وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز مطرح کرد:

پویایی ملی برای دسترسی عادلانه ایرانیان به خدمات سلامت در هفته ملی سلامت


رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز، هفته ملی سلامت را فرصتی مغتنم برای پویایی و عزم ملی، در تحقق اهداف عالی نظام سلامت ایران و دسترسی عادلانه به خدمات بهداشتی و درمانی عنوان کرد.

به گزارش وبدا، دکتر علی بهادر با بیان اینکه وزارت بهداشت در اقدامی شایسته، یک هفته را به صورت ویژه و اختصاصی به موضوع "سلامت" معطوف کرده است، افزود: این مناسبت ملی، تلنگری برای اذهان ما و به ویژه مسئولان است تا با انگیزه ای مضاعف، پرتوان و مصمم، در انتشار رایحه سلامت در کشور سهیم شویم.

وی تصریح کرد: امسال سازمان جهانی بهداشت در آستانه ورود به هفتادمین سال فعالیت خود، شعار سال را به موضوعی اختصاص داده که تمامی ساکنان کره زمین را در برمی گیرد و وزارت بهداشت نیز در این زمینه کارنامه ای درخشان برای خود رقم زده و به الگویی در "پوشش همگانی سلامت" دست یافته است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز، طرح تحول نظام سلامت را نمود گویای پوشش همگانی سلامت برشمرد و گفت: با اجرای این طرح و پس از سال ها تلاش جمهوری اسلامی ایران در دستیابی به شبکه نظام سلامت در کشور و با تعریف بسته های خدمتی روزآمد و کارشناسی شده، بهداشت و درمان تا دورافتاده ترین نقاط خاک ایران و همچنین حاشیه شهرها به مردم آرامش بخشید و امروز تاکیدات موثر مقام معظم رهبری در دسترسی عادلانه به خدمات سلامت، بیش از هر زمانی، کام ایرانیان را شیرین کرده است.

دکتر بهادر اضافه کرد: در استان فارس پشتوانه دیگری به نام برنامه پزشک خانواده سنگ بنای توسعه خدمات سلامت را مستحکم تر ساخته و مردم این استان با دسترسی آسان به تیم پزشک خانواده خود، مراقبت های سلامت را به نحو گسترده تری دریافت می کنند.

وی با معرفی شعار "پوشش همگانی سلامت؛ برای همه، در همه جا"، به عنوان محور فعالیت های هفته ملی سلامت سال 97، گفت: دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز از ماه ها پیش برای هماهنگی مجموعه بزرگ خود در استان فارس در راستای تحقق کارآمد اهداف این هفته، عزم خود را به کار بسته تا ضمن تجلی جلوه های خدمت و انعکاس آن به مخاطبان حقیقی که همانا آحاد جامعه هستند، به ارائه گسترده تر خدمات سلامت در این هفته بپردازد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز خاطرنشان کرد: برپایی ایستگاه های سلامت در نقاط مختلف استان فارس، یکی از برنامه های این هفته است و در این ایستگاه ها که تمامی بیمارستان ها، شبکه های بهداشت و درمان، دانشکده ها و دیگر زیرمجموعه های دانشگاه در برپایی آن ها بسیج شده اند، خدماتی مانند سنجش فشارخون، قند خون، تناسب قد و وزن، مشاوره های تغذیه، سلامت دهان و دندان و سلامت روان، به مردم ارائه می شود.

دکتر بهادر از برگزاری سمینارها و همایش های سلامت، اجرای برنامه های آموزشی در حاشیه شهرها، روستاها و جوامع عشایری استان، سخنرانی مسئولان دانشگاه در نماز جمعه، برگزاری مسابقات ورزشی، کوهنوردی و پیاده روی خانوادگی، به عنوان دیگر برنامه های پیش بینی شده در استان فارس یاد کرد.

وی در ادامه به ارائه خدمات سلامت دهان و دندان، با استقرار سه کلینیک سیار دندانپزشکی در مناطق محروم و حاشیه شهرهای استان فارس در طول هفته ملی سلامت اشاره کرد و ادامه داد: واحدهای دانشگاه نیز در طول این هفته با توسعه تعامل های بین بخشی، برای انعکاس پیام هفته ملی سلامت و دستیابی به اهداف آن، تلاش می کنند؛ همگام با این فعالیت ها و با توجه به اهمیت رسانه ها در آگاهی بخشی عمومی، برای انعکاس این فعالیت ها در ابعاد گوناگون رسانه ای و فضای مجازی نیز برنامه ریزی شده است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز به روزشمار هفته سلامت اشاره کرد و گفت: یکم اردیبهشت؛ روز عدالت در دسترسی به خدمات سلامت؛ حق مردم، مسوولیت حکومت، دوم اردیبهشت؛ روز سلامت برای همه، در همه جا، سوم اردیبهشت؛ روز مقابله با آسیب های اجتماعی، تعهد و مسئولیت پذیری نهادهای موثر، چهارم اردیبهشت؛ روز حمایت از فقرا در دسترسی به خدمات سلامت، پنجم اردیبهشت؛ روز ترویج سبک زندگی سلامت محور، ششم اردیبهشت؛ روز اجتماعی شدن سلامت؛ انسجام اجتماعی، نشاط اجتماعی و هفتم اردیبهشت؛ روز منابع پایدار، جامعه سالم نام گذاری شده و برنامه های پیش بینی شده در استان فارس به تناسب این روزشمار، به اجرا درمی آید.
هفته ملی سلامت، از یکم تا هفتم اردیبهشت، با شعار "پوشش همگانی سلامت؛ برای همه، در همه جا"، گرامی داشته می شود./206

نسخه چاپي ارسال به دوست

سه شنبه ٤ ارديبهشت ١٣٩٧ - ٠٨:٤٥ / شماره خبر: ١٧٥٧٥٠ / تعداد نمايش: 532

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج