وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس مطرح کرد:

اختلاف ۱۹ برابری اختصاص اعتبارات از محل تولید ناخالص ملی به حوزه سلامت بین ژاپن و ایران

عضو هیات رییسه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، با تاکید بر ضرورت تحت پوشش بیمه قراردادن خدمات دندانپزشکی در جهت رفع مشکل محرومان، تحقق این مهم را در گرو افزایش سهم بهداشت و درمان از تولید ناخالص ملی (GDP) دانست.

به گزارش وبدا به نقل از خبرگزاری خانه ملت، دکتر منوچهر جمالی سوسفی درخصوص وضعیت حوزه دندانپزشکی و هزینه‌های ارائه خدمات در این بخش، گفت: بهداشت دهان و دندان و مشکلات مربوط به این بخش یکی از مواردی است که از اهمیت بسزایی برخوردار است. به ویژه اینکه عدم عنایت به این امر در روستاها، شهرستان‌ها و محل هایی که کمتر به بهداشت دهان و دندان توجه شده به مشکلی مهم تبدیل شده است، چراکه مردم این مناطق به دلیل هزینه‌های بالای دندانپزشکی قادر به درمان بیماری‌های دهان و دندان نیستند. بنابراین قطعا باید خدمات این بخش تحت پوشش بیمه‌ای قرار گیرد.

نماینده مردم رودبار در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: این موضوع به قدری حائز اهمیت است که وزیر بهداشت بر ضرورت تحت پوشش بیمه‌ قراردادن خدمات دندانپزشکی تاکید کرده بود، ضمن اینکه همه حوزه‌ها تمایل دارند که پوشش بیمه‌ای افزایش پیدا کند، اما آنچه مهم بوده این است که بیمه‌ها بتوانند با اولویت‌بندی حوزه‌هایی همچون دندانپزشکی که از حساسیت ویژه‌ای برخوردار است، آن را تحت پوشش قرار دهند.

وی تصریح کرد: هم‌اکنون مسئولان باید در رابطه با افزایش اعتبارات تخصیص‌یافته به حوزه سلامت تدبیری بیندیشند، ضمن اینکه اعتبارات این بخش به درستی و برای حوزه‌هایی که اهمیت بیشتری دارند، استفاده شود.

ارائه خدمات بیمه‌ای در حوزه دندانپزشکی نیازمند اهتمام بیشتر مسئولان حوزه سلامت است
این نماینده مردم در مجلس دهم، یادآورشد: بی‌تردید مسئولان حوزه سلامت باید منابع را مدیریت کنند و بتوانیم اعتبارات بیشتری را به حوزه‌هایی که در آنها نیاز بیشتری وجود دارد، هزینه کنیم. از سوی دیگر اختلاف سهم ایران از تولید ناخالص ملی (GDP) در مقایسه با سایر کشورها بسیار زیاد بوده که یکی از موارد آن همین خدمات دندانپزشکی است، کما اینکه ژاپن 19 برابر بیشتر و آمریکا 30 برابر بیشتر از ما برای حوزه بهداشت و درمان اعتبارات تعیین می‌کنند، بنابراین ما باید سهم بهداشت و درمان را از تولید ناخالص ملی (GDP) افزایش دهیم تا خدمات دندانپزشکی بتواند تحت پوشش بیمه‌ای قرار گیرد.

عضو هیات رییسه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس تاکید کرد: البته ضرورت تحت پوشش بیمه قراردادن خدمات دندانپزشکی در طرح تحول سلامت هم آمده بود و برای تحقق آن وزارت بهداشت هم باید جدیت لازم را داشته باشد، بنابراین امیدوارم با توجه به اهمیتی که این بخش دارد، اهتمام بیشتری برای تسهیل روند ارائه خدمات وجود داشته باشد، ضمن اینکه بیشتر دهک‌های پایین اقتصادی با این مشکل مواجه هستند که لازم است با کمک مجلس و وزارت بهداشت این مساله برطرف شود تا به دنبال آن مردم بتوانند در این زمینه به راحتی به مراکز درمانی مراجعه کنند.

نسخه چاپي ارسال به دوست

شنبه ٣٠ تير ١٣٩٧ - ١٤:١٥ / شماره خبر: ١٧٨٩٦٠ / تعداد نمايش: 377

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج