وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

مدیر کل مدیریت خدمات سلامت عمومی سازمان بیمه سلامت ایران مطرح کرد:

ارتقای شاخص های سلامت با اجرای طرح پزشک خانواده در روستاها

مدیر کل مدیریت خدمات سلامت عمومی سازمان بیمه سلامت ایران گفت: برنامه پزشک خانواده روستایی بعد از 13 سال 28میلیون و700 هزار نفر را تحت پوشش دارد و طی این مدت شاخص های سلامت ارتقا و درجمعیت روستایی، مرگ و میر مادران باردار و مرگ کودکان زیر یک سال و زیر 5 سال کاهش یافته است.

به گزارش وبدا، دکترمحمدرضا میرزایی با اشاره به اینکه آموزش، سلامت و امنیت سه نیاز پایه ای هر جامعه محسوب می شود و دولت ها باید این نیازها را رایگان در اختیار مردم قرار دهند، افزود: سازمان جهانی بهداشت در همین راستا دولت‌ها را مکلف کرده است که خدمات بهداشتی و درمانی سطح اول را بصورت رایگان در اختیار مردم  قرار دهند.

وی با بیان اینکه نظام سلامت درهرکشوری تابع سیاست های کلان سازمان بهداشت جهانی است تصریح کرد:نظام سلامت درایران چند هدف اصلی دارد که مهمترین آن ارائه خدمات بهداشتی و بهینه به آحاد جامعه است که باید عدالت در سلامت و افزایش دسترسی ها را در دورترین نقاط فراهم کند تا رضایت مردم جلب و شاخص های بهداشتی و درمانی ارتقا یابد. سازمان بیمه سلامت ایران می خواهد خدمات مناسب بهداشتی و درمانی را به بیمه شدگان تحت پوشش خود ارائه دهد.

وی با اشاره به اجرای برنامه پزشک که از سال 84 درراستای ارائه خدمات بهداشتی و درمانی به روستائیان درحال اجرا است افزود: اجرای طرح پزشک خانواده روستایی برنامه مشترک بین وزارت بهداشت و سازمان بیمه سلامت ایران است. بطوری که در روستاها به تعداد لازم پزشک، ماما و کادر سلامت درچهار هزارمرکز مجری این طرح مستقر شده اند تا دسترسی های بهداشتی و درمانی برای ساکنان روستایی، عشایری و همچنین شهرهای زیر 20هزار نفرجمعیت فراهم شود.

مدیرکل مدیریت خدمات سلامت عمومی سازمان بیمه سلامت ایران گفت: هدف اصلی سازمان بیمه سلامت ارائه خدمات مطلوب و مناسب به حدود 36میلیون بیمه شده تحت پوشش است تا دسترسی ها برای بیمه شدگان تسهیل یابد.

 دکترمیرزایی بابیان اینکه یکی ازاهداف سازمان بیمه سلامت حفاظت مالی مردم است، گفت: این سازمان در برنامه پزشک خانواده روستایی خدمات درمانی سطح اول را با دریافت 5 هزار ریال فرانشیز و خدمات بهداشتی را رایگان در راستای حفاظت مالی و کاهش پرداخت از جیب مردم ارائه می‌کند. همچنین روستائیان در قالب نظام ارجاع و با پرداخت فرانشیز بسیار ناچیز، خدمات تخصصی و فوق تخصصی سرپایی و بستری با مراجعه به بیمارستان‌ها و واحدهای درمانی طرف قرارداد دریافت می‌کنند.

مدیرکل مدیریت خدمات سلامت عمومی سازمان بیمه سلامت ایران افزود: یکی از اهداف کلان سازمان بیمه سلامت ایران، ارائه خدمات سلامت مناسب و کیفی به حدود 36 میلیون نفر جمعیت تحت پوشش خود است. همچنین سازمان به دنبال صیانت و پایداری از حقوق بیمه‌شدگان، حفاظت مالی از آنها و کاهش پرداخت از جیب مردم و جلب رضایت جمعیت روستایی، عشایری و شهری است. این مهم با مشارکت وزارت بهداشت و هدایت وزیر بهداشت و همکاری و هماهنگی معاونین بهداشت و درمان در حال اجرا است.

وی تصریح کرد: سازمان بیمه سلامت دراواخرسال 84 اجرای طرح پزشک خانواده روستایی را با اعتبار 300میلیارد تومان شروع کرد که روز به روز درحال گسترش است.برنامه پزشک خانواده برای سه گروه جمعیت کل روستایی ، جمعیت عشایری و جمعیت شهرهای کوچک زیر 20هزار نفر اجرا می شود که هم اکنون این گروهها جمعیتی بالای 28 میلیون نفر را شامل می شوند.

دکتر میرزایی افزود: برنامه پزشک خانواده روستایی امروز بعد از 13 سال  28میلیون و 700 هزار نفررا تحت پوشش دارد و خدمات بهداشتی و درمانی کیفی را به روستائیان و عشایر ارائه می کند. طی این مدت شاخص های سلامت ارتقا و درجمعیت روستایی، مرگ و میرمادران باردار و مرگ کودکان زیر یک سال و زیر 5 سال کاهش یافته است.

وی تاکید کرد: ارائه بسته خدمات روستایی هرسال در حال افزایش است و وزارت بهداشت و سازمان های بیمه گر به دنبال تشکیل پرونده سلامت الکترونیک، اجرای برنامه نظام ارجاع الکترونیک و ارائه خدمات کیفی و مناسب در سه سطح خدمات اول، دوم و سوم است که این مهم نیاز به مشارکت و همراهی مردم شریف و بزرگوار کشور است.

نسخه چاپي ارسال به دوست

چهارشنبه ٢ خرداد ١٣٩٧ - ١٠:٢٣ / شماره خبر: ١٧٧٠٦٣ / تعداد نمايش: 1096

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج