وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

معاون اجتماعی وزارت بهداشت در مراسم افتتاح نخستین کانون سلامت محله گیلان:

تامین سلامت جامعه بدون همکاریهای بین‌بخشی، میسر نمی شود

نخستین کانون سلامت محله استان گیلان، با حضور معاون اجتماعی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، در محله حمیدیان رشت افتتاح شد.

به گزارش وبدا، دکتر سید محمد هادی ایازی معاون اجتماعی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، در سفر خود به استان گیلان با حضور در مراسم افتتاح این کانون، با اشاره به ضرورت تشکیل معاونت اجتماعی در وزارت بهداشت گفت: با تشکیل معاونت اجتماعی وزارت بهداشت، زمینه مشارکت‌های بین بخشی سایر وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های اجرایی برای تامین و حفظ سلامت مردم فراهم شد. در این راستا، ارتقای مشارکت مردم در عرصه‌های سلامت، تقویت سازمان‌های مردم‌نهاد سلامت، کمک خیرین به نظام سلامت و بسیاری دیگر از مولفه‌های اجتماعی موثر بر سلامت، از اهداف تشکیل معاونت اجتماعی بود.

دکتر ایازی، با بیان این‌که قریب ۷۵ درصد از موضوعات مربوط به سلامت، خارج از حیطه مسوولیتی مدیریت نظام سلامت است، خاطرنشان کرد: بدون همکاری بین‌بخشی و همراهی سایر سازمان‌های که عملکرد آن‌ها به نوعی با سلامت مردم مرتبط است، نمی‌توان به سلامت مطلوب در جامعه دست یافت.

معاون اجتماعی وزارت بهداشت، با اشاره به ضرورت تشکیل کانون‌های سلامت در سطح محلات و برگزاری کارگاه‌های آموزشی برای گروه‌های مختلف مردمی برای توسعه سلامت، تصریح کرد: فراهم کردن امکان مشارکت‌های مردمی، توانمندسازی محلات، تقویت همکاری‌های بین‌بخشی از موارد مورد انتظار در استان گیلان است.

وی ضمن تشکر از دانشگاه علوم ‌پزشکی گیلان و مشارکت شهرداری و شورای اسلامی رشت در فراهم‌سازی امکانات برای راه‌اندازی کانون سلامت محله، خواستار فراهم شدن امکان مشارکت بیش‌تر مردم در این زمینه شد و اظهار امیدواری کرد: با راه‌اندازی کانون‌های سلامت در محلات رشت، این شهر بتواند به عنوان شهر سلامت‌محور الگویی برای سایر شهرها باشد. در این زمینه باید تا جایی که می‌توانیم کارها را به مردم واگذار کنیم تا شاهد اجرای این طرح در تمام محلات استان باشیم و در هر خانواده، یک سفیر سلامت داشته باشیم.

در ادامه دکتر شاهرخ یوسف زاده چابک، رییس دانشگاه علوم‌پزشکی گیلان، با بیان این‌که مقوله اجتماعی شدن سلامت به عنوان یکی از مهم‌ترین اولویت‌ها در دستور کار دانشگاه علوم‌پزشکی گیلان قرار دارد، گفت: نخستین کانون سلامت محله به منظور ارتقای سلامت همه جانبه مردم و در راستای اجتماعی شدن مقوله سلامت، به همت دانشگاه علوم‌پزشکی گیلان و با همکاری سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری رشت، افتتاح شد.
وی افزود: با توجه به این‌که یکی از اهداف مهم این طرح، ارتقای سلامت مردم در گیلان است، با استقرار کانون سلامت محلات در استان، به ویژه در محلات محروم و پرجمعیت، مشارکت مردم برای ارتقای سلامت جامعه افزایش می‌یابد.

وی افزود: یکی دیگر از مزایای ایجاد کانون سلامت در محلات، ایجاد نشاط و شور اجتماعی و فرهنگ‌سازی در بین مردم به ویژه جوانان برای برطرف کردن آسیب‌های روحی، روانی و اجتماعی و تحکیم بنیان خانواده است.

دکتر یوسف زاده چابک تصریح کرد: در زمان بروز بحران‌های طبیعی و اجتماعی نیز بهره‌گیری از افراد ساکن در محلات، بهترین فرصت را برای پیش‌گیری و رفع معضلات فراهم می‌کند. در این زمینه استفاده صحیح از فضای مجازی و تکنولوژی برای تبادل اطلاعات می‌تواند تاثیرگذار باشد.

فاطمه شیرزاد ریییس کمیسیون بهداشت و محیط زیست شورای شهر رشت، نیز با اشاره به این‌که در حال حاضر ده سرای محله در شهر رشت وجود دارد، اظهار امیدوای کرد: با همکاری دانشگاه علوم‌پزشکی گیلان و با کمک خیرین سلامت بتوانیم کانون‌های سلامت محله را در دیگر محلات رشت راه‌اندازی کنیم. وی خواستار افزایش بودجه حوزه سلامت و توسعه گردشگری سلامت در استان گیلان شد.

کانون سلامت محله حمیدیان رشت، در قالب شش کارگروه: مادر و کودک، نوجوان و جوان، میانسال، سالمند، محیط زیست و تحکیم بنیان خانواده، به مراجعان خدمات سلامت ارایه خواهد کرد.

نسخه چاپي ارسال به دوست

شنبه ١ ارديبهشت ١٣٩٧ - ١٠:٠١ / شماره خبر: ١٧٥٥٥١ / تعداد نمايش: 732

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج