وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

معاون پرستاری وزارت بهداشت:

۱۵ هزار مدیر پرستاری در نظام سلامت كشور فعاليت مي كنند

دکتر حضرتی از فعالیت ۱۵ هزار مدير پرستاري در رده هاي مختلف در كشور خبر داد و گفت: براي دوران بازنشستگي اين عزيزان، نيازمند آموزش مديران با تجربه هستيم كه به همين منظور بحث جانشين پروري در معاونت پرستاري را دنبال مي كنيم.

به گزارش وبدا، دکتر مریم حضرتی در سومین جلسه شورای سیاستگذاری معاونت پرستاری به تشریح برنامه های این معاونت در چند ماهه گذشته پرداخت و اظهار داشت: شرایط احراز مدیران پرستاری به دانشگاه های علوم پزشکی ابلاغ شده و مدیران پرستاری زیر نظر مستقیم ریاست دانشگاه قرار دارند. بنابراین از روسای دانشگاه های علوم پزشکی انتظار داریم که در انتخاب مدیران پرستاری شرایط احراز ابلاغی از سوی معاونت پرستاری را رعایت کنند و مدیران پرستاری را با هماهنگی این معاونت انتخاب کرده و حکم آنان از طرف رییس دانشگاه ابلاغ شود.

وی پیرامون تصویب تشکیل چهار انجمن علمی مدیریت پرستاری گفت: تشکیل انجمن پرستاری سلامت جامعه، انجمن سالمندی، انجمن پرستاری کودکان و نوزادان و انجمن پرستاری بزرگسالان به تصویب اولیه رسیده و به زودی نهایی و ابلاغ می شود.

معاون پرستاری وزیر بهداشت با اعلام خبر اجرای فاز سوم صدور پروانه صلاحیت حرفه ای پرستاران، افزود: بخش اجرایی صدور صلاحیت حرفه‌ای در جلسه شورای صلاحیت حرفه ای که با حضور وزیر بهداشت برگزار شد، به سازمان نظام پرستاری واگذار شد.

دکتر حضرتی برگزاری اولین دوره مديريت پرستاری بحران را از دیگر اقدامات این معاونت دانست و گفت: دومین و سومین دوره پرستاری بحران نیز به زودی برگزار می شود. همچنین مقرر است آیین نامه خدمات جامعه پرستاری تدوین شود که امیدواریم هرچه سریعتر آن را تصویب و اجرایی کنیم.

 دکتر حضرتی به تشکیل کمیته اخلاق با 21 نفر از برگزیدگان اخلاق هم از نیرهای جوان و هم پیشکسوت خبر داد و تصریح کرد: یکی از سیاست های معاونت پرستاری، ارتقای اخلاق حرفه ای پرستاری است و در این کمیته بیمارستان های اخلاقی سنجش و تشویق می شوند.

معاون پرستاری وزیر بهداشت به تدوین دستورالعمل سطوح تخصصی پرستاری اشاره کرد و گفت: پرستاران سلامت جامعه در سه سطح پیشگیری (آموزش خودمراقبتی)، درمان حمایتی تسکینی و بازتوانی در مراکز جامعه سلامت و کلینیک ها ارائه خدمت می کنند.

وی یکی از موارد پرستاری جامعه نگر را خدمات پرستاری در منزل عنوان کرد و افزود: طرح آزمایشی پوشش بیمه های مراقبت در منزل به زودی آغاز می شود و پس از شش ماه و گرفتن نتیجه مطلوب، ان شالله همگانی خواهد شد. 

دکتر حضرتی با اشاره به اجرای دوره های جانشین پروری، تاکید کرد: 65 درصد از قشر سلامت را گروه پرستاري تشكيل مي دهند كه در نقش هاي آموزشي، تحقيقاتي، مديريتي، بالين و در جامعه ارائه خدمت مي كنند.

وی افزود: با توجه به اينكه ۱۵  هزار مدير پرستاري در رده هاي مختلف در كشور وجود دارد، براي دوران بازنشستگي اين عزيزان، نيازمند آموزش مديران با تجربه هستيم. به همين منظور بحث جانشين پروري در معاونت پرستاري را دنبال مي كنيم. تاکنون كلاس هاي جانشين پروري براي پرستاران در ٩ استان كشور برگزار شده است كه تا پايان سال به ٢٠ استان خواهد رسید.

نسخه چاپي ارسال به دوست

يکشنبه ٣١ تير ١٣٩٧ - ١٤:١٢ / شماره خبر: ١٧٩٠٠٢ / تعداد نمايش: 731

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج