وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران :

طرح تحول سلامت، مانع از تحمیل هزینه های فلاکت بار درمانی به فقرا شد

رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران با اشاره به موضوع هفته سلامت امسال، مبنی بر پوشش همگانی سلامت و تاکید بر «حمایت از فقرا در دسترسی به خدمات سلامت» به عنوان یکی از موضوعات روزهای هفته سلامت، گفت: افراد نیازمندی در کشور، سال های متمادی توان استفاده از خدمات سلامت را نداشتند، اما با اجرای طرح تحول سلامت توانستند این خدمات را از سیستم دولتی دریافت کنند.

دکتر سید عباس موسوی در گفتگو با وبدا افزود: افراد برخوردار، توانایی خرید خدمت را دارند، اما فقرا فاقد این توانایی هستند، بنابراین، سیستم سلامت کشور باید به گونه ای طراحی شود که افراد بی بضاعت نیز بتوانند خدمات مورد نیازشان را دریافت کنند. پس از اجرای طرح تحول سلامت، اقدامات موثری در دسترسی آسان افراد، به ویژه افراد کم برخوردار به امکانات و خدمات درمانی ایجاد شد و پس از سال ها پشت نوبت بودن، توانستند برخی ازخدمات مورد نیاز خود را از سیستم دولتی دریافت کنند.

ارائه خدمات بهداشتی و درمانی وابسته به منابع پایدار است

رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران همچنین به موضوع «منابع پایدار، جامعه سالم» که عنوان یکی دیگر از روزهای هفته سلامت است، اشاره کرد و ادامه داد: سیستم ارائه خدمات بهداشتی و درمانی، مبتنی بر تولید یکسری هزینه هاست و این طور نیست که ارائه خدمت هزینه نداشته باشد، بنابراین، برای پوشش هزینه ها، باید منابع پایدار در اختیار داشت، زیرا نبود اعتبار، بسیاری از هزینه ها را افزایش می دهد. علاوه بر این، منابعی که قانونگذار تعیین کرده نیز باید به طور منظم در اختیار قرار گیرد، اما گاهی هیچگاه نه تنها منابع به طور کامل و درست تامین نشده، بلکه تامین منابع نیز روند منظمی نداشته است و همین مساله به طور قطع برای نظام سلامت مشکل ایجاد می کند. به همین دلیل ضروری است اعتبارات منظم و مشخص در اختیار نظام سلامت قرار گیرد.

مقابله با آسیب های اجتماعی نیازمند منابع

رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران، تاکید کرد: بخش دیگری که به منابع پایدار نیاز دارد، حوزه آسیب های اجتماعی مانند پیشگیری از اعتیاد، مداخلات برای تامین داروهای مواد مصرفی و... بوده که مستلزم صرف هزینه است. اگر اعتبارات به درستی و منظم تامین نشود، دریافت کنندگان خدمت نیز دچار مشکل می شوند و به تبع آن آسیب های این موضوع به جامعه بازمی گردد.

نسخه چاپي ارسال به دوست

چهارشنبه ٥ ارديبهشت ١٣٩٧ - ١٣:٥٣ / شماره خبر: ١٧٥٩٠٩ / تعداد نمايش: 1098

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج