وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی سبزوار عنوان کرد:

درمان ۶۲ بیمار سکته مغزی در سبزوار/ ۳ ساعت اول سکته، زمان طلایی درمان

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی سبزوار گفت: با اجرای برنامه مدیریت سکته های حاد مغزی در بیمارستان های تابعه دانشگاه، ۶۲ بیمار سکته مغزی با ارائه خدمات درمانی به موقع و تزریق دارو، از مرگ و یا فلج شدن بخش هایی از بدن نجات یافته اند.

به گزارش وبدا، دکتر محمد نعمت شاهی در این خصوص افزود: برنامه سکته مغزی که با نام ۷۲۴ به معنی ارائه خدمت در هر روز هفته و ۲۴ ساعت شبانه‌روز است، در بیمارستان های تابعه دانشگاه اجرا شده و به ۹۷ بیمار خدمت ارائه کرده است. همچنین از این تعداد در مورد ۶۲ مورد که در فاصله زمانی کمتر از ۳ ساعت به بیمارستان مراجعه کرده اند، تزریق دارویی موفق انجام شده است.

وی با بیان اینکه مراجعه سریع بیماران مبتلا به علائم سکته مغزی در کمتر از ۳ ساعت از بروز اولین علائم سکته مغزی، امکان تزریق داروهای خاص ضد لخته را فراهم می کند، گفت: تزریق دارو از انسداد عروق جلوگیری کرده و در نتیجه رفع انسداد به بهبودی و کاهش عوارض به جای مانده از سکته حاد مغزی منجر می شود.

معاون درمان دانشگاه سبزوار با اشاره به اینکه مراجعه دیرهنگام، امکان درمان از بیمار و تیم درمانی را خواهد گرفت، تصریح کرد: آمار مراجعین به مراکز درمانی تابعه به صورتی است که ۳۰ درصد توسط اورژانس و ۷۰ درصد توسط وسیله شخصی به بیمارستان مراجعه کرده که در صورت آگاهی مردم نسبت به رساندن به موقع و خدمات قبل از تزریق دارو، اعزام بیمار با آمبولانس می تواند به روند بهبودی و سرعت عمل در درمان بیماران کمک موثری کند.

دکتر نعمت شاهی با تاکید بر اینکه مردم سعی کنند که در صورت بروز علائم سکته مغزی، از طریق اورژانس به بیمارستان‌ها مراجعه کنند، افزود: بیمار سکته مغزی اگر از طریق اورژانس به بیمارستان منتقل شود،‌ از آنجایی که پیش از رسیدن بیمار به بیمارستان، هماهنگی های لازم انجام شده، بلافاصله بعد از انجام سی‌تی‌اسکن و تشخیص سکته حاد مغزی از نوع لخته، داروی اختصاصی که برای درمان سکته مغزی در نظر گرفته شده به بیمار تزریق می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: امید است تا با فرهنگ سازی وآگاهی بخشی مردم از عوارض ناشی از بیماری ها و مراجعه به موقع به مراکز درمانی، شاهد کاهش عوارض سکته های مغزی حاد باشیم.

نسخه چاپي ارسال به دوست

دوشنبه ٢١ آبان ١٣٩٧ - ١٠:١١ / شماره خبر: ١٨٣٤٣٩ / تعداد نمايش: 469

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج