وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

مدیر کل نظارت بر فرآورده های غذایی، آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو در آستانه هفته غذا خبر داد:

کاهش 10 درصدی قند نوشابه ها

مدیر کل نظارت بر فرآورده های غذایی، آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو گفت: با ابلاغ وزارت بهداشت، قند نوشابه ها تا 10 درصد کاهش یافته است و مقرر شده پس از انجام اقدامات کارشناسی، قند نوشابه ها از میزان فعلی نیز، کمتر شود.

به گزارش وبدا به نقل از ایرنا، دکتر وحید مفید با اعلام این خبر افزود: کاهش قند نوشابه ها به بررسی های کارشناسانه و فنی نیاز دارد تا در فرمولاسیون نوشابه ها تغییری ایجاد نشود.

وی یادآورشد: اجرای برنامه های کاهش قند، نمک و روغن از سیاست های سازمان غذا و دارو درباره محصولات غذایی است. برای مثال، در حال حاضر، نمک نان ها تا 30 درصد کاهش داشته است.

دکتر مفید خاطرنشان کرد: در مورد کاهش ایزومر ترانس در روغن های خوراکی نیز به سمت حد صفر در حال حرکت هستیم و میزان ایزومر ترانس بسیاری از مواد غذایی به کمتر از دو درصد کاهش پیدا کرده است.

مدیرکل نظارت بر فرآورده های غذایی، آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو گفت: چراغ راهنمای تغذیه تقریبا روی تمام مواد غذایی نصب شده است و نشان می دهد تا چه حد از مواد مخاطره آمیز یا مواد در حد غیرمعمول در یک محصول برای مصرف کننده وجود دارد.

دکترمفید افزود: نمی توان گفت که هر محصولی که قند، نمک و روغن دارد، مشکل دار است بلکه برای میزان هر کدام از این مواد، حد و حدودی مشخص شده است.

وی اضافه کرد: اگر این مواد در محصولات غذایی بیش از حد معمول باشند با رنگ قرمز، در حد متوسط (بینابین) با رنگ نارنجی و زرد و در حد مطلوب با رنگ سبز مشخص شده اند.

مدیرکل نظارت بر فرآورده های غذایی، آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو اظهار داشت: چراغ راهنمای تغذیه ای در حال حاضر، تقریبا روی تمام محصولات غذایی نصب شده و اکنون نوبت مصرف کننده ها است که باید بین محصولات انتخاب کنند.

دکتر مفید گفت: البته ممکن است محصولی باشد که چراغ راهنما نداشته باشد و هنگامی که چاپ های جدید آماده شود بلافاصله روی این محصولات الصاق می شوند.

وی افزود: متاسفانه ممکن است در برخی مواقع با کمبودهای تغذیه ای رو به رو شویم که ناشی از تغذیه نامناسب است و از سوی دیگر نیز با بیش خوری های نمک، شکر و روغن مواجه هستیم که به دیابت، چاقی و بیماری های قلبی و عروقی منجر می شود.

گفتنی است، از 21 تا 27 مهر به نام هفته غذا با شعار «رفتار ما آینده ما را می سازد، تلاش برای دنیای بدون گرسنه تا سال 2030» نامگذاری شده است.302

نسخه چاپي ارسال به دوست

يکشنبه ٢٢ مهر ١٣٩٧ - ١٣:١٠ / شماره خبر: ١٨٢٢٧٧ / تعداد نمايش: 341

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج