وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی زاهدان خبر داد:

تولید ترکیب دارویی جدید، گامی در مسیر تبدیل دانش به فناوری/ موفقیت محققان مرکز رشد دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در ثبت اختراع ترکیب دارویی جدید

 
 
محققان مرکز رشد دانشگاه علوم پزشکی زاهدان موفق شدند با ترکیب دو داروی شناخته شده، ترکیبی جدید با کاربردی نوین در زمینه درمان اختلالات نفروپاتی، فیبروز ریوی و رتینوپاتی را به مجموعه دارویی کشور اضافه کنند.
 
به گزارش وبدا، دکتر محمد بخشانی، معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی زاهدان ضمن اعلام این خبر گفت: این دارو اولین اختراع ثبت شده در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان است که از ترکیب دو داروی شناخته شده آتورواستاتین و ملاتونین به دست آمده است. 
 
وی افزود: تاثیر درمانی این ترکیب دارویی جدید در درمان بیماری هایی که به نوعی با برهم خوردن تعادل رادیکال های آزاد، ارتباط دارند اثبات شده است. 
 
به گفته دکتر بخشانی، این اختلالات که به طور عمده تحت عنوان اختلالات استرس اکسیداتیو (Oxidative stress)  دسته بندی می شوند، منجر به آسیب پایدار به سلول های مختلف مغزی و غیر مغزی می شود. 
 
وی ادامه داد: این اختراع که به همت اعضای هیات علمی و محققان مرکز رشد دانشگاه، در سامانه مالکیت معنوی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، به ثبت رسیده، قرار است پس از رایزنی با کارخانجات تولید دارو در کشور، به چرخه دارویی اضافه شود.
 
دکتر بخشانی همچنین با اشاره به فعالیت گسترده مرکز رشد فناوری دانشگاه در حمایت از طرح های فناورانه و اقداماتی که به تجاری سازی دانش تئوریک منجر می شود گفت: تمامی اعضای هیات علمی دانشگاه که دارای ایده قابل ارائه ای هستند می توانند به واحد ثبت اختراعات مرکز رشد دانشگاه مراجعه کنند.

نسخه چاپي ارسال به دوست

يکشنبه ١ مهر ١٣٩٧ - ١١:٥٢ / شماره خبر: ١٨١٣٩٠ / تعداد نمايش: 479

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج