وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

برگزاری مراسم گرامیداشت روز دانشجو با شرکت بیش از 1000 نفر از دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

مراسم گرامیداشت روز دانشجو با حضور بیش از 1000 نفر از دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، در تالار امام خمینی(ره) دانشگاه برگزار شد.
 
به گزارش وبدا، دکتر محمد آقاجانی رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اظهار داشت: روز ۱۶ آذر مبدا تحولات بزرگی است و به نوعی باید آن را مبدا جنبش دانشجویی در کشور دانست. شهادت سه شهید بزگوار در دانشگاه تهران این نهضت بزرگ دانشجویی را در دانشگاه های کشور بنیان گذاری کرد و برای دانشگاه، عزت و افتخار آفرید.
 
وی با بیان اینکه نقش دانشگاه در سال های پیش و پس از انقلاب اسلامی در عرصه های مختلف در کشور به خوبی روشن است، افزود: دانشگاه از منظر اجتماعی باید مبدا تحولات باشد و تاثیرپذیری از جریانات اجتماعی و سیاسی نباید دانشگاه را منفعل کند.
 
دکتر آقاجانی افزود: احزاب و جریانات سیاسی نباید از دانشگاه به عنوان عاملی برای پیشبرد اهدافشان استفاده کنند و بعد از رسیدن به هدفشان آن را رها کنند، بلکه اگر دانشگاه در برهه های حساس به کمک جریان های سیاسی آمد، باید آن زمانی که دانشگاه به آن ها نیاز دارد ارتباط شان با دانشگاه قطع نشود و همکاری آن ها مستمر باشد.
 
دانشگاه ها نقش مهمی در دوران تحریم و استفاده از این فرصت دارند
 
رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به مشکلات موجود در کشور گفت: همه ما می دانیم که تحریم های ظالمانه چه مشکلاتی را برای کشور ایجاد کرده است، اما این تحریم ها در عین حال می توانند فرصت نیز ایجاد کنند و در این برهه دانشگاه ها نقش بزرگ و مهمی در خودکفایی و پیشرفت علمی دارند و می توانند جبران و مرهمی بر زخم تحریم ها باشند.
 
دکتر آقاجانی تاکید کرد: از سوی دیگر دانشگاه با هوشیاری خود باید توطئه های دشمن را خنثی کند. آمریکا چشم طمع به کشور ما دوخته اما استادان و دانشجویان با هوشیاری و درک وضعیت حاکم بر کشور به مقابله با این توطئه ها پرداخته اند و برای سایر اقشار جامعه نیز به عنوان گروه مرجع شناخته شده اند.
 
نگاه سایر اقشار به دانشگاه ها است
 
وی افزود: نگاه سایر اقشار به دانشگاه ها است و از همین منظر حساسیت در این نهاد بیشتر از سایر نهادها است. شما دانشجویان علوم پزشکی بعد از فارغ التحصیلی در سلامت مردم نقش دارید و این وجه تمایز شما از سایر دانشجویان است. این دانشگاه با حضور شما ۱۴ هزار نفر افتخار دارد که در عرصه های مختلف علمی، فرهنگی و هنری افتخارات زیادی کسب کند.
 
دکتر آقاجانی با بیان اینکه بسیاری از دانش آموختگان این دانشگاه در استان های مختلف اقدام به تاسیس نهاد های علمی کرده اند و به ارائه خدمات سلامت در نقاط مختلف کشور مشغول هستند، گفت: تقریبا یک سوم متخصصین دانشگاه ها و وزارت بهداشت در کشور را فارغ التحصیلان این دانشگاه تشکیل می دهند.
 
وی ادامه داد: دانشگاه در عرصه تحقیقات علمی نیز هم در سطح ملی و هم در سطح بین المللی رشد فزاینده علمی دارد و دانشجویان این دانشگاه موفق شده اند بین همه دانشگاه های علوم پزشکی کشور، برای ششمین دوره به عنوان کمیته برتر تحقیقات دانشجویی شناخته شوند که این باعث افتخار است.
 
رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی یکی از مشکلات این دانشگاه را کمبود اعضای هیات علمی عنوان کرد و گفت: در زمینه مسائل آموزشی دانشگاه نیز پیشرفت های زیادی صورت گرفته است، اما با کمبود اعضای هیات علمی روبرو هستیم.
 
رشد مناسب فعالیت های فرهنگی و دانشجویی در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
 
دکتر آقاجانی اضافه کرد: تعداد کانون ها، تشکل ها و انجمن ها نیز رشد قابل توجهی داشته است که نتیجه تلاش دانشجویان و معاونت فرهنگی دانشگاه است، اما علیرغم افزایش تعداد این کانون ها، تشکل ها و انجمن ها، نیاز است که این فعالیت ها عمق بیشتری یابد.
 
وی یادآور شد: در دیداری که چندی پیش با دانشجویان ورزشکار دانشگاه داشتیم، مقرر شد که اعتباری برای امور فرهنگی، قرآنی و ورزشی در نظر گرفته شود. این اعتبار اختصاص پیدا کرده و در آینده نزدیک صرف تجهیزات ورزشی و فرهنگی می شود.
 
علیرغم محدودیت در اعتبارات دانشگاه، خوابگاه ها تجهیز می شوند
 
دکتر آقاجانی گفت: در برخی از این خوابگاه ها از سال های قبل مشکلاتی همچون فرسودگی، ظرفیت نامناسب و فضای سرانه ناکافی، دسترسی نامناسب به دانشکده ها و دانشگاه ها وجود داشته است. از سوی دیگر مشکلات ما از لحاظ اعتباری نیز جدی است، اما علیرغم این مشکلات، اقداماتی هم برای تجهیز خوابگاه ها مانند خرید یخچال و تجهیز کتابخانه ها انجام شد و برای تجهیز وسایل ورزشی نیز اقداماتی انجام خواهد شد البته اگر بودجه لازم تخصیص داده شود، برای تجمیع خوابگاه ها در سال آینده در یک پردیس نیز برنامه هایی وجود دارد، در غیر این صورت نیز بازسازی خوابگاه ها را ادامه می دهیم.
 
راه اندازی آشپزخانه مرکزی، از برنامه های معاونت دانشجویی و فرهنگی
 
رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داد: در خصوص تغذیه نیز علی رغم گران شدن قیمت مواد اولیه، سعی داریم از کیفیت و تنوع غذا کاسته نشود. البته به گفته دانشجویان گاهی اوقات غذای وعده شام خوابگاه ها سرد است که برای حل این مشکل نیز معاونت دانشجویی فرهنگی دانشگاه قصد راه اندازی آشپزخانه مرکزی دانشگاه را دارد تا غذا با ماشین های حمل غذا به صورت گرم و با کیفیت به دست دانشجویان برسد.
 
جذب مربیان حرفه ای به منظور موفقیت دانشجویان در مسابقات قهرمانی
 
دکتر آقاجانی افزود: در حوزه ورزشی نیز دانشجویان با استفاده از امکانات متوسط دانشگاه افتخارات بزرگی را کسب کرده اند و به همین خاطر مسئولان تربیت بدنی تصمیم به جذب مربیان ورزشی حرفه ای گرفته اند. جذب مربیان حرفه ای نخست برای تحقق شعار"هردانشجوی شهید بهشتی یک ورزشکار" و دوم به منظور موفقیت در مسابقات قهرمانی است تا بتوانیم با تشکیل تیم های قوی، در کشور افتخار کسب کنیم.
 
دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، میزبان برگزاری همایش های قرآن، عترت و سلامت
 
رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی همچنین در حوزه فعالیت های قرآنی از برگزاری همایش های قرآن، عترت و سلامت در بهمن ماه همزمان با همایش فعالان دانشجویی قرآن و عترت، به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی خبر داد.
 
وی در پایان، با آرزوی موفقیت برای دانشجویان تاکید کرد: فعالیت های ورزشی و فرهنگی را فوق برنامه نمی دانم، بلکه آن ها را در متن برنامه های دانشجویان می دانم و امیدوارم دانشجویان علاوه بر مسائل علمی و تحقیقاتی در زمینه های فرهنگی نیز بدرخشند.
 
در بخش دیگری از این مراسم، نمایندگان انجمن اسلامی دانشجویان عدالت طلب، بسیج دانشجویی  و انجمن اسلامی ۱۳۴۸ به بیان مطالبات انجمن های خود و دانشجویان پرداختند.

نسخه چاپي ارسال به دوست

پنج شنبه ١٥ آذر ١٣٩٧ - ١٢:٢٥ / شماره خبر: ١٨٤٤٤٦ / تعداد نمايش: 478

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج