وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

سنجش سلامت 74 هزار دانش آموز تهرانی در بدو سال تحصیلی جدید/ معاینه 187 هزار دانش آموز دیگر با شروع مدارس

 
رییس گروه سلامت نوجوانان، جوانان و مدارس معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی از سنجش سلامت 74 هزار دانش آموز تهرانی در بدو سال تحصیلی جدید خبر داد.  
 
به گزارش وبدا، دکتر کامبیز نعمتی، رییس گروه سلامت نوجوانان، جوانان و مدارس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اعلام این خبر افزود: در تابستان سال جاری بیش از 74 هزار نوآموز بدو ورود به مدرسه مورد سنجش سلامت و ارزیابی آمادگی تحصیلی قرار گرفته و از شروع سال تحصیلی جدید نیز بیش از 187 هزار دانش‌آموز در پایه‌های چهارم، هفتم و دهم مورد ارزیابی مقدماتی و معاینات پزشکی قرار خواهند گرفت. 
 
وی افزود: تمام نوآموزان و دانش‌آموزان پایه دهم، علاوه بر معاینات، واکسن‌های مورد نیاز را نیز دریافت می‌کنند. در سال تحصیلی گذشته صد و بیست و هفت هزار و پانصد و چهل و دو نفر (دانش آموز و غیر دانش آموز) از گروه سنی 5 تا 18 سال حداقل یکبار مراقبت بهداشتی دریافت کرده اند. 
 
دکتر نعمتی با بیان اینکه تمام معاینات انجام شده در سامانه یکپارچه بهداشت "سیب" ثبت می شوند، گفت: پس از انجام معاینات، همه افراد مشکل دار برای پیگیری های درمانی، به مراکز تخصصی ارجاع داده می‌شوند.  
 
وی در ادامه با تاکید بر اهمیت پیشگیری از پدیکولوزیس (شپش سر) و درمان به موقع موارد آلوده، اظهار داشت: تمام دانش آموزان تحت پوشش، اوایل هر فصل مورد غربالگری قرار می گیرند و موارد آلوده به همراه خانواده ها، بر اساس دستورالعمل وزارت بهداشت، درمان شده و آموزش‌های لازم را فرا می گیرند. 
 
رییس گروه سلامت نوجوانان، جوانان و مدارس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی افزود: نکته حایز اهمیت در درمان پدیکولوزیس این است که روند درمان باید به طور کامل و با رعایت همه جوانب در خانواده، انجام شود تا از بروز موارد مقاوم به درمان پیشگیری شود. درخصوص دانش آموزان دختر آلوده نیز کوتاه کردن موی سر اجباری نیست و تنها جهت تسهیل در رشک زدایی توصیه می شود. در این زمینه رعایت و توجه به سلامت روانی دانش آموز بسیار مهم است.
 
وی با بیان این نکته که در حال حاضر تحرک بدنی کم و چاق شدن در بین دانش آموزان و نوجوانان بیشتر شده است، خاطرنشان کرد: عواملی از قبیل غذاهای پرکالری و عواملی که موجب کم تحرکی می‌شود، همانند استفاده از سرویس مدرسه بجای پیاده‌روی، تماشای زیاد تلویزیون و استفاده از بازی‌های کامپیوتری همگی مسبب چاقی دانش‌آموزان است.
 
دکتر نعمتی ادامه داد: نوجوانان و والدین باید بدانند که ورزش و فعاليت فيزيكي، نياز ضروری همه افراد جامعه است و مانند مسواک زدن، نقش مهمی در سلامت افراد دارد.
 
رییس گروه سلامت نوجوانان، جوانان و مدارس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در ادامه به برنامه های در حال اجرا در سطح مدارس تحت پوشش این دانشگاه درخصوص پیشگیری از چاقی در دانش‌آموزان و ارتقای فعالیت بدنی در نوجوانان، از قبیبل برنامه افزایش فعالیت بدنی، اجرای تمرینات کششی در کلاس، نظارت بر پایگاه تغذیه سلامت اشاره کرد و گفت: در سال تحصیلی 97-1396 بالغ بر 114 هزار دانش‌آموز تحت پوشش برنامه‌های آموزشی با اولویت ارتقای فعالیت بدنی قرار گرفتند.
 
وی در پایان با اشاره به برنامه های سلامت جوانان، اظهار داشت: در سال تحصیلی  گذشته به تعداد سیصد و بیست و چهار هزار و 660 نفر از جوانان در گروه سنی 18 تا 29 سال، تعداد دو میلیون و هفتصد و بیست و شش هزار و چهارصدو نود و یک خدمت، توسط بهورز و مراقبین سلامت، ارائه شده است. وی افزود: تمام خدمات انجام شده در سامانه سیب ثبت شده و پس از انجام معاینات، همه افراد مشکل دار جهت پیگیری های درمانی، به مراکز مربوطه ارجاع داده شده اند. همچنین به این افراد آموزش های ترویج ازدواج سالم نیز ارائه شده است. در این راستا تعداد 16 سمینار و کارگاه ترویج ازدواج در مراکز بهداشت و شبکه های تحت پوشش برگزار شده است و امسال مقرر شده است که آموزش پیشگیری از رفتارهای مخاطره آمیز نیز در دستور کار مراقبین سلامت قرار گیرد.
 
گفتنی است، در محدوده دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، تعداد 752 هزار و نه نفر دانش‌آموز در 3 هزار و 323 مدرسه مشغول به تحصیل می باشند و تعداد یک میلیون و 62 هزار و 64 نفر جوان 18 تا 29 سال تحت پوشش دارد./216/205

نسخه چاپي ارسال به دوست

يکشنبه ١ مهر ١٣٩٧ - ١٤:١٤ / شماره خبر: ١٨١٣٩٨ / تعداد نمايش: 451

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج