، سرمایه گذاری منطقی و قدم به قدم برای رسیدن به خودکفایی در تولید پلاسما کلید اصلی این صنعت دانست.
دکتر علی اکبر پور فتح اله گفت: نگاه ما تولید داخلی بر مبنای استانداردهای بین المللی است و سازمان نیز تا کنون در این زمینه دستاوردهای خوبی داشته است.
وی تاکید کرد: اکنون در دنیا به غیر از کشورهای صنعتی که پالایش پلاسما انجام می دهند نزدیک به چهار پنجم پلاسمای دنیا به هدر می رود و تنها ایران و برزیل موفق شده اند که با الگوی موفق پالایش قراردادی پلاسما محصولات مشتق از پلاسما را از پلاسمای خودی تهیه کنند.
دکتر پور فتح اله افزود: ایران ضمن ارتقای استانداردهای تولید و توزیع خون و فرآوردهای آن در کشور موفق به افزایش تهیه پلاسما و ارسال آن برای تولید فرآورده های دارویی شده است و از این حیث در کشورهای منطقه امرو(EMRO) نمونه و از سوی سازمان جهانی بهداشت به عنوان الگوی پالایش قراردادی پلاسما معرفی شده است.
مدیر عامل سازمان انتقال خون اظهار داشت: این برنامه مورد حمایت و تایید وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی است .
دکتر پور فتح اله سرمایه گذاری منطقی و قدم به قدم برای رسیدن به خودکفایی در تولید پلاسما را کلید اصلی این صنعت دانست و افزود: با رفع مشکلات موجود و سرمایه گذاری منطقی جهت احداث پالایشگاه در کشور ایران توانایی تولید داروهای مشتق از پلاسما برای خود و پالایش قراردادی در سطح منطقه را هدف خواهد گرفت.
مدیر عامل سازمان انتقال خون افزود: راه اندازی کارخانه تولید کیسه خون در ایران با ظرفیت 6 میلیون کیسه نیز با همین هدف صورت گرفت است. وی با اشاره به قراردادی که سازمان انتقال خون در این زمینه با شرکت ماکو فارما دارد گفت: ما دانش فنی را وارد کشور می کنیم نه محصولات شرکت ها را.
بر اسا س این گزارش ،در این جلسه مهندس هزار جریبی، نماینده مجلس شورای اسلامی ضمن ضروری شمردن حمایت ازبرندهای تولید داخلی و شرکت های دانش بنیان، گفت: صنعت پلاسما باید پیشرفت کند و با استحصال فرآورده های متعدد دارویی بهترین استفاده از آن صورت گیرد.
همچنین در این نشست دکتر بسطامی، مدیر عامل شرکت دانش پژوهش فجر، ضمن بیان سوابق و مشکلات این شرکت و رتبه علمی آن خواهان همکاری و پشتیبانی سازمان انتقال خون از این شرکت شد.226

نسخه چاپي ارسال به دوست

سه شنبه ٢١ آذر ١٣٩٦ - ١٤:٥٨ / شماره خبر: ١٧٠١٢٣ / تعداد نمايش: 2071

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج