وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی:

روزانه 300 نفر در کشور بر اثر بیماری های قلبی جان خود را از دست می دهند

رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: بیماری های قلبی و عروقی به شدت به سبک زندگی و عوامل خطر این بیماری وابسته هستند و روزانه 300 نفر در کشور بر اثر این بیماری ها جان خود را از دست می دهند اما حذف و کنترل عوامل خطر، می تواند تا 80 درصد به پیشگیری از بروز بیماری های قلبی و عروقی و تا 40 درصد از بروز سرطان ها کمک کند.

به گزارش وبدا، دکتر محمد آقاجانی در مراسم  بیست سال پژوهش و مشارکت مردمی در ارتقا سلامت "مطالعه قند و لیپید تهران" اظهار داشت: بیماری های غیرواگیر تا سال 2020 حدود 76 درصد از بار بیماری ها را به خودشان اختصاص خواهند داد و متاسفانه کشورهای در حال توسعه از این بیماری ها بیشتر آسیب می بینند و 80 درصد از مرگ های ناشی از بیماری های غیرواگیر در کشورهای جهان سوم رخ می دهد.

وی تصریح کرد: برنامه ملی کنترل بیماری های غیرواگیر در حال اجرا است که در راستای اهداف هزاره است و با اجرای آن، 25 درصد از مرگ های زودرس ناشی از بیماری های غیرواگیر کاهش پیدا می کند و طرح مطالعه قند و لیپید تهران نیز در راستای کنترل این بیماری ها است که از سال 77 پیش مطالعه آن در 7 مرحله توسط پژوهشکده غدد درون ریز و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی آغاز شده است.

مطالعه کوهورت قند و لیپید تهران و نتایج آن

دکتر آقاجانی با بیان اینکه مطالعه کوهورت قند و لیپید تهران در منطقه شرق تهران آغاز شد، افزود: نتایج مرحله اول این طرح شیوع چاقی، مصرف سیگار و دیابت در این منطقه چه میزان است و نشان داده شد که 60 درصد از علت مرگ و بستری در بیمارستانها در جمعیت مورد مطالعه، به دلیل بیماری های غیرواگیر است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی مرحله دوم مطالعه کوهورت قند و لیپید تهران را مربوط به اصلاح عوامل خطر بیماری های غیرواگیر و بهبود سبک زندگی دانست و گفت: در این مرحله به بهبود رفتار غذایی، افزایش فعالیت های بدنی و کاهش مصرف سیگار توجه ویژه ای شد و این طرح سه نتیجه بزرگ به همراه داشته است یکی اینکه آمار و اطلاعات سطح آگاهی و دانش ما را نسبت به وضعیت عوامل خطر بیماری های غیرواگیر به طور بارزی افزایش داده است دوم اینکه مداخلات سلامتی و نتایج آن به ارتقای سلامت کمک می کند و سوم اینکه تولیدات علمی گسترده ای حاصل شده است.

استخراج 900 مقاله علمی از مطالعه کوهورت قند و لیپید تهران

وی با اشاره به استخراج 900 مقاله علمی از مطالعه کوهورت قند و لیپید در طول 20 سال گذشته خاطرنشان کرد: توسعه شهرنشینی در جوامع کنونی و تغییر عادات و سبک زندگی به افزایش بروز بیماری های غیرواگیر منجر شده است و این بیماری ها تمام کشورهای دنیا را در برگرفته و بیماری های غیرواگیر نه تنها مشکل بزرگی برای سیستم های بهداشتی و درمانی بلکه مشکل بزرگی برای نظام های اجتماعی و اقتصادی در کشورهای مختلف است و بخش زیادی از درآمد ناخالص دولت ها صرف این بیماری ها می شود.

دکتر آقاجانی از بیماری های قلبی و عروقی به عنوان شایع ترین بیماری غیرواگیر از نظر مرگ و میر و ناتوانی برای مردم جوامع مختلف یاد کرد و افزود: بعد از بیماری های قلبی و عروقی، سرطان و حوادث ترافیکی در رتبه های بالای علت مرگ و میر است.

اجرای طرح ایراپن در شهرستان دماوند

رییس دانشگاه علوم پزشکی با اشاره به اجرای آزمایشی طرح ایراپن در شهرستان دماوند گفت: طرح ایراپن از سال 95 در کشور با هدف ارزیابی 10 ساله سرطان و سکته های قلبی و مغزی با سنجش قند، فشار و کلسترول خون، مصرف سیگار و قد و وزن آغاز شده و جمعیت 130 هزار نفری شهرستان دماوند از زیرمجموعه های دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی مورد مطالعه قرار گرفته اند.

اولین و دومین علت مرگ در کشور سکته های قلبی و مغزی هستند

وی با اشاره به اجرای طرح 247 و 724 برای درمان سکته های حاد قلبی و مغزی در کشور یادآور شد: اولین و دومین علت مرگ در کشور سکته های قلبی و مغزی هستند و به همین خاطر این دو طرح به منظور پوشش شبانه روزی 24 ساعته و 7 روز هفته با استفاده از داروها و روش های جدید در کشور اجرایی شد و این طرح در دو بیمارستان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی نیز اجرا می شود.

دکتر آقاجانی اضافه کرد: حدود 40 هزار بیمار سکته های حاد قلبی با استفاده از خدمت 247 از مرگ و معلولیت نجات پیدا کردند./206

نسخه چاپي ارسال به دوست

جمعه ٢٥ آبان ١٣٩٧ - ١٠:٣٣ / شماره خبر: ١٨٣٦١٤ / تعداد نمايش: 565

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج