وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

رییس سازمان غذا و دارو خبر داد:

برچسب گذاری محصولات تراریخته از اول مردادماه

معاون وزیر بهداشت و رییس سازمان غذا و دارو به تشریح دو اقدام مهم در زمینه محصولات تراریخته پرداخت.

به گزارش وبدا به نقل از تسنیم، دکتر غلامرضا اصغری درباره فرایند برچسب ‌گذاری محصولات تراریخته اظهار داشت: تراریخته مقوله‌ای است که عده ای طرفدار آن بوده و عده ای نیز با آن مخالف هستند، ولی سازمان غذا و دارو طبق قانون عمل می‌کند و بخشی از فرآیند نظارت بر تراریخته‌ها به‌عهده این سازمان است و وزارت کشاورزی و نهادهای دیگر، متولیان دیگر در حوزه نظارت بر تراریخته‌ها هستند.

 معاون وزیر بهداشت و رییس سازمان غذا و دارو عنوان کرد: دو محصول عمده روغن سویا و روغن ذرت، جزو دو محصول وارداتی تراریخته به ایران هستند و به هیچ وجه گندم و برنج تراریخته وارد کشور نمی‌شود.

 معاون وزیر بهداشت تصریح کرد: دو مقوله در واردات تراریخته‌ها برای سازمان غذا و دارو مهم است. اول اینکه آن محصول مجوز مصرف در اتحادیه اروپا را داشته باشد و دوم اینکه محصولی که از کشور مبدا وارد می‌شود، در همان کشور نیز مصرف شود.

 دکتر اصغری تاکید کرد: در کشورهایی که محصولات تراریخته استفاده می‌شود، در مغازه‌های آن کشورها هر 3 نوع محصول تراریخته، ارگانیک و محصولات معمولی و طبیعی را که همگی برچسب‌گذاری شده است مشاهده می‌کنیم و اتفاقا محصولات تراریخته ارزان‌تر نیز هستند و بنا بر ‌سلیقه و درآمد هر فرد، این محصولات مصرف می‌شود.

معاون وزیر بهداشت درباره برچسب‌گذاری محصولات تراریخته توضیح داد: از اول مردادماه لوگوی محصولات تراریخته که یک و نیم سانت اندازه آن است باید کنار لوگوی سازمان غذا و دارو برای روغن‌های سویا و ذرت و هر محصول با منشا تراریخته قید شود.

 وی خاطرنشان کرد: همچنین از اول شهریور نیز هر محصولی که در تهیه آن از روغن‌های تراریخته استفاده شده نیز، باید این استفاده را در برچسب‌گذاری خود قید و به مشتری اطلاع‌رسانی کند.

نسخه چاپي ارسال به دوست

شنبه ٣٠ تير ١٣٩٧ - ٠٨:٥٩ / شماره خبر: ١٧٨٩٣٥ / تعداد نمايش: 394

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج