وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

وزیر بهداشت در مراسم رونمایی از پروژه کشوری ایرانوم:

ایرانوم، خدمات ارزشمندی در تشخیص و پیشگیری بیماریهای ژنتیکی ارایه خواهد داد / بعداز ایرانوم بايد سيستم ژن اديتينگ یا اصلاح ژنتیکی را فراهم كنيم

 
وزیر بهداشت با بیان اینکه پروژه ايرانوم درواقع دوران نوزادي خود را آغاز كرده است و راه زيادي در پيش دارد، گفت: بعداز ایرانوم بايد سيستم ژن اديتينگ یا اصلاح ژنتیکی را فراهم كنيم. 
 
به گزارش وبدا، دکتر سیدحسن هاشمی در مراسم رونمایی از پروژه ایرانوم که امروز در دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی برگزار شد، با بیان اینکه دانشگاه علوم بهزيستي و توانبخشي را به دليل تنوع موضوعاتي كه دارد، دوست دارم، گفت: اين دانشگاه با ساير دانشگاه ها متفاوت است و درعين حال كشور مي تواند از محصولات علمی اين مجموعه استفاده كند، چراکه در اين دانشگاه اساتيد با ارزشي داريم و توجه به داشته هايمان در اين مجموعه به رفع مشكلات كشور كمك مي كند. 
 
وزیر بهداشت با تاکید براینکه امیدواریم بتوانیم از افراد با استعدادی که شناخته شده‌ اند یا نشده ‌اند در اداره کشور استفاده کنیم، افزود: بزرگ ‌ترین مشکل عدم رشد کشورها، جهل است و آنجايي انسان غصه دار مي شود كه مي ببند بقيه تمام راه ها را رفته اند اما ما خودمان را از فرصت هایی که فراهم است، محروم كرده ايم. 
 
دکتر هاشمی خاطرنشان کرد: مشخص است كه ما به عنوان بشر، ناتواني هاي زيادي داريم و هنوز علوم زيادي است كه به آن دست پيدا نكرده ايم در حاليكه در بسياري از كشورها برخي علوم و روش ها ٢٠ سال قبل آغاز شده است و افتتاح پروژه ایرانوم شروع راهی بسیار طولانی است.
 
وزیر بهداشت با بیان اینکه آنجایی که نمی ‌دانیم و برای دانستن آن تلاش می‌ کنیم، نیکو است، ادامه داد: در زمان قاجار دانش آموزان چپ دست دبستاني را فلك مي كردند، زيرا چپ دستي را لجبازي دانش آموز تلقي مي كردند كه بعدها متوجه شدند چپ دستي يك پديده طبيعي است و مشابه اين نوع برخوردهای جاهلانه براي ما زياد است. 
 
دکتر هاشمی گفت: می‌ بینیم که بعد از ۱۰۰ تا ۱۵۰ سال همچنان اصرار داریم که برداشت‌ های شخصی خود را اجرا کنیم، امروز در عرصه‌ های مختلف مدیریتی از این سوء برداشت‌ها زیاد داریم و شاید یکی از دلایل عدم استفاده از استعدادها در کشورهای اسلامی همین برداشت‌ ها باشد. 
 
وزیر بهداشت در ادامه ضمن ابراز تاسف نسبت به درگذشت دریانوردان ایرانی در حادثه نفکش سانچی گفت: مشابه اتفاقي كه در حادثه سانچي اتفاق افتاد، هر روز در جاده ها رخ مي دهد و يك و نيم برابر جان مي گيرد كه قابل پيشگيري است. 
 
دکتر هاشمی با تاکید بر ضرورت توسعه بخش توانبخشی، ادامه داد: ما روزانه به اندازه سانچی در نزاع‌ ها، افرادی را از دست می‌ دهیم. مرگ و میرهای ناشی از آلودگی هوا هم کمتر از تعداد جانباختگان سانچی نیست. بلاهای طبیعی هم زیاد است؛ یا زیر پایمان می ‌لرزد یا از آسمان باران نمی ‌بارد.  اطراف کشور هم به صورت دائم تنش و جنگ و تروریست وجود دارد. به همین دلیل این ضرورت ایجاد شده است که در حوزه توانبخشی کار زیادی انجام شود.
 
وزیر بهداشت تصریح کرد: توانبخشی حق همه به خصوص آنهایی است که برای دفاع از کشور دچار معلولیت شده‌ اند. تا کنون کارهایی انجام شده اما هنوز با استانداردهای بین ‌المللی فاصله داریم. این ظلم است که نتوانیم از علم بشر در این بخش استفاده کنیم. وزارت رفاه و بهزیستی نیز می‌ توانند از اقداماتی که در این حوزه انجام شده، کمک بگیرند. وزارت کشور نیز نیاز به انجام مطالعاتی گسترده و متقن در حوزه اجتماعی دارد. چون ما در کشور شاهد تناقضات و تعارضات زیادی هستیم. تنوع دینی، قومی، اختلافات طبقاتی و غیره در کشور وجود دارد و به همین دلیل لازم است که این وزارتخانه از دانشگاه‌ های مختلف کمک گیرد.
 
دکتر هاشمی گفت: غصه ‌دار شدم که تمام هزینه‌ ای که برای راه‌ اندازی این پروژه بزرگ صرف شده، یک میلیون یورو بیشتر نیست. کاش به گوش کسانی که باید، برسد که همین رقم، دل چه تعداد دانشجو و جوان علاقه‌ مند را شاد کرد. یک میلیون یورو پولی نیست، روزانه از این قبیل پول‌ ها در کشور بیجا هزینه می‌ شود. در حالی که می ‌توان با استفاده از آنها از استعدادهای کشور استفاده کرد.
 
وزیر بهداشت  در پایان گفت: پروژه ايرانوم درواقع دوران نوزادي خود را آغاز كرده است و راه زيادي در پيش دارد، زيرا بعداز آن بايد سيستم ژن اديتينگ یا اصلاح ژنتیکی را فراهم كنيم. تصور می‌ کنم اگر این پروژه ملی باشد و به صورت جزیره ‌ای ادامه پیدا نکند، می ‌تواند به جای رقابت منفی، ثروت خلق کند و برای کشور رفتارسازی یکسانی انجام دهد، که خدمت بسيار ارزشمندي در تشخیص بیماریهای ژنتیکی ارایه خواهد داد./207

نسخه چاپي ارسال به دوست

سه شنبه ٢٦ دی ١٣٩٦ - ١٢:٠٨ / شماره خبر: ١٧١٦٢٥ / تعداد نمايش: 863

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج