وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

رییس واحد فراهم آوری اعضا و نسوج پیوندی بیمارستان دکتر مسیح دانشوری خبر داد:

امضای تفاهم نامه بین بیمارستان مسیح دانشوری و دانشگاه علوم پزشکی ارتش

رییس واحد فراهم آوری اعضا و نسوج پیوندی بیمارستان دکتر مسیح دانشوری گفت: تفاهم نامه همکاری بین بیمارستان مسیح دانشوری و دانشگاه علوم پزشکی ارتش با هدف بهره گیری از توان بیمارستان های تابعه ارتش و همچنین انتقال تجارب اهدای عضو بیمارستان مسیح دانشوری، به امضا رسید.
 
به گزارش وبدا، دکتر فرحناز صادق بیگی درخصوص امضای تفاهم نامه بین بیمارستان مسیح دانشوری و دانشگاه علوم پزشکی ارتش جمهوری اسلامی ایران، با بیان اینکه حیات بخشیدن به انسان های دیگر در قرآن کریم هم مورد تاکید قرار گرفته است، ضمن اشاره به آیه 32 سوره مبارکه مائده، گفت: در این آیه گفته شده، هر که نفسی را حیات بخشد مانند آن است که همه مردم را حیات بخشیده است.
 
وی با بیان اینکه پس از انقلاب اسلامی در ایران، اهدای عضو با فتوای تاریخی و دوران ساز امام راحل (ره) در تاریخ 31 اردیبهشت 1368، جان دوباره ای گرفت، افزود: طبق قانون جمهوری اسلامی ایران مصوب 25/2/1381 و همچنین مصوبه هیات وزیران به شماره 779/100 تاریخ 30/5/1390 تمام بیمارستان ها موظف هستند، بیماران با سطح هوشیاری 5 و پایین تر از آن را به مراکز اهدای عضو دانشگاه مربوطه معرفی کنند.
 
دکتر صادق بیگی خاطرنشان کرد: یکی از بدنه های اصلی دانشگاه های علوم پزشکی کشور، واحد فراهم آوری اعضا و نسوج پیوندی و همچنین بخش پیوند عضو است که با قوت زیاد در زمینه های مختلفی مانند پیوند قلب، ریه، کبد، کلیه، پانکراس، روده و مغز استخوان در حال خدمت رسانی هستند. 
 
وی خاطرنشان کرد: آمار بیماران نیازمند به پیوند عضو، بسیار است، به طوری که طبق آخرین آمار مرکز مدیریت پیوند وزارت بهداشت، تعداد آنها حدود 30 هزار نفر برآورد شده و روزانه 10 تا 12 نفر به دلیل نرسیدن عضو اهدایی جان خود را ازدست می دهند. از طرفی براساس آخرین آمار، سالیانه حدود 12 تا 15 هزار نفر به دلایل مختلفی مانند تصادفات و سکته های مغزی دچار مرگ مغزی می شوند که اگر به موقع شناسایی و تایید شوند با رضایت خانواده آنان، می توان جان چند نفر را نجات داد، در غیر این صورت این عضوها زیر خاک می روند و امید افراد نیازمند عضو کم رنگ تر می شود و چه بسا به دلیل نرسیدن عضو اهدایی، بیمار فوت کند.  
 
رییس واحد فراهم آوری اعضا و نسوج پیوندی بیمارستان دکتر مسیح دانشوری با بیان اینکه ایران همواره در سطح خاورمیانه و آسیا در زمینه اهدای عضو پیشتاز بوده است، تصریح کرد: این امر خود، گواه فرهنگ دیرینه و غنی ایثار و از خود گذشتگی ایرانیان است که باعث می شود، نسبت به برادر و خواهر مسلمانشان بی تفاوت نباشند. این اصل مهم، در زمینه اهدای عضو هم متبلور شده است.  
 
وی درخصوص فعالیت بیمارستان مسیح دانشوری در زمینه اهدای عضو گفت: بیمارستان دکتر مسیح دانشوری در زمینه اهدای عضو در سطح کشور و همچنین بین الملل، از شهرت بسیاری برخوردار است، به طوری که حدود یک سوم عضوهای اهدایی کشور در این مرکز تامین می شود و همچنین در زمینه پیوند ریه و قلب بسیار سرآمد است و همه ساله در کنگره های مختلف بین المللی با ارائه مقالات متنوع در زمینه فراهم آوری و پیوند حضور پر رنگی دارد. مسلما همه این موفقیت ها جز با تلاش فراوان اساتید و همکاران عزیز و حمایت های بی دریغ و دلسوزانه استاد محترم دکتر ولایتی امکان پذیر نبوده است.
 
دکتر صادق بیگی ادامه داد: مرکز فراهم آوری بیمارستان دکتر مسیح دانشوری علاوه بر بحث درمانی، در دو بخش مهم فرهنگ سازی و آموزش برای افزایش ظرفیت عضوهای اهدایی در سطح کشور نقش مهمی را ایفا می کند که از جمله این موارد، امضای تفاهم نامه همکاری با دانشکاه علوم پزشکی ارتش است.
 
وی درخصوص امضای تفاهم نامه بین بیمارستان مسیح دانشوری و دانشگاه علوم پزشکی ارتش توضیح داد: فرماندهی بهداشت، درمان و امداد ارتش جمهوری اسلامی ایران با دارا بودن بیمارستان هایی در سطح تهران نظیر بیمارستان بعثت نیروی هوایی، بیمارستان گلستان نیروی دریایی، بیمارستان هاجر و خانواده نیروی زمینی و بیمارستان امام رضا، در سطح کشور از نظر منطقه ای، بسیار استراتژیک و از پراکندگی مطلوبی برخوردار است؛ این بیمارستان ها، از جمله بیمارستان های پر مراجعه کشور هستند که نقش مهمی در افزایش سطح سلامت جامعه به ویژه نیروهای مسلح و خانواده محترمشان دارد و با توجه به وجود سلسله مراتب نظامی و نظم خاصی که بر این بیمارستان ها حاکم هست و همچنین امکانات تخصصی و نیروی متخصص و فوق تخصص ماهر پیش بینی می شود که در زمینه اهدای عضو و پیوند اعضا پیشرفت چشمگیری خواهد داشت.
 
رییس واحد فراهم آوری اعضا و نسوج پیوندی بیمارستان دکتر مسیح دانشوری با تاکید براینکه تفاهم نامه همکاری بیمارستان مسیح دانشوری و دانشگاه علوم پزشکی ارتش با حضور دکتر علی اکبر ولایتی رییس بیمارستان دکتر مسیح دانشوری و سرهنگ دکتر علیرضا خوشدل، رییس دانشگاه علوم پزشکی ارتش جمهوری اسلامی ایران (آجا) به امضا رسید، درخصوص اهداف محورهای این همکاری گفت: ایجاد زمینه‌ های مناسب جهت بهره گیری از توانمندی های مرکز آموزشی، پژوهشی و درمانی سل و بیماری های ریوی بیمارستان دکتر مسیح دانشوری به منظور انتفال دانش تجربیات بیمارستان دکتر مسیح دانشوری به دانشگاه علوم پزشکی آجا در زمینه بیماری های راه هوایی و ریه، پیوند قلب و ریه و فراهم آوری اعضا از جمله اهداف این تفاهم نامه است که در این راستا از توان و ظرفیت بیمارستان های وابسته به ارتش جمهوری اسلامی ایران نیز استفاده خواهد شد./207

نسخه چاپي ارسال به دوست

يکشنبه ٢٧ خرداد ١٣٩٧ - ١٢:٠٩ / شماره خبر: ١٧٧٨٠٥ / تعداد نمايش: 1815

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج