وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

وزیر بهداشت در حاشیه اجلاس معاونین آموزشی دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور:

نیاز 10 سال آینده کشور در زمینه نیروی انسانی در رشته های علوم پزشکی مشخص شده است

 
وزیر بهداشت گفت: امیدوارم مجلس شورای اسلامی در دوره های بعد، قانون اختصاص 30 درصد ظرفیت گروه های پزشکی به نیروهای بومی را تغییر نداده و تجدید نظر نکنند و اجازه دهند یک بار برای همیشه این روند ادامه پیدا کند و افرادی که امروز با کمک این سهمیه ها تربیت می شوند، بتوانند در آینده هم مشکل مردم مناطق محروم را برطرف کنند و هم به رفع اجبار غیرمنطقی فارغ التحصیلان رشته های پزشکی برای گذراندن طرح در مناطق دوردست، کمک کنند. 
 
به گزارش وبدا، دکتر سیدحسن هاشمی در حاشیه اجلاس معاونین آموزشی دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور درپاسخ به سوالی درخصوص طرح بومی گزینی گفت: قانونی توسط مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید و در طول سه سال گذشته نیز اجرایی شد، این قانون اختصاص 30 درصد ظرفیت گروه های پزشکی به نیروهای بومی بود که مکلف کرده افرادی که از این سهمیه استفاده می کنند،  سه برابر دوره تحصیل خود را باید در آن منطقه (بومی) خدمت کنند. 
 
وزیر بهداشت دراین خصوص افزود: تفاوت این قانون با قوانین قبلی که به خوبی اجرایی نشده بود، این است که افرادی که از سهمیه بومی استفاده می کنند، تا اتمام دوره تعهد خود نمی توانند مدرک شان را دریافت کنند. 
 
دکتر هاشمی گفت: امیدوارم مجلس شورای اسلامی در دوره های بعد، این قانون را تغییر نداده و تجدید نظر نکنند و اجازه دهند یک بار برای همیشه این روند ادامه پیدا کند و افرادی که امروز با کمک این سهمیه ها تربیت می شوند، بتوانند در آینده هم مشکل مردم مناطق محروم را برطرف کنند و هم به رفع اجبار غیرمنطقی فارغ التحصیلان رشته های پزشکی برای گذراندن طرح در مناطق دوردست، کمک کنند. 
 
وزیر بهداشت تصریح کرد: در طول سه سال گذشته نیز قانون تخصیص30 درصد ظرفیت گروه های پزشکی به نیروهای بومی اجرا شده و برخی افراد از این ظرفیت ها استفاده کرده اند و چنانچه همین روند ادامه پیدا کند، در بازه زمانی 10 ساله، مشکلی به اسم طرح اجباری و کمبود نیروی پزشکی در مناطق محروم نخواهیم داشت.
 
دکتر هاشمی در پاسخ به سوالی درخصوص بیکاری دانش آموختگان دانشگاهی عنوان کرد: در رشته های علوم پزشکی کمتر با مشکل بیکاری در فارغ التحصیلان مواجه هستیم، البته در مورد برخی از رشته ها در گروه های علوم پایه یا PHD که ظرفیت ها بی رویه اعلام شد، (البته ما توانستیم 50 درصد این طرفیت ها را کاهش دهیم )، مشکل بیکاری اتفاق افتاده است. 
 
وزیر بهداشت با بیان اینکه به طورکلی مشکل بیکاری در آموزش عالی، متوجه رشته های غیر پزشکی است، اظهار داشت: یکی از اقدامات خوب معاونت آموزشی که جای تشکر دارد، این است که نیاز 10 سال آینده کشور در زمینه نیروی انسانی در رشته های علوم پزشکی مشخص شده است، بنابراین در مورد برخی رشته ها باید کاهشی عمل کرده و در مورد برخی دیگر باید تعداد نیروها را افزایش دهیم و در مورد برخی رشته ها هم نیازمان تامین شده و لازم نیست افزایش دهیم.
 
دکتر هاشمی درخصوص تفاوت وزارت بهداشت با وزارت علوم در به کارگیری فارغ التحصیلان گفت: تفاوت وزارت بهداشت با وزارت علوم این است که وزارت علوم نیرو تربیت می کند و درمورد به کارگیری آنها تعهدی برعهده ندارد، اما در گروه پزشکی، اگرچه که اختیارات ما بیشتر از وزارت علوم نیست، اما انتظار فارغ التحصیلان علوم پزشکی اشتغال است و خوشبختانه این ظرفیت و زمینه ایجاد شده و متناسب با نیازهای کشور نیرو تربیت خواهد شد. 
 
وزیر بهداشت درمورد اشتغال آفرینی در حوزه بهداشت و درمان گفت: با ایجاد رشته هایی با دوره آموزش کوتاه مدت می توان برای گروهی از افراد مهارت  ایجاد کرد تا بتوانند کار پیدا کنند؛ این رشته ها متعدد است و وزارت بهداشت به تدریج جزییات آنها را اعلام خواهد کرد. یکی از اهداف این اجلاس نیز این است که برای تعریف این رشته ها در قانون و مقررات مربوطه ساده سازی صورت گیرد.

نسخه چاپي ارسال به دوست

دوشنبه ٣٠ مهر ١٣٩٧ - ٠٩:٠١ / شماره خبر: ١٨٢٥٩٧ / تعداد نمايش: 366

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج