وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

معاون بهداشت وزارت بهداشت :

هدف وزارت بهداشت، ارائه خدمات با کیفیت است

معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و نماینده وزیر بهداشت در ستاد تحول سلامت کلان منطقه پنج کشور، گفت: بسیاری از تجربیاتی که در دانشگاه علوم پزشکی شیراز به دست آمده است در سراسر کشور مورد استفاده قرار گرفته است و به دانشگاه های علوم پزشکی کشور برای اجرا، ابلاغ شده است.
 
به گزارش وبدا، دکتر علیرضا رییسی در نشست ستاد تحول سلامت کلان منطقه پنج کشور با حضور روسای دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی کلان منطقه پنج کشور، افزود: در راستای استاندارد سازی و ارتقای کیفیت خدمات بیمارستان ها و مراکز درمانی، رویکردی بسیار جدی در وزارت بهداشت وجود دارد که با تشکیل ستاد طرح تحول نظام سلامت، کارها پیگیری می شود و مشابه کارهایی که در وزارت بهداشت سیاستگذاری می شود، در کلان منطقه های کشور نیز پیگیری و دنبال می شود که یکی از آنها کلان منطقه پنج با مرکزیت و محوریت شیراز است. 
 
وی با اشاره به برگزاری نشست های مختلف در این زمینه، اقدامات موثر در زمینه استانداردسازی و ارتقای کیفیت را نمونه ای از ثمربخشی این تلاش ها و ایده ها برشمرد که در سطح کلان منطقه پنج بسیار برجسته بوده و به عنوان الگو انتخاب شده و در حال پیگیری است.
 
معاون بهداشت وزارت بهداشت محوریت نشست کلان منطقه پنج را ارائه گزارش عملکرد دانشگاه ها و دانشکده های کلان منطقه پنج کشور با دو موضوع محورهای ابلاغی از سوی وزارت بهداشت و همچنین نوآوری و ابتکارات حاصل از اصلاح فرآیندهای حوزه درمان دانشگاه های این کلان منطقه عنوان کرد و گفت: دانشگاه علوم پزشکی شیراز یکی از دانشگاه های پیشرو در این زمینه است و بسیاری از اقداماتی که در دانشگاه علوم پزشکی شیراز انجام شده، در سطح کلان منطقه پنج از سوی سایر دانشگاه ها دنبال می شود.
 
دکتر رییسی تاکید کرد: هدف وزارت بهداشت به هیچ وجه کاهش خدمات نیست بلکه اعتقاد بر این است که باید خدمات با کیفیت ارائه کنیم و از القای خدمات بیهوده و هزینه زا در بیمارستان ها که باعث شود بیماران هزینه زیادی پرداخت کنند، جلوگیری شود. همچنین باید هزینه های پرداختی دانشگاه ها، بیمارستان ها و بیمه ها مدیریت شده و از منابع سلامت محافظت شود. این منبع محدودی است که باید به بهترین شکل برای افراد مستحق، به شکل درست و به جا استفاده شود.
 
معاون بهداشت وزارت بهداشت، افزود: بحث صرفه جویی در منابع و کنترل هزینه ها شامل همه حوزه ها است که یکی از آنها حوزه درمان است، اما در حوزه های دیگر مانند بهداشت، آموزش، پژوهش، نیروی انسانی، کارکنان، پشتیبانی و حوزه صرفه جویی در انرژی مانند برق و آب نیز مورد بحث قرار می گیرد. پیشنهادهای مختلفی وجود دارد که بتوانیم با کمک بخش خصوصی و مشارکت مردم و نیک اندیشان از همه ظرفیت ها استفاده کنیم.
 
وی با بیان شاخص ترین مصوبات چهارمین نشست ستاد تحول سلامت کلان منطقه پنج کشور، گفت: مقرر شد تا برای ارتقای کیفیت سیستم الکترونیک بیمارستانی (HIS) تلاش و برای برقراری ارتباط HIS استان ها با یکدیگر در آینده، برنامه ریزی کنیم تا با انجام این کار ضمن اینکه سرعت و کیفیت خدمات بالا می رود، کاهش هزینه های بیمار و راحتی بیمار را نیز به همراه دارد.
 
رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز در این نشست با اشاره به برگزاری جلسات مختلف در دانشگاه و کلان منطقه پنج کشور در زمینه اجرای طرح تحول سلامت به ویژه مدیریت هزینه ها گفت: از راهکارهای مناسبی که در زمینه کنترل هزینه ها و صرفه جویی در منابع حتی از خارج از سیستم دانشگاه ارایه می شود، استقبال می کنیم.
 
دکتر علی بهادر افزود: در دانشگاه علوم پزشکی شیراز با وجود تمام مسائل هزینه ای، پرداخت ها به صورت منظم انجام می شود و تلاش و مدیریت افراد در راستای صرفه جویی در هزینه ها قابل مشاهده است.
 
رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز با بیان اینکه موضوع کنترل و صرفه جویی در هزینه ها بیشتر در بیمارستان ها اجرا شده است، ادامه داد: مداخلات در زمینه کنترل و کاهش هزینه ها می تواند علاوه بر بیمارستان ها در سایر زمینه ها مانند نیروی انسانی در ابعاد مختلف نیز انجام شود تا به صرفه جویی در هزینه ها منجر شود، برای کنترل هزینه ها باید تمامی جوانب در نظر گرفته شود.
 
دکتر بهادر نسبت به ثمربخشی این نشست ها در مدیریت صحیح هزینه ها و دستاورد حاصل از آن که ارتقای خدمات رسانی به مردم جامعه است، ابراز امیدواری کرد و گفت: دانشگاه های علوم پزشکی کشور باید به هم نزدیک باشند. در سراسر کشور به شکل های مختلف با نیروهای متفاوت و ماموریت های مختلف روبرو هستیم که اگر ساماندهی شده و شیوه های صرفه جویی در هزینه ها در دانشگاه های مختلف به یک صورت اجرا شود، کنترل بهتر هزینه ها را به همراه دارد. 
 
در ادامه این جلسه، نتایج پایش های انجام شده از سوی کارشناسان وزارت بهداشت و اقدامات انجام شده از سوی دانشگاه ها و دانشکده های کلان منطقه پنج کشور، ارائه شد./216/205

نسخه چاپي ارسال به دوست

چهارشنبه ٢٣ آبان ١٣٩٧ - ١١:٤٩ / شماره خبر: ١٨٣٥٣٤ / تعداد نمايش: 334

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج