وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد در هفته سلامت عنوان کرد:

اجتماعی شدن سلامت، رمز پیشگیری از ابتلا به بیماری های غیرواگیر است


دکتر دارابی محبوب، اظهار داشت: کاهش فقر و زدودن آن از چهره شهر و روستا می‌تواند در افزایش کیفیت‌ سلامت به مردم کمک کند.

دکتر دارابی محبوب، رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد در گفت و گو با وبدا، با اشاره به موضوع «عدالت و دسترسی به خدمات سلامت» به عنوان شعار اولین روز از هفته سلامت در سال جاری، اظهار کرد: با توجه به این شعار، همه مردم باید بتوانند از خدمات سلامت استفاده کنند، چراکه مردم در دو حوزه پیشگیری و درمان نیازمند رسیدگی هستند و در این زمینه دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور و وزارت بهداشت به عنوان متولی سلامت وظیفه دارند خدمات مناسبی در واحدهای بهداشتی و درمانی به مردم ارائه دهند. کشور ما کشوری پهناور با ‌جمعیتی بیش از ۷۰ میلیون نفر است، بر همین اساس، لازم است از روستاها تا شهرها خدمات حوزه سلامت در دسترس عموم مردم قرار گیرد.

وی عامل اصلی رشد، پویایی و شادابی مردم را سلامت دانست و گفت: باید دولت و وزارت بهداشت، به نحوی برنامه ریزی کنند که سلامت را برای همه مردم و در همه نقاط ایران به ارمغان آورند. در همین راستا اجرای طرح تحول سلامت با بسته های آن، برکات بسیار خوبی داشته است.یکی از مهمترین برکات این طرح، کاهش پرداخت ها از جیب مردم در حوزه سلامت بوده است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد در ادامه با اشاره به «مقابله با آسیب های اجتماعی» به عنوان یکی از شعارهای هفته سلامت، گفت: در حال حاضر شکل بیماری ها به سمت بیماری های غیرواگیر رفته است و عمده این بیماری ها را بیماری های عروقی، دیابت، فشار خون و سرطان تشکیل می دهد. این در حالی است که مولفه های اجتماعی در ایجاد این بیماری ها، نقش موثری دارند و اگرچه وزارت بهداشت در کنترل و کاهش این مولفه ها سهم دارد، اما سایر سازمان ها نیز در کاهش این مولفه ها سهیم بوده و 75 درصد اقدامات، به این سازمان ها مربوط می شود.

دکتر دارابی محبوب افزود: آلودگی هوا، ترافیک، شادابی و نشاط، ایجاد تحرک در افراد و تغییر در سبک زندگی، مولفه هایی هستند که سازمان های دیگر می توانند در اصلاح آنها سهیم باشند.

وی با تاکید بر خود مراقبتی از سوی مردم، اظهار داشت: باید برای کاهش آسیب های اجتماعی و تغییر و اصلاح سبک زندگی فرهنگ سازی شود. در این زمینه رسانه ها و صدا و سیما نقش موثری در فرهنگ سازی دارند.

دکتر دارابی محبوب در ادامه، درباره یکی دیگر از شعارهای هفته سلامت با عنوان «حمایت از فقرا در دسترسی به خدمات سلامت»، گفت:در این راستا وزارت بهداشت باید برنامه داشته باشد و در این حوزه سازمان های مردم نهاد و خیرین حوزه سلامت نقش موثری ایفا کرده و می توانند کمک های خود را در سه حوزه سلامت، علوم تربیتی و فقر زدایی به جامعه ارائه دهند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد، یکی از عوامل اجتماعی ابتلا و بروز بیماری را فقر عنوان کرد و بیان داشت: کاهش فقر و زدودن آن از چهره شهر و روستا می‌تواند در افزایش کیفیت‌ سلامت به مردم کمک کند.

همچنین به گفته وی، خانواده های پر نشاط و برنامه ریز و مبادی آداب و اخلاق می توانند در بهبود وضعیت سلامت خود و اطرافیانشان کمک کنند.

دکتر دارابی محبوب با تاکید بر این که اجتماعی شدن سلامت، رمز پیشگیری از ابتلا به بیماری های غیرواگیر است، گفت: تمام موسساتی که به نحوی در سلامت نقش دارند باید سهم خودشان را در ایجاد جامعه ای سالم تر ایفا کنند. در این صورت است که می توان نشاط اجتماعی ایجاد کرد.

وی همچنین، بر لزوم تامین منابع مالی پایدار برای حوزه سلامت تاکید کرد و اظهار کرد: برای استمرار طرح تحول سلامت، تحول و نوآوری در نظام آموزش، ایجاد ساختار و بستر مناسب بهداشتی و درمانی، ایجاد فضای فیزیکی، ساخت خانه های بهداشت، ساخت مراکز جامع بهداشتی و درمانی و ساخت بیمارستان و دانشکده نیاز به منابع مالی پایدار است.
 
رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد تاکید کرد: اگر منابع مالی پایدار وجود داشته باشد، ضمن استمرار یافتن طرح تحول سلامت، نیازهای حوزه سلامت نیز برطرف می شود. چنانچه در این مسیر، وزارت بهداشت با کمک دولت بتواند وظایف خود را انجام دهد و سمن ها و نهادهای اجتماعی و موسسات خصوصی در کنار وزارت بهداشت قرار گیرند، می توانیم جامعه ای سالم داشته باشیم، چراکه اعتقاد داریم، عقل سالم در بدن سالم است و جامعه سالم جامعه ای بانشاط، پیشرو و پویا خواهد بود./۲۰۳

نسخه چاپي ارسال به دوست

دوشنبه ٣ ارديبهشت ١٣٩٧ - ١٥:١٨ / شماره خبر: ١٧٥٧٥١ / تعداد نمايش: 989

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج