وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

معاون درمان وزارت بهداشت عنوان كرد:

ضرورت تدوين راهنماهای بالینی و استاندارد خدمت در حوزه دندانپزشكي

معاون درمان وزارت بهداشت درخصوص ارائه خدمات دندانپزشكي به بيماران خاص، اظهار داشت: در استان هاي مختلف، خدمات دندانپزشكي به صورت جسته، گريخته به بيماران ارائه مي شود، اما با تلاش هاي مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری ها، مراكزي تحت عنوان مراكز درماني بيماران خاص درحال راه اندازي است كه خدمات مربوط به اين بيماران به صورت تجميع شده به آنها ارائه خواهد شد. 
 
به گزارش وبدا، دكتر قاسم جان بابايي در نشست سراسري روسا و كارشناسان امور دندانپزشكي دانشگاه هاي علوم پزشكي سراسر كشور با بيان اينكه علي رغم اقدامات صورت گرفته در حوزه دندانپزشكي، همچنان در بخش درمان، به ساماندهي اقدامات بيشتري در این حوزه نیازمندیم، خاطرنشان كرد: يكي از اقداماتي كه از سال قبل آغاز شده و بايد تقويت شود، ارائه خدمات دندانپزشكي شبانه روزي به ويژه در ايام تعطيل و نوروز بود كه منجر به رضايتمندي مردم شد، زیرا ساماندهي مراكز درماني دندانپزشكي شبانه روزي از سردرگمي مردم در مواقع ضرور جلوگیری می کند. 
 
دكتر جان بابايي ادامه داد: در فاز اول، ٦٠ مركز درماني بيماران خاص ساماندهي شده و در فاز بعدي ٣٠ مركز ديگر اضافه خواهد شد كه خدمات دندانپزشكي نيز يكي از خدماتي است كه در اين مراكز به بيماران خاص ارائه مي شود. چراکه خدمات دندانپزشكي اين بيماران مغفول مانده بود و اکنون با استقرار واحد دندانپزشكي در كلينيك هاي بيماران خاص، مي توان خدمات بهتري به آنها ارائه داد. 
 
معاون درمان وزارت بهداشت درخصوص راه اندازي بخش دندانپزشكي در بيمارستان ها تصريح كرد: اقدام ديگري كه لازم است عملي شود، راه اندازي بخش دندانپزشكي در برخي بيمارستان های منتخب براساس سطح بندی درمان و نیازهای منطقه است.
 
وي با بيان اينكه سطح بندي خدمات دندانپزشكي از جمله اقدامات ضروري در اين حوزه است، اظهار داشت: مردم براي انجام تمام خدمات دندانپزشكي به متخصص مراجعه مي كنند، درحالي كه ممكن است بسياري از اقدامات درماني در زمينه دندان، در حيطه دندانپزشك عمومي باشد. 
 
معاون درمان وزارت بهداشت، گفت: در راستاي سطح بندي خدمات دندانپزشكي، مي توان نظام ارجاع تعريف كرد تا در مراكز دولتي خدمات عمومي را دندانپزشك عمومي و خدمات تخصصي تر را دندانپزشك متخصص ارائه دهد. 
 
دكتر جان بابايي با بيان اينكه يكي از نقاط مغفول در حوزه دندانپزشكي، تدوين گايدلاين (راهنماهای بالینی) و استاندارد خدمت است، گفت: اين موضوع جزو برنامه هاي حوزه درمان است. 
 
وي اظهار داشت: ذات درمان، نظارت است و نبايد نظارت مورد غفلت واقع شود. چنانچه ارائه دهندگان خدمت در مكان هاي نامناسب، خدمت نامناسب به مردم ارائه دهند، برنامه هاي ما موفق نخواهد بود. 
 
وي افزود: در سال گذشته، درخصوص نظارت ها اقدامات خوبي انجام شده است، اما باید تلاش بیشتری در این زمینه انجام شود. متاسفانه مردم در حوزه دندانپزشكي به حقوق خود آشنا نيستند و در صورت مواجهه با تخلف در حوزه دندانپزشكي، كمتر شكايت مي كنند. 
 
دكتر جان بابايي خاطرنشان كرد: دانشگاه هاي علوم پزشكي مجريان اصلي در بحث نظارت هستند و وزارت بهداشت وظيفه سياست گذاري و هماهنگي را دارد، بنابراين اميد است با وحدت رويه در دانشگاه ها، نظارت ها با جديت بيشتري پيگيري شود، تا مردم بدانند كه مدافع حقوق آنها هستيم./٢٠٧

نسخه چاپي ارسال به دوست

شنبه ٣٠ تير ١٣٩٧ - ١١:١٩ / شماره خبر: ١٧٨٩٥٢ / تعداد نمايش: 452

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج