وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

معاون اجتماعی وزارت بهداشت:

اجتماعی شدن نظام سلامت به کاهش هزینه ها کمک می کند

معاون اجتماعی وزارت بهداشت، اجتماعی شدن نظام سلامت را یکی از رویکردهای دولت برشمرد و گفت: با اجتماعی شدن نظام سلامت، بخش قابل توجهی از هزینه های درمانی کاهش می یابد.

به گزارش وبدا به نقل از ایرنا، دکتر سید محمد هادی ایازی اظهار داشت: یکی از رویکردهای دولت دوازدهم که در حوزه سلامت به طور جدی پیگیر آن است، اجتماعی شدن نظام سلامت بوده که این امر ارتقای سلامت اجتماعی را به همراه دارد.

وی اظهارداشت: اجتماعی شدن نظام سلامت به معنای مشارکت سازماندهی شده آحاد مردم در امر سلامت است و تلاش می‌شود بر اساس چارچوب‌ها و مشارکت بین بخشی از ظرفیت‌های سازمان و نهادها برای ارتقای این مهم استفاده شود.

وی خاطرنشان کرد: با اجتماعی شدن نظام سلامت مردم با سبک زندگی درست آشنا شده و این امر راهکاری برای کاهش هدر رفت بخش قابل توجهی از منابع مالی و هزینه های درمانی است که در عمل حتی بیماریها کمتر می شود.

معاون اجتماعی وزارت بهداشت با اشاره به ضرورت تشکیل مجمع سلامت محله و کانون‌های سلامت در محله ها، تصریح کرد: هدف از تشکیل کانون سلامت محله، مشارکت آحاد مردم در موضوع سلامت است که در ارتقای سلامت اجتماعی دخیل است.

وی با بیان این که بر اساس بررسی‌ها و اعلام سازمان بهداشت جهانی، مدیران نظام سلامت 25 درصد در این بخش نقش دارند، افزود: در شرایط کنونی جذب و مشارکت 75 درصدی که خارج از نظام سلامت هستند امری ضروری است که اکنون تلاش‌ها معطوف به اجتماعی شدن نظام سلامت است.

دکتر ایازی با اشاره به دستور رییس جمهوری مبنی بر تشکیل مجمع سلامت استان‌ها در سال 95، اظهار داشت: استان سمنان هجدهمین استانی است که مجمع سلامت را در استان تشکیل داده است.

وی با بیان این که در کشور حدود پنج میلیون بیمار دیابتی و پنج میلیون نفر نیز در آستانه ابتلا به بیماری دیابت وجود دارند، بیان داشت: این افراد با عضویت و حضور در این کانون‌ها با فراگیری آموزش‌های لازم در امر سلامت توانمند و با سبک زندگی صحیح آشنا می‌شوند.

معاون اجتماعی وزارت بهداشت تاکید کرد: بدون مشارکت دستگاه‌ها نمی‌توان سلامت اطمینان بخش برای مردم ایجاد کرد و لازمه این امر، هم افزایی بین بخشی از سطح محله تا استان و مشارکت همه جانبه است.

نسخه چاپي ارسال به دوست

چهارشنبه ٢٩ فروردين ١٣٩٧ - ٠٨:٢٢ / شماره خبر: ١٧٥٤٨٤ / تعداد نمايش: 721

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج