وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

سخنگوي وزارت بهداشت در نشست خبري:

بازار دارو و تجهيزات پزشكي به شرايط عادي رسیده است/ مردم در مورد دارو نگران نباشند

دکتر حریرچی با اشاره به مشکلات ایجاد شده از سوی دشمنان کشور در زمینه دارو و تجهيزات پزشكي گفت: علي رغم این مشکلات، برخي از اقلام دچار كمبود شد كه خوشبختانه ميزان كمبودها در آبان ماه به زير ٣٠ قلم رسيده كه كمتر از يك درصد بازار موجود را شامل مي شود.  
 
به گزارش وبدا، دکتر ایرج حریرچی در نشست خبری هفتگی ضمن بیان این مطلب افزود: در حال حاضر، بازار دارو و تجهيزات پزشكي به شرايط عادي و مشابه سال هاي ٩٤ و ٩٥ رسيده است.
 
معاون کل وزارت بهداشت تصریح کرد: با توجه به برنامه ريزي هاي وزارت بهداشت و حمايت هاي دولت از ٣.٥ ميليارد دلاري كه براي تامين دارو و ملزومات پزشكي لازم است، تاكنون ٣ ميليارد دلار تخصيص پيدا كرده است و درنتيجه توانستيم اقدامات مغرضانه دشمنان را كه سلامت مردم را نشانه گرفته بود، كنترل كنيم. 
 
دکتر حریرچی با بیان  اینکه مردم در مورد دارو نگران نباشند، تصریح کرد: برای مثال، در مورد داروي وارفارين نياز ٤ ماه را در بازار توزيع كرديم، اما در عرض يك هفته تمام شد چراكه مردم از بيم كمبود دارو بيش از مقدار مصرف خود، خريداري كردند.
 
وی به مردم اطمینان داد که ذخاير دارويي ما در مورد اكثر داروها نياز ٦ ماه تا ٢ سال آنها را تامين مي كند.
 
سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به اینکه داروهاي توليد داخل كيفيت خوبي دارند و مردم از اين بابت آسوده خاطر باشند و پول خود را براي خريد داروهايي كه قاچاق بوده و كيفيت مناسبي ندارند صرف نكنند، تاکید کرد: طبق قانون مكلف هستيم که مشابه خارجي داروهايي كه توليد داخل دارد، وارد کشور نشود. 
 
وی افزود: البته برخي از اقلامي كه به عنوان كمبود مطرح شده، جزو مكمل ها هستند و بارها تاكيد شده طبق قانون، مكمل ها دارو نيستند و مصرف آنها در اكثر مواقع ضرورتي ندارد، بنابراین مردم منابع مالي خود را براي خريد كالايي غير ضروري هزينه نكنند. ضمن اينكه موارد قاچاق در بازار مكمل ها هم امري متداول است.
 
دکتر حریرچی همچنین بر اهمیت جلوگیری از تخلفات پزشکی و تعرفه ای تاکید کرد و گفت: اکثر همکاران و بیمارستان ها این موضوع را رعایت می کنند، اما به طور موکد و به صراحت اعلام می کنم هرگونه پرداختی که خارج از صندوق بیمارستان یا فاکتور داروخانه و درمانگاه باشد، غیرقانونی بوده و تخلف محسوب می شود. 
 
وی اعزام بیمار به خارج از بیمارستان اعم از بیمارستان های دولتی، خصوصی، تامین اجتماعی، نیروهای مسلح و خیریه را به هر دلیل ممنوع دانست و تصریح کرد: مردم هرگونه تخلف در این زمینه را به سامانه 190 گزارش دهند. همچنین افراد می توانند از طریق سامانه 190 از موجودی داروها در داروخانه اطلاعات کسب کنند.  
 
دکتر حریرچی افزود: به دلیل نیاز به کنترل بیشتر داروها، برخی از داروهای خاص در بعضی از داروخانه های دولتی و بزرگ که نظارت بهتری در آنها صورت می گیرد، توزیع می شود. اگرچه می دانیم که شاید مراجعه به این داروخانه ها برای مردم سخت باشد و آنها نتوانند دارو را از داروخانه محل، تهیه کنند، اما خواهش ما این است که آنها نیز ما را همراهی کنند تا این دوران را به خوبی سپری کنیم و کمبودهای دارویی را در مقطع کنونی کنترل کنیم.
 
سخنگوی وزارت بهداشت همچنین از مردم خواست تا برای تشکیل پرونده الکترونیک سلامت به مراکز بهداشتی درمانی دولتی مراجعه کنند.
 
وی اظهار داشت: در حال حاضر، بیش از 72 میلیون نفر از افراد جامعه اطلاعات اولیه خود را برای تشکیل پرونده الکترونیک ثبت کرده اند و بیش از 52 میلیون نفر نیز حداقل یک خدمت از طریق پرونده الکترونیک سلامت دریافت کرده اند.
 
دکتر حریرچی با اشاره به اینکه در استان های گیلان و گلستان، مراحل نظام ارجاع از سطح یک به سطح دو آغاز شده است، ادامه داد: در حال انجام سایر مراحل اجرایی پرونده الکترونیک سلامت هستیم، نسخه نویسی الکترونیکی نیز در مورد بعضی از بیمه ها از جمله تامین اجتماعی در مراکز ملکی آغاز شده است. 
 
 وی خاطرنشان کرد: مردم با مراجعه به مراکز بهداشتی و درمانی دولتی می توانند از حیث عوامل خطر بیماری ها غربالگری شوند. برای مثال 6.5 میلیون نفر از افراد جامعه فشار خون دارند و از وجود آن، مطلع نیستند و زمانی که به مراکز درمانی دولتی مراجعه کنند از لحاظ فشار خون و عوامل خطر بیماری های قلبی عروقی، دیابت سرطان، بیماری های تنفسی و اختلالات روانی کنترل می شوند و چنانچه مشکلی داشته باشند، خدمات مورد نیاز خود را دریافت خواهند کرد. 
 
سخنگوی وزارت بهداشت  در ادامه، انجام آزمایشات تکراری غیرضروری توسط مردم را از جمله مشکلات موجود در حوزه سلامت عنوان کرد و گفت: انجام آزمایشات تکراری غیرضروری نه تنها فایده ای نداشته بلکه هزینه اضافی نیز ایجاد می کند، لذا انجام برخی آزمایشات سالی یک بار کافی است.
 
دکتر حریرچی در بخش دیگری از این نشست خبری  اعلام کرد: رقم مطلوب سزارين بين ١٠ تا ١٥ درصد كل زايمان ها است و بسياري از كشورهاي پيشرفته توانسته اند به اين آمار دست پيدا كنند.
 
وی افزود: در كشور ما قبل از اجرای طرح تحول سلامت، آمار سزارين ٥٦ درصد بود كه طبق بررسي ها و با اقداماتي كه در راستاي طرح تحول سلامت انجام شد، اين آمار در شش ماهه اول سال ٩٧ به ٥٠ درصد كل زايمان ها و ٤٧.٥ درصد نخست زایمان ها كاهش پيدا كرده است كه البته هنوز هم، رقم بالا و قابل توجهي است. 
 
دکتر حریرچی كاهش میزان سزارين  را در درجه اول وابسته به تغيير فرهنگ مردم دانست و گفت: مادران جوان با توجه به سلامت خود و نوزادشان بايد زايمان طبيعي را انتخاب كنند.
 
سخنگوي وزارت بهداشت  در پایان با اشاره به اینکه در اين زمينه اقدامات نظارتي و پيشگيرانه نيز توسط وزارت بهداشت و دانشگاه هاي علوم پزشكي سراسر كشور در دست اقدام است، خاطرنشان کرد: البته اين موضوع به رويكرد پزشكان هم مربوط است و پزشكان نبايد در مواردي كه بيمار مي تواند روند زايمان طبيعي را طي كند، سزارين را پيشنهاد دهند./207

نسخه چاپي ارسال به دوست

دوشنبه ٢٨ آبان ١٣٩٧ - ١٤:٥١ / شماره خبر: ١٨٣٧٦٣ / تعداد نمايش: 341

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج