وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

وزیر بهداشت در دومین نشست عمومی همکاری های بین بخشی برای تامین سلامت مادر، نوزاد و کودک در هندوستان:

مرگ مادران باردار از 25 در هر صد هزار تولد زنده به 19 در هر صد هزار تولد زنده کاهش یافته است

وزیر بهداشت گفت: در دو دهه گذشته سلامت مادران، نوزادان، کودکان و تغذیه در قالب شبکه بهداشتی و درمانی کشور، بهبود یافته است و ایران تجربیات موفقی در این زمینه ها داشته که آمادگی انتقال تجربیات خود به سایر کشورها را دارد.

به گزارش وبدا، دکتر سید حسن هاشمی در پنل همکاری های بین بخشی برای تامین سلامت مادر، نوزاد و کودک در اجلاس بین المللی سلامت مادر، کودک و تغذیه در هند، اظهار داشت: از مهمترین تجربیات ایران در این زمینه می توان به تقویت و رشد مناسب کودکان، کاهش مرگ مادران از 25 در هر صد هزار تولد زنده در سال 2008 به 19 در هر صد هزار تولد زنده در سال 2017، کاهش مرگ نوزادان، دسترسی مناطق محروم به خدمات بهداشتی و درمانی به ویژه خدمات مورد نیاز مادران، نوزادان، کودکان و ایمن سازی آنها در مقابل بیماری ها، ایجاد پایگاه های سلامت در مناطق شهری و حاشیه شهرها، پوشش بیمه برای 92 درصد از مردم ایران، تامین نیروهای انسانی مورد نیاز برای ارائه خدمات به مادران و نوزادان و پیگیری خدمات تا سطوح بعدی خدمات در بیمارستانها اشاره کرد.

وزیر بهداشت تصریح کرد: در ایران به مهاجرین افغان که به صورت قانونی یا غیرقانونی به ایران مهاجرت کرده اند خدمات سلامت مادر و نوزاد ارائه می شود و ایران آمادگی لازم برای کمک به مادران و نوزادان کشورهای مختلف به ویژه یمن، سوریه، عراق و افغانستان که با جنگ های داخلی و خارجی روبرو هستند را دارد تا دسترسی این اقشار آسیب پذیر به خدمات بهداشتی و درمانی فراهم شود.

دکتر هاشمی تاکید کرد: جنگ در هر منطقه ای از دنیا، مشکلات قومی و داخلی و تحریم های ظالمانه علیه کشورهای جهان را محکوم می کنیم چراکه دسترسی مردم به خدمات بهداشتی و درمانی به نحو شایسته دچار اختلال می شود و از سازمانهای بین المللی می خواهیم که با نابرابری و ناعدالتی در دسترسی مردم به ویژه اقشار آسیب پذیر مانند مادران و نوزادان به خدمات سلامت مقابله کنند.

وزیر بهداشت ضمن تاکید بر اهمیت تقویت همکاری های بین بخشی در حوزه سلامت گفت: جمهوری اسلامی ایران همگام با سایر کشورها متعهد به پوشش همگانی سلامت برای مردم ایران در مناطق مختلف کشور است تا دسترسی آنها به خدمات فراهم و سلامت آنها تامین شود و دسترسی به اهداف جهانی، بدون همکاری های بین بخشی میسّر نخواهد بود.

دکتر هاشمی با اشاره به تدوین سند ملی کنترل و پیشگیری از بیماری های غیرواگیر در ایران خاطرنشان کرد: این بیماریها عامل مرگ 76 درصد از مردم ایران است و برای مقابله با آن سند ملی کنترل و پیشگیری از بیماری های غیرواگیر با توجه به اهداف جهانی سلامت در دستور کار قرار گرفت و همکاری های بخش غیردولتی با وزارت بهداشت نیز تقویت شد.

وزیر بهداشت یادآور شد: تامین منابع مالی برای کاهش عوامل خطر بیماری های غیرواگیر به ویژه بیماری های قلبی و عروقی مورد توجه وزارت بهداشت قرار گرفته است البته در حوزه سلامت نیز به تقویت همکاری های بین بخشی نیاز داریم و وزارت بهداشت اقدام به تشکیل معاونت اجتماعی کرد چراکه با ایجاد این معاونت، مشارکت های مردمی و سازمانهای غیر دولتی در جهت تامین سلامت عمومی ساماندهی و گسترش می یابد. خوشبختانه در حال حاضر 1250 خانه سلامت محله در 450 شهر ایران وجود دارد که در سه سال آینده به 7 هزار خانه سلامت افزایش می یابد.

دکتر هاشمی خاطرنشان کرد: در ایران به راهکارهای همکاری های بین بخشی ماندگار در حوزه سلامت دست پیدا کرده ایم اما ادامه این همکاری ها بسیار مهم است و از سازمانهای بین المللی می خواهیم که همکاری های کشورها در تامین سلامت مردم به ویژه اقشار آسیب پذیر مانند مادران و نوزادان را مورد توجه قرار دهند./206

نسخه چاپي ارسال به دوست

چهارشنبه ٢١ آذر ١٣٩٧ - ١٣:٤٣ / شماره خبر: ١٨٤٦٩٥ / تعداد نمايش: 1198

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج