وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

وزیر بهداشت در اجلاس بین المللی سلامت مادر، کودک و تغذیه در دهلی نو هندوستان:

تحریم های یکجانبه علیه ایران بر روی سلامت مردم و خدمات بهداشتی و درمانی تاثیرات منفی دارد


وزیر بهداشت تاکید کرد: تحریم های یکجانبه و ظالمانه اخیر علیه مردم ایران، حتما تاثیرات منفی بر روی سلامت آنها و ارائه خدمات بهداشتی و درمانی خواهد داشت که متاسفانه اقشار آسیب پذیر نیز تحت تاثیر قرار خواهند گرفت و لازم است که سازمان جهانی بهداشت همپا با سایر سازمانهای بین المللی و دولت ها، جلوی این تحریم ها را بگیرد چون تحریم ها بر روی دسترسی مردم به دارو و فناوری های پزشکی تاثیرگذار است.

به گزارش وبدا، دکتر سید حسن هاشمی در پنل ابتکارات تامین مالی برای سلامت مادر، کودک، نوجوانان و تغذیه در اجلاس بین المللی سلامت مادر، کودک و تغذیه در هند ضمن تقدیر از دولت هند و سازمان جهانی بهداشت به دلیل برگزاری این اجلاس، اظهار داشت: در سالهای اخیر، با اجرای طرح تحول سلامت، دسترسی مادران و نوزادان در مناطق شهری و حاشیه شهری افزایش قابل توجهی پیدا کرده است.

اولویت طرح تحول سلامت با فقرا، نیازمندان و اقشار آسیب پذیر است

وزیر بهداشت با بیان اینکه در طرح تحول سلامت، اولویت با فقرا، نیازمندان و اقشار آسیب پذیر است، افزود: 916 پایگاه جدید سلامت به ویژه در مناطق حاشیه شهرها ایجاد کردیم که با بکارگیری مراقبان سلامت، هر یک از این پایگاه ها، 12500 نفر از مردم مناطق شهری و حاشیه شهرها را تحت پوشش قرار می دهند بنابراین در طرح تحول سلامت، بیش از 10 میلیون نفر از حاشیه نشینان شهری تحت پوشش خدمات بهداشتی و درمانی قرار گرفتند.

دکتر هاشمی با اشاره به ایجاد 374 مرکز جامع خدمات سلامت در مناطق شهری در طول سالهای اخیر در کشور خاطرنشان کرد: بیش از 17 هزار نفر از مراقبان سلامت از طریق خرید خدمت در این مراکز مشغول به کار و ارائه خدمات بهداشتی و درمانی مورد نیاز مردم شدند.

ساخت 24 هزار تخت بیمارستانی در کشور

وزیر بهداشت تاکید کرد: در طرح تحول سلامت به بیمارستانهای مناطق دوردست، محروم و مرزی توجه ویژه ای شد و علاوه بر تامین تجهیزات پزشکی مورد نیاز، 6500 پزشک متخصص در این بیمارستانها توزیع شدند و خوشبختانه 24 هزار تخت بیمارستانی جدید به ظرفیت کشور به ویژه در مناطق کمتر برخوردار اضافه شد و تمام مدیران بیمارستانی، توانمند شده و آموزش های لازم را فراگرفتند.

دکتر هاشمی یکی از خدمات طرح تحول سلامت را تقویت اورژانس هوایی دانست و گفت: حدود 40 پایگاه اورژانس هوایی در کشور تاسیس شد که نقش مهمی در ارائه خدمات به مادران باردار، نوزادان و مصدومان و بیماران حوادث ترافیکی و غیرترافیکی داشته است.

ساخت بیش از 2000 واحد اختصاصی زایمان برای مادران باردار

وزیر بهداشت اظهار داشت: اکثر بخش های اورژانس بیمارستانی در ایران نوسازی شد و توسعه بخش مراقبت های ویژه نوزادان(NICU) مورد توجه جدی وزارت بهداشت قرار گرفت که نقش بسیار زیادی در تامین سلامت نوزادان ایفا کرده است. علاوه بر این در ایران در طول سالهای گذشته بیش از 2000 واحد اختصاصی زایمان(LDR) جهت تکریم مادران باردار و حضور همراهان وی در اتاق های مجزا ساخته شده است.

دکتر هاشمی  به افزایش 37 درصدی بودجه نظام سلامت اشاره کرد و افزود: بودجه سازمان بیمه سلامت 67 درصد افزایش یافت و در سال 1394 حدود 92 درصد از مردم ایران تحت پوشش بیمه بودند و برای حدود 90 درصد از مردم کشور در قالب سامانه سیب(سامانه یکپارچه بهداشت) و سایر سامانه های مشابه تشکیل شده است.

یکی از خدمات طرح تحول سلامت، کاهش پرداختی از جیب مردم از 58 به 37 درصد بوده است

وزیر بهداشت یکی از خدمات طرح تحول سلامت را کاهش پرداختی از جیب مردم برای هزینه های بهداشتی و درمانی از حدود 58 درصد به حدود 37 درصد عنوان کرد  گفت: مردم ساکن در مناطق شهری حدود 10 درصد و مردم ساکن در مناطق روستایی ایران حدود 5 درصد از هزینه های بستری را پرداخت می کنند.

دکتر هاشمی خاطرنشان کرد: ارائه خدمات در مناطق شهری و حاشیه شهرها به طور قابل توجهی ارتقا پیدا کرد و در طول سالهای گذشته، شبکه بهداشتی و درمانی شهری مورد بازطراحی قرار گرفت.

کاهش مرگ مادران و نوزادان در ایران

وزیر بهداشت یادآور شد: مرگ و میر مادران در جمهوری اسلامی ایران از 25 در هر صد هزار تولد زنده در سال 87 به 19 در هر صد هزار تولد زنده در سال 96 کاهش یافت و مرگ و میر نوزادان از 14 در هر هزار تولد زنده در سال 89 به 9 در هر هزار تولد زنده در سال 96 کاهش پیدا کرد.

دکتر هاشمی ترویج زایمان طبیعی و تغذیه با شیرمادر را یکی از مهمترین اهداف طرح تحول سلامت عنوان کرد و گفت: مطالعه جدیدی که برای بررسی خدمات ارائه شده به مادر و کودک در ایران انجام شد و نشان داد که برنامه های ایران در این حوزه به شدت کارآمد است و پوشش برنامه های سلامت مادران و کودکان در ایران مناسب است.

وزیر بهداشت ادامه داد: تمام مادران باردار تحت پوشش شبکه بهداشتی درمانی کشور، مکمل‌هایی نظیر قرص آهن، اسیدفولیک و مولتی ویتامین و نوزادان کمتر از دو سال نیز قطره آهن و مولتی ویتامین را دریافت می کنند و مکمل یاری در این نوزادان جهت جلوگیری از بروز کمبود ویتامین‌های A و D و پیشگیری از کم خونی و کمبود آهن تا ۲۴ ماهگی ادامه می یابد.

دکتر هاشمی با اشاره به توجه ویژه وزارت بهداشت ایران به سلامت نوجوانان خاطرنشان کرد: تمام خدمات مورد نیاز نوجوانان در نظام مراقبت های اولیه سلامت ادغام شده است و با توجه به کمبود ویتامین D در دختران، در مدارس دخترانه علاوه بر ارائه آموزش های مرتبط با تغذیه صحیح و توجه به نکات مورد نیاز برای پیشگیری از کمبود آهن، کم خونی و پوکی استخوان قرص آهن و ویتامین D توزیع شده است.

تعهد جمهوری اسلامی ایران در پوشش همگانی سلامت

وزیر بهداشت ضمن تاکید بر تعهد جمهوری اسلامی ایران برای پوشش همگانی سلامت در کشور خاطرنشان کرد: ایران به ویژه در زمینه اجرای برنامه تکامل اولیه کودکان (ECD) توجه جدی دارد و امیدواریم که همه چالش های پیش رو برای تامین سلامت مادران، نوزدان، کودکان و نوجوانان را پشت سر بگذاریم.

دکتر هاشمی از آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای انتقال تجربیات خود به سایر کشورها در حوزه سلامت خبر داد و گفت: ایران در زمینه بهداشت باروری، سلامت مادران، نوزدان و کودکان تجربیات ارزشمندی دارد و آماده به اشتراک گذاشتن این تجربیات است تا به کاهش مرگ مادران و نوزادان کمتر از 5 سال در سایر کشورها کمک کند.

دعوت از سازمانهای جهانی و کشورها برای مقابله با بی عدالتی

وزیر بهداشت تاکید کرد: پیشنهاد می کنم که از این اجلاس به عنوان فرصتی برای صلح کامل در جهان استفاده کنیم و همه سازمانهای جهانی و کشورها را دعوت می کنیم که علیه بی عدالتی اقدام و مقابله کرده و دولت ها را متقاعد کنند که سلامت و تغذیه را به ویژه برای مادران و کودکان، در اولویت اصلی کار خود قرار دهند.

دستاوردهای نظام سلامت ایران در چارچوب سیاست های کلی سلامت ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری

وزیر بهداشت با اشاره به دستاوردهای نظام سلامت ایران در 5 سال گذشته گفت: این دستاوردها در چارچوب سیاست های کلی سلامت ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری بوده که شامل نظام سلامت جامع مبتنی بر عدالت، تقدم پیشگیری بر درمان و تامین پایدار منابع مالی برای نظام سلامت است.

دکتر هاشمی افزود: طرح تحول سلامت در دوره اول ریاست جمهوری دکتر روحانی با حمایت رییس جمهور از سال 1393 در کشور اجرایی شد و این طرح تلاش دارد که تا سال 1404 به هدف پوشش همگانی سلامت برسد. تامین پایدار منابع مالی نظام سلامت، حفاظت مالی آحاد مردم در برابر هزینه های سلامت و ارائه خدمات بهداشتی و درمانی به ویژه به اقشار آسیب پذیر از جمله مادران و کودکان از اهداف اصلی طرح تحول سلامت است و خوشبختانه در اجرای این طرح، دولت و مجلس شورای اسلامی در ایران، ابتکارات متعددی در طول سالهای گذشته داشته اند.

ابتکارات ایران در حوزه سلامت

وزیر بهداشت افزود: اختصاص یک درصد از مالیات بر ارزش افزوده و 10 درصد از منابع حاصل از هدفمندی یارانه ها به حوزه سلامت، اختصاص بخشی از مالیات کالاهای زیان آور و آسیب زننده به سلامت مردم مانند دخانیات و نوشیدنی های حاوی مقدار بالای شکر به حوزه سلامت، خرید خدمت از بخش خصوصی و بکارگیری 17 هزار نیروی حوزه بهداشت در قالب مراقبان سلامت، کنترل قیمت دارو، تجهیزات و ملزومات پزشکی، مصرف منطقی دارو، حمایت از تولید دارو و تجهیزات پزشکی، کاهش پرداختی از جیب مردم از طریق همکاری با ارگانهای ذیربط و پزشکان، سازماندهی و مشارکت مردم و خیریه ها در حوزه سلامت(بیش از 1000 میلیارد تومان) و تامین منابع از سرمایه گذاران خارجی، بخشی از ابتکارات دولت ایران در حوزه سلامت است.

به گفته دکتر هاشمی در حال حاضر بیش از 7 بیمارستان بزرگ در کشور با استفاده از منابع مالی خارجی در حال ساخت است.

وزیر بهداشت تاکید کرد: در طول سه سال گذشته  2.7 درصد به سهم سلامت از تولید ناخالص داخلی(GDP)  اضافه شده است که این رقم قابل توجه بوده و تاثیرات بسیار زیادی به همراه داشته است البته حفظ چنین منابع مالی در آینده، نیازمند توجه و تعهد دولت جمهوری اسلامی ایران است./206

نسخه چاپي ارسال به دوست

چهارشنبه ٢١ آذر ١٣٩٧ - ١١:٠١ / شماره خبر: ١٨٤٦٦٤ / تعداد نمايش: 930

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج