وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

وزیر بهداشت با همتای آذری خود دیدار کرد/ بخش خصوصی ایران برای تقویت همکاری ها در حوزه درمان و صادرات دارو در جمهوری آذربایجان آماده است


وزیر بهداشت در سفر خود به جمهوری آذربایجان، با دکتر شیر علی اف وزیر بهداشت این کشور دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش وبدا، در این دیدار در خصوص همکاری های مشترک در حوزه های بهداشت، درمان و آموزش گفتگو و دو طرف بر اجرای توافق های صورت گرفته در جریان دیدار روسای جمهور  دو کشور تاکید کردند.

از محورهای مذاکره وزیر بهداشت با همتای آذری خود می توان به تسریع در ثبت و صادرات دارو به آذربایجان، توسعه همکاری های بیمارستانی از جمله حضور پزشکان ایرانی در مراکز درمانی این کشور و عمیق تر شدن همکاری های آموزشی، پژوهشی و درمانی اشاره کرد.

وزیر بهداشت از همتای آذری خود به دلیل دعوت به این کشور تقدیر کرد و گفت: امیدواریم در این سفر زمینه های اجرای توافقات دو کشور در حوزه های درمان، دارو و آموزش را فراهم کنیم.

دکتر هاشمی با اشاره به شاخص بالای تخت بیمارستانی در آذربایجان، گفت: یکی از مشکلات آذربایجان و البته بسیاری از کشورهای دیگر، تمرکز گرایی تخت های بیمارستانی در مرکز است.

وزیر بهداشت با اشاره به تولید 96 درصد از داروی مورد نیاز ایران در داخل کشور، گفت: حتما باید نقشه راهی برای همکاری های مشترک دو کشور در حوزه دارو تدوین شود همچنین همکاری های درمانی بسیار خوبی بین جمهوری آذربایجان با سه دانشگاه علوم پزشکی مستقر در مناطق آذری زبان ایران وجود دارد که باید تقویت شود.

دکتر هاشمی از علاقه ایران برای تقویت حوزه آموزش پزشکی و آمادگی کشورمان برای پذیرش بورسیه دانشجویان آذری خبر داد و گفت: امیدواریم که تبادلات دانشجویان گروه علوم پزشکی بین دو کشور تقویت شود.

وزیر بهداشت ضمن تاکید بر اهمیت توریسم سلامت، یادآور شد: بیماران آذربایجانی می توانند برای معالجه و درمان به ایران مراجعه کنند و یا پزشکان ایرانی برای درمان آنها به جمهوری آذربایجان سفر کنند.

وزیر بهداشت همکاری در زمینه کنترل و درمان بیماری هپاتیت در آذربایجان را مهم ارزیابی کرد و گفت: هپاتیت در جمهوری آذربایجان شیوع نسبتا بالایی دارد و ایران آمادگی همکاری های دارویی و درمانی در این زمینه را دارد.

دکتر هاشمی خاطرنشان کرد: بخش خصوصی ایران برای تقویت همکاری ها در زمینه ساخت بیمارستان و صادرات دارو به جمهوری آذربایجان آماده است و باید در این زمینه اقدامات تشویقی از سوی آذربایجان صورت گیرد.

طرف آذربایجانی نیز علاقه مندی خود برای افزایش مناسبات با ایران در حوزه های دارو، درمان، بهداشت و پیشگیری با توجه به توان بالای کشورمان را اعلام و عنوان کرد که سه ذانشگاه علوم پزشکی ایران که در مناطق آذری زبان مستقر هستند، زمینه خوبی برای همکاری های مشترک هستند.

در پایان این دیدار، دکتر حریرچی معاون کل وزارت بهداشت و دکتر صومی رییس دانشگاه علوم پزشکی تبریز و همچنین دو نفر از معاونین وزارت بهداشت جمهوری آذربایجان در قالب ایجاد گارگروه مشترک مامور شدند که نقشه راه و نحوه اجرایی شدن توافقات را پیگیری کنند.

نسخه چاپي ارسال به دوست

پنج شنبه ٢١ تير ١٣٩٧ - ١٨:٢١ / شماره خبر: ١٧٨٦٧٤ / تعداد نمايش: 1168

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج