وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

معاون آموزشی وزارت بهداشت در دیدار هیات پزشکی سوریه عنوان کرد:

الگوبرداری از تجارب جمهوری اسلامی ایران برای توسعه نظام سلامت سوریه

نایب رییس کمیته ملی بیماری های غیر واگیر به منظور تبیین تجربیات جمهوری اسلامی ایران در حوزه سلامت با هیاتی متشکل از پزشکان و دندانپزشکان کشور سوریه در محل پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران، دیدار کرد.


به گزارش وبدا، این دیدار به همت سازمان بسیج جامعه پزشکی کشور و در راستای فعالیت های بین المللی و جهت آشنایی محققان و متخصصین سایر کشورها با اساتید و چهره های شاخص علمی و پیشرفت ها و دستاورد های نظام جمهوری اسلامی ایران برگزار شد که در این راستا این هیات با دکتر باقر لاریجانی معاون آموزشی وزارت بهداشت، دیدار کرد.

در این جلسه، دکتر باقر لاریجانی، معاون آموزشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به قدمت طولانی علم پزشکی در ایران به تاسیس دارالفنون به عنوان نقطه عطفی در علوم پزشکی اشاره کرد و گفت: وزارت بهداشت متولی آموزش علوم پزشکی در ایران است و در کشور ما آموزش علوم پزشکی با ارائه خدمات ادغام شده و اینکه وزارت علوم، مسئول آموزش در همه رشته ها است، شاید در برخی کشورها همانند سوریه فراهم نباشد.

وی با اشاره به افزایش چهار برابری تعداد دانشگاه های علوم پزشکی کشور در 3 دهه اخیر گفت: در هر استان کشور حداقل یک دانشگاه علوم پزشکی در حال فعالیت است که این دانشگاه ها با توجه به نظام ادغام یافته، مسئولیت آموزش، پژوهش و ارائه خدمات را در سطح استان برعهده دارند.

دکتر لاریجانی  خاطرنشان کرد: تقرببا تمام رشته های علوم پزشکی در داخل ایران تدریس می شوند و در دهه اخیر روند افزایشی آموزش تخصصی و فوق تخصصی و آموزش مداوم را شاهد بوده ایم.

نایب رییس کمیته ملی بیماری های غیر واگیر با اشاره به زیرساخت های توسعه یافته آموزش پزشکی در کشور تصریح کرد: این مراکز پذیرای دانشجویان ایرانی و خارجی هستند که از 41 کشور مختلف جهان در این مراکز مشغول به تحصیل هستند.

وی سهم دانشجویان خارجی را در حوزه علوم پزشکی بیش از 3000 نفر خواند که حدود 60 درصد آن ها در مقاطع تحصیلات تکمیلی در حال تحصیل اند.

دکتر لاریجانی با بیان اقدامات جمهوری اسلامی ایران در حوزه بیماری های غیرواگیر به برخی دستاوردهای پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم به عنوان قطب علمی منتخب کشور در حوزه بیماری های غدد به خصوص دیابت و استئوپروز در کشور در سه حوزه پژوهش، آموزش و ارائه خدمات سلامت اشاره کرد و گفت: بازدید از مراکز علمی و خدماتی ایران در حوزه سلامت می تواند کمک شایانی به الگوبرداری تجارب موفق برای توسعه نظام سلامت سوریه باشد.223/302

نسخه چاپي ارسال به دوست

دوشنبه ٢٥ تير ١٣٩٧ - ٠٨:٤٥ / شماره خبر: ١٧٨٧٥٢ / تعداد نمايش: 528

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج