وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

رییس مرکز بودجه و پایش عملکرد وزارت بهداشت:

شناسایی 1175 مرکز هزینه و 70 شاخص تسهیم هزینه در سطح دانشگاه های علوم پزشکی

رییس مرکز بودجه و پایش عملکرد وزارت بهداشت گفت: وزارت بهداشت با تغيير رويكرد از روش حسابداري نقدي به روش حسابداري تعهدي و استقرار سيستم بهاي تمام شده خدمات و فعاليت ها؛ بودجه بندي مبتنی بر عملکرد را طراحی کرده است.

به گزارش وبدا، دکتر مسعود ابوالحلاج با بیان این مطلب، افزود: ضرورت اصلاح ساختار مالي اقتصادي موسسات دولتي از جمله دانشگاه هاي علوم پزشكي از طريق اصلاح نظام حسابداري طی سال های اخیر مورد تاكيد قرار گرفته است.

وی ادامه داد: براساس مطالعات انجام شده و بررسي روند عملكرد مديران بيمارستاني و بهداشتي درماني در سال هاي اخير، لزوم تغيير بنيادي در ساختار مالي دانشگاه هاي علوم پزشكي و استقرار سيستم يكپارچه جامع مالي و عملياتي براي ارائه اطلاعات به مديريت جهت برنامه ريزي هاي خرد و كلان احساس و از اقبال گسترده اي برخوردار شده است.

دکتر ابوالحلاج تاکید کرد: پياده سازي سيستم هاي عملياتي از جمله سيستم بهاي تمام شده خدمات درماني و آموزشي بيمارستان ها و مراكز پزشكي مستلزم طراحي و بهينه سازي ساير سيستم هاي مرتبط است كه به عنوان پيش نياز و مقدمه كار الزامي است. از ضروري ترين اين نياز ها تدوين نظام مالي جديد و تغيير روش حسابداري از روش نقدي به روش تعهدي بود.

وی اضافه کرد: در این مرحله مراکز هزینه در سطح دانشگاه های علوم پزشکی و شاخص های تسهیم هزینه ها شناسایی و اولویت های تسهیم هزینه ها شناسایی و دستورالعمل احصاء بهای تمام شده تدوین و به صورت سیستمی عملیاتی شد.

رییس مرکز بودجه و پایش عملکرد وزارت بهداشت با اشاره به اینکه 1175 مرکز هزینه در سطح دانشگاه علوم پزشکی شناسایی شد، افزود: 70 شاخص تسهیم هزینه و تعیین اولویت تسهیم در سطح 1175 مرکز هزینه این مهم محقق شد و آماده ورود به مرحله نظام بودجه ریزی مبتنی بر عملکرد شدیم.

وی افزود: با استقرار حسابداری تعهدی و احصاء بهای تمام شده و با ابلاغ دستورالعمل بودجه ریزی مبتنی بر عملکرد از سوی سازمان برنامه و بودجه در یک سیستم یکپارچه اقدام به استقرار نظام بودجه ریزی مبتنی بر عملکرد در دانشگاه های علوم پزشکی کردیم و در این راستا یکی از مهمترین اقدامات، شناسایی فعالیت ها و استاندارد کردن سنجه های عملکرد از اقدامات اساسی است که هم‌اکنون فعالیت ها و سنجه ها به صورت دقیق احصاء و بر پایه بودجه بندی مبتنی بر عملکرد قرار گرفته و توانسته ایم با استفاده از زیرساخت های موجود و یکپارچه این مهم را به سرانجام برسانیم و قرار است در بودجه بندی سال ۹۷ وزارت بهداشت از این روش بهره ببریم.

دکتر ابوالحلاج تاکید کرد: وزارت بهداشت با تغيير رويكرد از روش حسابداري نقدي به روش حسابداري تعهدي و استقرار سيستم بهاي تمام شده خدمات و فعاليت ها، بودجه بندي مبتنی بر عملکرد را طراحی کرده است تا مجموعه وزارت بهداشت بتواند گام بزرگتر و دقیق تری را در جهت مديريت هزينه و بهره وري و تحليل نتايج داشته باشد.

نسخه چاپي ارسال به دوست

يکشنبه ١ بهمن ١٣٩٦ - ١٢:٠٧ / شماره خبر: ١٧١٨٤٣ / تعداد نمايش: 1414

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج