وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

رییس دانشگاه علوم پزشکی سبزوار عنوان کرد:

توسعه گردشگری سلامت و نقش آن در تولید ناخالص ملی

رییس دانشگاه علوم پزشکی سبزوار گفت: تجهیز و ارتقای بیمارستان ها، پزشکان و جراحان متخصص و فوق تخصص در سبزوار و همچنین موقعیت جغرافیایی به عنوان شاهراه ارتباطی تهران - مشهد با بهره مندی از امکانات فرودگاهی و راه آهن، این شهر را پس از مشهد به قطب گردشگری سلامت در شرق کشور تبدیل کرده است.
 
به گزارش وبدا، دکتر علیرضا مسلم اظهار داشت: گردشگری سلامت در سبزوار در چند سال اخیر افزایش چشمگیری داشته به طوری که این شهرستان با 850 تخت بیمارستانی در شش مرکز آموزشی و درمانی و بهره مندی از بیش از175 متخصص و 23 فوق تخصص در بخش های کلینیکی و پاراکلینیکی توانسته با میزبانی از بیماران داخلی و خارجی گام بلندی برای توسعه این نوع گردشگردی در منطقه بردارد و رضایت بسیاری از مراجعان را به همراه داشته باشد. 
 
وی با اشاره به توسعه گردشگری سلامت از ابتدای طرح تحول سلامت و نقش آن در تولید ناخالص ملی، افزود: دانشگاه علوم پزشکی سبزوار نیز از این مهم استفاده کرد و موضوع گردشگری سلامت را در دستور کار خود قرار داد تا این شهر به عنوان قطب درمانی پس از مشهد در خراسان رضوی بتواند گردشگران سلامت پزشکی را جذب کند.
 
دکتر مسلم با بیان اینکه پذیریش بیمار در دومین مرکز رادیوتراپی وآنکولوژی دانشگاهی شرق کشور در سبزوار انجام می شود که علاوه بر مراجعان داخلی پذیرای مراجعه کنندگانی از کشورهای افغانستان، پاکستان و عراق است، تصریح کرد: با توجه به حجم بالای مراجعات در مرکز استان و تاخیر در نوبت دهی، مرکز رادیوتراپی وآنکولوژی در سبزوار آمادگی پذیرش تمامی مراجعان از خراسان رضوی و استان های مجاور جهت ارائه خدمات درمانی با کیفیت برابر با استاندارد های جهانی را دارد.
 
رییس دانشگاه ادامه داد: مرکز تخصصی پرتودرمانی با وجود یک دستگاه شتاب دهنده خطی امکان درمان بیش از 90 درصد تومورهای سرطانی را دارد که با بهره مندی از یک دستگاه سی.تی.اسکن 16 اسلایس مدرن مجهز به پیشرفته ترین سامانه لیزر جهت تشخیص موقعیت دقیق تومور و همچنین خدمات سه بعدی پرتودرمانی در بیمارستان واسعی سبزوار آماده ارائه خدمت تخصصی به بیماران است.
 
وی، کاهش پرداخت هزینه های درمان با تعرفه دولتی، ارتقای سطح خدمات درمانی با حضور متخصصان و کادر درمانی مجرب را از مهمترین مزیت های این مرکز عنوان کرد و گفت: مراجعات زیادی برای درمان از شهرستان های مختلف استان های سه گانه خراسان داریم و با توجه به اینکه در حوزه درمان، دانشگاهی هستیم، می توانیم شهرهای مجاور را پشتیبانی کنیم.
 
دکتر مسلم، راه اندازی اورژانس هوایی سبزوار را یکی دیگر از گام های مثبت در ارائه خدمات درمانی در منطقه دانست و افزود: راه اندازی خدمات فوق تخصصی و ارتقای زیرساخت های بخش درمان سبزوار، بخشی از بار توریسم سلامت شهر مشهد را برعهده گرفته است. 
 
رییس دانشگاه با بیان اینکه بخش های آنژیوگرافی، جراحی قلب باز، اسکن هسته ای، نازایی، شیمی درمانی و بازتوانی قلب پس از مشهد در قطب دانشگاهی شرق کشور، تنها در اختیار دانشگاه علوم پزشکی سبزوار است،اظهار کرد: دندانپزشکی بیماران خاص سبزوار تنها مرکز در کشور است که به بیماران خاص و معلولان کم توان ذهنی، جسمی و حرکتی ارائه خدمات می کند.
 
وی ادامه داد: همچنین همراه سرای بیماران در مراکز آموزشی درمانی واسعی و شهید بهشتی با کمک خیّران در 24 واحد مسکونی و هزینه 18 میلیارد ریال راه اندازی شده تا همراهان بیماران مشکل اسکان نداشته باشند.
 
رییس دانشگاه علوم پزشکی در ادامه با بیان اینکه در سلامتکده طب سنتی سبزوار به عنوان دومین سلامتکده شرق، درمان با داروهای گیاهی و اعمال یداوی (حجامت و زالودرمانی) ارائه می شود، اضافه کرد: گیاهان دارویی منطقه سبزوار شامل گون (کتیرا)، باریجه و آنغوزه، زیره سبز، فلفل قرمز و نعنا و طبیعت کویر سبزوار با پهنه های پوشیده از ماسه و نمک و شوره زارها می تواند جنبه های روان درمانی، ماسه درمانی، آفتاب درمانی و املاح درمانی برای گردشگران داشته باشد.
 
دکتر علیرضا مسلم در پایان خاطرنشان کرد: راهنمای توریسم پزشکی در بیمارستان های سبزوار وجود دارد و سه دفتر گردشگری سلامت این شهرستان پیگیر اخذ مجوزهای لازم هستند تا اقدام به جذب توریسم سلامت کنند./122/201

نسخه چاپي ارسال به دوست

يکشنبه ٢٥ آذر ١٣٩٧ - ٠٩:٣٤ / شماره خبر: ١٨٤٧٩١ / تعداد نمايش: 479

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج