وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

مشاور وزیر بهداشت تاکید کرد:

مهم‌ترین علت کبد چرب، بی‌تحرکی است


مشاور وزیر و مدیر کل دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت بر توجه به شش اصل ضروری حیات از دیدگاه حکمای ایرانی برای حفظ تندرستی و پرداختن به ورزش و فعالیت‌های فیزیکی در فصل زمستان تاکید کرد.

به گزارش وبدا، دکتر محمود خدادوست در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه این هفته تهران با اشاره به تاکید سازمان جهانی بهداشت در دهه اخیر در خصوص کنترل بیماری‌های غیر واگیر و مزمن، افزود: این سازمان علت اصلی بسیاری از مشکلات و بیماری‌های غیر واگیر و مزمن را سبک زندگی نادرست می داند و به عنوان موثرترین راه برای پیشگیری و درمان این بیماری‌ها، اصلاح سبک زندگی را توصیه می‌کند.

وی گفت: این امر در دهه اخیر مورد تاکید سازمان جهانی بهداشت قرار گرفته در حالی که حکمای طب ایرانی و سید اسماعیل جرجانی، 800 سال پیش در کتاب «خفی علایی»، به زیبایی به بیان اهمیت توجه به شش اصل ضروری حیات پرداخته و در تعادل بودن این شش اصل را عامل حفظ صحت و سلامتی و از تعادل خارج شدن آنها را سبب بیماری عنوان کرده است.

مشاور وزیر و مدیر کل دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت افزود: آب و هوا، خوردنی‌ها و آشامیدنی‌ها و رعایت آداب و عادات خوردن و آشامیدن، خواب و استراحت، تحرک و فعالیت‌های بدنی و چگونگی دفع مواد زاید و پاکسازی بدن از مواد زاید و اعراض نفسانی و حالات روحی روانی از اصول مورد تاکید برای حفظ تندرستی، با عنوان شش اصلی ضروری حیات هستند.

وی با بیان اینکه یکی از مشکلات عمده امروز مردم را نوع زندگی صنعتی و بی‌تحرکی دانست و گفت: حکمای ایرانی یبوست را ام‌الامراض دانسته‌اند. بر اساس اصول حفظ سلامتی از دیدگاه حکمای ایرانی، فرد باید به ازای هر وعده غذای اصلی، یک‌بار اجابت مزاج داشته باشد، در حالی که امروزه مردم ما، یک‌بار اجابت مزاج در 24 ساعت را طبیعی تلقی می‌کنند.

مشاور وزیر بهداشت یادآور شد: ضعیف‌ترین هضم بدن انسان مربوط به فصل تابستان و بهترین هضم، مربوط به فصل زمستان است.

دکتر خدادوست بر اهمیت افزایش تحرک بدنی و ورزش در آموزه های حکمای طب ایرانی تاکید کرد و افزود: بیشترین میزان ریاضت و ورزش و فعالیت‌های فیزیکی، باید در فصل زمستان باشد و اگر در فصل زمستان، سرمای هوا زیاد نباشد، باید میزان غذا را کاهش داد ولی ریاضت و ورزش را در حد اعلی به جا آورد.

مهم‌ترین علت کبد چرب بی‌تحرکی است

وی با اشاره به روند رو به رشد ابتلا به کبد چرب در میان مردم و برآورد ابتلای 30 تا 50 درصدی مردم بر اساس مطالعات اپیدمیولوژیکی به این بیماری، تصریح کرد: بسیاری از مردم ممکن است با وجود ابتلا به کبد چرب، هیچ علائمی نداشته باشند در حالیکه مهم‌ترین علت کبد چرب، بی‌تحرکی است./229/205

نسخه چاپي ارسال به دوست

يکشنبه ١ بهمن ١٣٩٦ - ١٤:٠٢ / شماره خبر: ١٧١٨٥٩ / تعداد نمايش: 1728

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج