وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

رییس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان:

دستیابی به تحقق عدالت در سلامت سیستان و بلوچستان در گرو تکمیل چرخه درمان بیماران سرطانی است

دکتر هاشمی شهری گفت:  فعالیت مرکز رادیوتراپی و اشعه درمانی بیمارستان علی ابن ابیطالب(ع)زاهدان، چرخه درمان بیماران مبتلا به سرطان را در استان سیستان و بلوچستان تکمیل کرده و این امر مصداق بارز تحقق عدالت در سلامت است. 
 
به گزارش وبدا، دکتر سید محمد هاشمی شهری، رییس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان، اظهار داشت: این مرکز پرتودرمانی در مجاورت بخش شیمی درمانی دانشگاه قرار دارد و از زمان شروع فعالیت این مرکز تا کنون بالغ بر 470 بیمار سرطانی از خدمات درمانی آن استفاده کرده اند.
 
وی با بیان اینکه طول درمان بیماران در بخش اشعه درمانی از زمان پذیرش تا پایان دوره به طور متوسط 2 تا 6 هفته است، افزود: بسیاری از بیمارانی که تحت پرتودرمانی و شیمی درمانی قرار می گیرند، نیاز به مراقبت های خاص دارویی، تغذیه ای و حفاظت در برابر عفونت های مختلف دارند و بدون تردید ارائه این خدمات در محل سکونت بیماران علاوه بر ارتقای کیفیت زندگی آنان، بسیاری از مشکلات جانبی خانواده ها و همراهانشان را نیز، کاهش می دهد. 
 
رییس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در ادامه خاطرنشان کرد: تا قبل از اجرای طرح تحول نظام سلامت، هزینه های سرسام آور درمان بیماری سرطان باعث می شد تا برخی از خانواده ها به منظور تامین هزینه درمان به مرحله فقر مطلق سقوط کنند و یا در مواردی شاهد بودیم که برخی از بیماران از دریافت خدمات درمانی محروم می شدند. 
 
دکتر هاشمی شهری گفت:خوشبختانه متعاقب اجرای طرح تحول نظام سلامت و ابلاغ بسته رایگان شدن درمان بیماران سرطانی به دانشگاه های علوم پزشکی، بسیاری از مشکلات اقتصادی خانواده های بیماران برطرف شد، اما با وجود این اقدام ارزشمند و خیرخواهانه، تامین هزینه مسافرت های درمانی جهت سپری کردن دوره های طولانی پرتو درمانی در دیگر نقاط کشور برای بسیاری از بیماران استان سیستان و بلوچستان همچنان دشوار است.     
 
وی با اشاره به فاصله 1500 کیلومتری زاهدان از تهران یادآور شد: نزیکترین مرکز استان به زاهدان 500 کیلومتر فاصله دارد و اگر هزینه مسافرت و اقامت 2 تا 6 هفته ای یک بیمار سرطانی و یک نفر همراه را حداقل معادل 3 میلیون تومان در نظر بگیریم، راه اندازی مرکز رادیوتراپی در زاهدان عملا از صرف یک و نیم میلیارد تومان هزینه مسافرت های درمانی از سوی هموطنان ساکن در سیستان و بلوچستان پیشگیری کرده است. 
 
دکتر هاشمی شهری با اشاره به اهمیت پیشگیری اولیه از بروز بیماری های مزمن غیر واگیر و از جمله سرطان بر ضرورت خودمراقبتی و اصلاح سبک زندگی مردم تاکید کرد و اظهار داشت: از آنجا که هزینه های بخش درمان بسیار سرسام آور بوده و تمام کشورهای دنیا نیز دچار محدودیت هایی در منابع مالی حوزه درمان می باشند، مناسب ترین و عاقلانه ترین اقدام برای حفظ سلامت انسان ها و ارتقای کیفیت زندگی شهروندان، کنترل عوامل خطر این بیماری هاست که از آن به عنوان پیشگیری اولیه یاد می شود.در این راستا فعالیت بدنی منظم، تغذیه مناسب و دوری از دخانیات و الکل از جمله مهمترین توصیه های سازمان بهداشت جهانی برای کنترل عوامل خطر و پیشگیری اولیه ابتلای به بیماری های مزمن غیر واگیر به شمار می رود.  
 
به گفته رییس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان، تشخیص به موقع بیماری سرطان نیز می تواند به عنوان گام دوم پیشگیری منجر به کاهش بسیاری از عوارض جسمی و هزینه های اقتصادی بیماران شود. 
 
دکتر هاشمی ساخت و تجهیز مراکز غربالگری سرطان در قالب برنامه های عمرانی طرح تحول نظام سلامت را از مصادیق اقدام در جهت پیشگیری ثانویه از بروز سرطان برشمرد و گفت: مرکز غربالگری سرطان در بیمارستان علی ابن ابی طالب(ع) زاهدان، با 575 مترمربع زیر بنا در مراحل نهایی عملیات ساختمانی قرار دارد و به زودی تجهیز و راه اندازی خواهد شد. همچنین مرکز غربالگری سرطان بیمارستان رازی سراوان نیز 575 مترمربع زیربنا دارد و در حال حاضر از 90 درصد پیشرفت فیزیکی برخوردار است. 
 
رییس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در پایان با اشاره به فراگیر بودن و عدالت محور بودن طرح تحول نظام سلامت، افزود: علاوه بر دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در منطقه تحت پوشش، در دانشگاه های علوم پزشکی زابل و ایرانشهر نیز، بخش های غربالگری سرطان تعریف شده است که در مراحل مختلف ساخت و تجهیز می باشد و به محض تکمیل، به ارائه خدمات می پردازند./119

نسخه چاپي ارسال به دوست

چهارشنبه ٣٠ خرداد ١٣٩٧ - ١٤:٥٦ / شماره خبر: ١٧٧٩٥٥ / تعداد نمايش: 1674

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج