وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

وزیر بهداشت در صحن علنی مجلس:

واردات صافی دیالیز بر اساس قانون و مجوز مجلس انجام می شود

 

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: واردات صافی دیالیز براساس قانون و مجوز مجلس انجام می شود.

به گزارش وبدا، دکتر سید حسن هاشمی صبح امروز در صحن علنی مجلس و در پاسخ به سوال نادر قاضی پور نماینده مردم ارومیه، با بیان این مطلب که صافی دیالیز، تصفیه کننده سم بدن به جای کلیه است و کیفیت آن بسیار مهم است، گفت: صافی دیالیز تولید داخلی، مونتاژ است و تولید نیست چراکه مواد اولیه و اجزای آن از خارج وارد می شود.

وزیر بهداشت در ادامه با بیان این که کل تولید صافی دیالیز در دو کارخانه کشور 3 میلیون و 600 هزار صافی و مصرف کشور 4 و نیم میلیون صافی است نمی دانم آمار تولید 10 میلیون صافی دیالیز در داخل را از کجا آورده اند، افزود: ۹۷ درصد از بازار صافی دیالیز کشور در اختیار تولید داخل است و در بخشنامه ای اعلام کردیم که از تولید داخل باید حمایت شود.

دکتر هاشمی همچنین با اشاره به این که واردات صافی بر اساس قانون و مجوز مجلس انجام می شود، گفت: هیچ بحران، التهاب، تنش و مشکلی در حوزه های دارو، تجهیزات و درمان در کشور نداریم.

وی با بیان این که نباید از اسم حمایت از کالای ایرانی، سوء استفاده شود و عده ای برای منفعت طلبی خود بخواهند محصولات با کیفیت پایین را به دو برابر قیمت جهانی به فروش برسانند که این کار، درست نیست، افزود:60 درصد از بازار دارو و 35 درصد از بازار تجهیزات پزشکی در سالهای گذشته مربوط به تولید داخلی بود در حالی که در دوره 5 ساله گذشته سهم تولید داخلی دارو به 70 و تجهیزات پزشکی به 40 درصد افزایش یافته است.

وزیر بهداشت همچنین گفت: در بحث حمایت از تولید و کالای ایرانی تابع نظرات مقام معظم رهبری هستیم که باید زنجیره تولید در کشور از ابتدا تا انتها تکمیل شود که بتواند برای کشور ارزآوری داشته باشد.

دکتر هاشمی با اشاره به این که در 5 سال گذشته، 20 میلیون صافی دیالیز در کشور مصرف شده که کمتر از 500 هزار صافی به کشور وارد شده است، افزود: بخش خصوصی نمی تواند صافی دیالیز را به دو برابر قیمت جهانی بخرد چرا فشار می آورید که حتما باید تولید داخلی خریداری شود؟ این انحصار طلبی و ظلم به جیب مردم است.

وزیر بهداشت در ادامه با بیان این که 10 درصد از قیمت تولید داخلی صافی دیالیز کاهش یافت اما به فاصله دو هفته در مجلس از ما سوال شد، گفت: سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان در نامه در 5 آذرماه 96 اعلام کرد که قیمت بهترین برند جهانی صافی دیالیز 7 دلار و قیمت تولید داخلی آن دو برابر، یعنی 14 دلار است در حالی که همین محصول با قیمت 6 دلار به سوریه صادر می شود.

دکتر هاشمی همچنین یادآور شد سود این خرید گران و با قیمت بالاتر، سالانه 100 میلیارد تومان است چرا باید از جیب مردم بیچاره به اسم حمایت از تولید داخلی، هزینه شود؟

وی همچنین گفت: تفاوت قیمت تولید داخلی و واردات صافی دیالیز به کشور سالانه، 25 میلیون دلار است که با این پول می توانیم 2 تا 3 هزار ماشین دیالیز را به کشور وارد کنیم و جایگزین ماشین های دیالیزی کنیم که ساعات کار استاندارد آن 25 هزار ساعت است اما در حال حاضر 50 هزار ساعت کار می کنند.

وزیر بهداشت در ادامه سخنان خود گفت: کلاس اول دبیرستان معلمی داشتیم که به ما خط می آموخت و در اولین جلسه به ما آموزش داد که بنویسیم "توانا بود هر که دانا بود" به ما گفت که باید 40 صفحه از این جمله بنویسیم و در هفته بعد که آموزش داد بنویسیم "با ادب باش تا بزرگ شوی" اینجا مجلس شورای اسلامی است، باید نشان دهیم که عصاره فضایل ملت هستیم.

وی افزود: شان مردم عزیز ارومیه خیلی بیشتر از این است که نماینده آنها به یک وزیر دولت تهمت بزند و دروغ بگوید و از رییس قوه قضاییه تقاضا دارم که به تهمت هایی که زدند که برای اولین با هم نیست، رسیدگی کند و نتیجه را همین جا اعلام کنند اگر این نماینده، راست می گوید، حق ندارم وزیر باشم و جای من پشت میله های زندان است و اگر هم دروغ می گوید جای او اینجا نیست و پشت میله های زندان است.

وزیر بهداشت با بیان این که اینجا مجلس شورای اسلامی است خدا آقای ذوالنوری را حفظ کند که در مورد دانشگاه آزاد اسلامی سخن می گفت که تجزیه این عنوان خوب است اما رفتار، باید اسلامی باشد، افزود: ما مسلمان هستیم نباید هر حرفی را به زبان بیاوریم، ببینید چطور همه رفتار کردند که رسانه ها و دیگران باور می کنند که همه دزد هستند بنده از دانشگاه، حداکثر سه میلیون حقوق می گیرم من می توانستم روزانه ده ها پیوند چشم را انجام دهم اما برای مردم، کشور و دین آمدیم از خانواده شهدا خجالت بکشیم؛ این چه رفتاری است که با ما می شود.

دکتر هاشمی افزود: دارید از عده ای افراد طمع کار حمایت می کنید و من می گویم که کیفیت این محصول پایین تر و قیمت آن دوبرابر محصول خارجی است باز می گویند باید از محصولی خریداری کنم که کیفیت کمتر و قیمت بیشتری دارد؟

وزیر بهداشت در ادامه گفت: 97 درصد از بازار در اختیار صافی دیالیز داخلی است که قیمت آن دو برابر خارجی و وکیفیت آن پایین تر است. این نظارت نیست بلکه حمایت از منفعت طلبی و زیاده خواهی است و انتظار دارند که ما جواب ندهیم!

دکتر هاشمی همچنین گفت: ما آمدیم کار، خدمت و کمک کنیم. نمی دانم چرا از مقام معظم رهبری هزینه می کنید از من در مورد حمایت از تولید داخلی سوال کردید شما فکر کردید که مقام معظم رهبری از این مدل تولید داخلی حمایت می کند؟ به والله قسم مخالفت می کنند با افرادی که بخواهند اینگونه و با منفعت طلبی از تولید داخل حمایت کنند.

وزیر بهداشت در بخش دیگری از سخنان خود گفت: عده ای از ارادتمندان مقام معظم رهبری از جهاد دانشگاهی، بارها برای اخذ مجوز تولید محصولی به بنده مراجعه کردند و گفتم که این کار امکان پذیر نیست و باید قانون رعایت شود با اینکه شما را می شناسم و از رفقای قبل از انقلاب ما هستید اما روزی در حضور مقام معظم رهبری، شکایت کردند و گفتند که ایشان به من سفارش آنها را کند اما مقام معظم رهبری به بنده فرمودند به همه که سخت می گیرید به اینها بیشتر سخت بگیرید چرا که انقلابیون باید بالاترین استانداردهای دنیا را در تولید محصولات رعایت کنند.

دکتر هاشمی با اشاره به این که شما فکر کردید با نگاهی که بعضی ها دارند، تولید داخلی حمایت می شود؟ معنی آن حمایت از تولید داخلی نیست بلکه با این نگاه جیب مردم را خالی می کنیم و به آنها خیانت می کنیم، افزود: بنده به عنوان وزیر، بر اساس اجازه ای که مجلس داده، اختیار دارم که 10 درصد اجازه واردات به کشور را بدهم و صافی دیالیزی وارداتی قیمت پایین تر و کیفیت بالاتری دارد و اگر حکم این 10 درصد اختیار واردات را از من گرفتید، وظیفه شرعی من است که قانون را رعایت کنم.

وی همچنین افزود: وزیر جهاد کشاورزی، گوشت، مرغ، تخم مرغ و بذر را به هر قیمتی که تولید داخل تعییین کند نباید خریداری کند پس چطور بازار را تنظیم کند و ما نیز در حال تنظیم بازار هستیم.

وزیر بهداشت همچنین گفت: به جای کمک کردن، به ما تهمت می زنند و من حتما بخشی که مربوط به خودم است و حق قانونی است شکایت می کنم و امیدوارم که قوه قضاییه با عدالت رسیدگی کند و این بحث برای همیشه جمع شود و این مدل، مدل درستی نیست که از تریبون ها به نحوی سوء استفاده کنیم که حرف های دشمنان زده شود، مگر حرف دشمنان چیست؟

دکتر هاشمی همچنین گفت: چرا اعتماد مردم امروز نسبت به مسئولان سلب شده؟ چون فکر می کنند که هر کدام از ما در هر مسئولیتی، دزد هستیم و معنی حرف آقای قاضی پور نیز همین است و اگر قرار بود به 40 سال پیش بر می گشتیم و حزب توده و منافقین و فداییان خلق بودند، نسبت دیگری غیر از این به ما می دادند؟ اسم خودمان را هم مسلمان می گذاریم.

وزیر بهداشت با اشاره به این که در حضور شما نمایندگان مردم در مجلس و از این تریبون مقدس عرض می کنم که در عمرم، شرکت، واردات دارو و تجهیزات پزشکی نداشته و ندارم و خدا را شاکرم که همان خطی که معلمم به من آموخت که "توانا بود هر که دانا بود" را سرلوحه کارم قرار دادم و تحصیلات خود را ادامه دادم، افزود: فکر می کنم اگر یک کار را درست انجام دهم بهتر از این است که ده کار اشتباه انجام دهم و خدا برکت به همان کار داد و نیازی به داشتن شرکت نداشته و ندارم.

نسخه چاپي ارسال به دوست

سه شنبه ٢٨ فروردين ١٣٩٧ - ١٣:٥٤ / شماره خبر: ١٧٥٤٤٨ / تعداد نمايش: 1346

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج