وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

معاون اجتماعی وزارت بهداشت در نشست خبری پیشگیری از سوختگی:

سالانه ۱۸۰ هزار نفر در کشور دچار سوختگی می‌ شوند

معاون اجتماعی وزارت بهداشت گفت: سالانه در اثر سوختگی ۲۸ هزار نفر در بیمارستان‌ ها بستری می‌شوند و ۲ هزار نفر نیز جان خود را از دست می‌ دهند.
 
به گزارش وبدا، دکتر سید محمدهادی ایازی در نشست خبری پیشگیری از سوختگی که در بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی حضرت فاطمه (س) برگزار شد، عنوان کرد: مدیران نظام سلامت معتقدند ۲۵ درصد از موضوعات سلامت در اختیار این حوزه بوده و ۷۵ درصد از موضوعات سلامت محور در اختیار مردم و سایر ارگان‌ ها و دستگاه ها است. به همین دلیل با در پیش گرفتن رویکرد اجتماعی شدن سلامت درصدد هستیم تا از این ظرفیت ۷۵ درصدی که مغفول مانده، برای اقدامات پیشگیرانه در حوزه سلامت نهایت استفاده را ببریم. 
 
وی افزود: یکی از حوزه‌های حائز اهمیت در سلامت، سوختگی است. سوختگی از ابتدا بیماری نیست، اما به واسطه رخداد حوادث و اتفاقات معطوف به شخص، منجر به بیماری ‌های سخت و دردناکی می ‌شود؛ به طوری که سالانه در کشور ۱۸۰ هزار نفر دچار سوختگی می‌ شوند و هر درصد سوختگی به طور متوسط ۵ میلیون تومان برای نظام سلامت هزینه دربردارد.
 
دکتر ایازی ادامه داد: بسیاری از افرادی که دچار سوختگی می شوند، بعد از مدتی به دلیل هزینه‌ های بسیار بالا در درمان سوختگی، دچار فقر می شوند. لذا چنانچه بتوان اقدامات پیشگیرانه انجام داد، به نفع نظام سلامت خواهد بود. 
 
معاون اجتماعی وزارت بهداشت با بیان اینکه سالانه در اثر سوختگی ۲۸ هزار نفر در بیمارستان‌ ها بستری می‌شوند و ۲ هزار نفر جان خود را از دست می‌ دهند، تصریح کرد: حوزه اجتماعی وزارت بهداشت تلاش می کند تا اقدامات پیشگیرانه ای انجام دهد تا حادثه ‌ای رخ ندهد. طی دو سه سال اخیر حوادث  آتش سوزی مختلفی از جمله حادثه پلاسکو، پتروشیمی و منابع سوختی رخ داده است که از بروز بسیاری از آنها می شد جلوگیری کرد. بنابراین با اقدامات پیشگیرانه می توان از رخداد حوادث و هزینه های هنگفتی که این خسارات به بار می آورد، پیشگیری کرد.  
 
وی با بیان اینکه دو گروه سنی کودکان و سالمندان بیشتر در معرض آسیب سوختگی قرار دارند، ادامه داد: کودکان به واسطه تحرک بیش از اندازه ‌ای که دارند و عدم رعایت اقدامات ایمنی توسط والدین، در معرض خطر حوادث سوختگی قرار دارند. سالمندان نیز گروه دیگری هستند که به واسطه کم تحرکی نمی ‌توانند در برابر حوادث از خودشان مقاومت نشان دهند. لذا بر همین اساس و برای پیشگیری از سوختگی در این گروه‌های سنی باید سازوکاری را فراهم کنیم که کمترین اتفاق رخ دهد.
 
دکتر ایازی بیان کرد: نکته مهم دیگری که در پیشگیری از سوختگی اهمیت دارد، فرهنگ سازی است. دستگاه‌ هایی که متولی مباحث فرهنگی هستند مانند شورای فرهنگ عمومی، وزارتخانه‌ های ارشاد و آموزش و پرورش، صدا و سیما و رسانه ها به اعتقاد ما می‌ توانند در فرهنگ‌ سازی نقش بسیاری را ایفا کنند و اگر این دستگاه‌ های فرهنگی وظایف خود را به خوبی انجام دهند، شاهد کاهش حوادث ناشی از سوختگی خواهیم بود. رسانه‌ها نیز نقش بی‌بدیلی در این موضوع خواهند داشت.
 
وی درخصوص کمیته ملی پیشگیری از سوختگی عنوان کرد: این کمیته زیرمجموعه دبیرخانه شورای  عالی سلامت و امنیت غذایی است که وظیفه دارد نقش هر دستگاه را در زمینه پیشگیری از سوختگی به آنها اعلام کند و هر دستگاه‌ مکلف است در چارچوپ تعیین شده، اقدامات خود را انجام دهد و گزارش عملکرد خود را به شورای عالی سلامت و امنیت غذایی ارائه دهند. در همین راستا آموزش و پرورش، شهرداری و آتش نشانی اقدامات خوبی را انجام داده ‌اند.
 
وی با اشاره به آمار بالای سوختگی ناشی از وسایل الکتریکی در کشور، خاطرنشان کرد: سوختگی فقط به واسطه حریق رخ نمی دهد، بلکه سوختگی الکتریکی نیز یکی از مشکلات جدی در کشور ما است. بسیاری از قطع عضوها به واسطه همین موضوع رخ می ‌دهد. طبق آمار، سالانه حدود ۱۳۰۰ نفر به واسطه برق گرفتی دچار قطع عضو می ‌شوند. متاسفانه جامعه کارگری عمدتا در معرض این نوع آسیب هستند. لذا رسالت ارگان‌ های ذیربط مانند وزارت نیرو و وزارت کار در پیشگیری از این نوع حوادث بسیار حائز اهمیت است.
 
معاون اجتماعی وزارت بهداشت درخصوص روز ملی پیشگیری از سوختگی گفت: پیشنهادی در کمیته ملی پیشگیری از سوختگی مطرح شد مبنی بر اینکه روز اول دی ماه به عنوان روز ملی پیشگیری از سوختگی نامگذاری شود. این پیشنهاد برای شورای فرهنگ عمومی نیز ارسال شده است و در سال گذشته دانشگاه‌ها به عنوان مقدمه برای این روز فعالیت‌هایی را انجام دادند. ما نیز امیدواریم شورای فرهنگی عمومی و در نهایت شورای انقلاب فرهنگی این موضوع را به تصویب برساند؛ چراکه سوختگی یک موضوع فرهنگی است و اصلاح رفتار و سبک زندگی در پیشگیری از آن نقش به سزایی دارد و اگر برای پیشگیری از سوختگی، یک روز، نامگذاری شود، در پیشگیری از این حادثه نقش به سزایی دارد؛ چرا که اطلاع رسانی‌ ها و  فرهنگ سازی به آن کمک می ‌کند.
 
وی گفت: شورای فرهنگ عمومی، سند ارتقای فرهنگ سلامت را امسال به تصویب رساند که بر مبنای آن در حوزه پیشگیری از سوختگی نیز سازمان‌ها وظایف مهمی دارند. آموزش و پرورش یکی از نهادهایی است که نقش مهمی را در این زمینه ایفا می ‌کند.
 
وی افزود: امسال کتاب "بهداشت عمومی" برای کلاس دوازدهم به چاپ رسید که یکی از متون موظفی دانش آموزان است و برای آنها تدریس می ‌شود. دیگر راهکار مناسب گوشزد خطرات و عوامل ایجاد حوادث به دانش آموزان است. همچنین نقش دانش آموزان به عنوان سفیر سلامت در خانواده در پیشگیری از سوختگی، مهم است.
 
دکتر ایازی درباره مراکز درمان سوختگی در کشور نیز گفت: در حال حاضر چندین مرکز سوختگی در کشور وجود دارد. برای مثال در تهران بیمارستان شهید مطهری و بیمارستان حضرت فاطمه (س) از مراکز سوختگی هستند. همچنین بعضی از بیمارستان‌ها بخشی مربوط به سوختگی دارند. در همین راستا یک بیمارستان نیز توسط دانشگاه علوم پزشکی ایران در منطقه ۵ شهرداری تهران در حال ساخت است که به دلیل محدودیت اعتبارات، مراحل آن به کندی پیش می‌ رود و چنانچه تکمیل شود، بخش زیادی از نیازهای تهران در این زمینه برطرف خواهد شد. دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی نیز با همکاری سازمان اوقاف در حال ساخت مرکزی در خیابان شهید مطهری است. همچنین بیمارستان‌ ها و مراکز سوختگی در سراسر کشور ساخته شده است. در دانشگاه علوم پزشکی شیراز و اهواز نیز مراکز سوختگی خوبی به بهره‌ برداری رسیده است. امیدواریم با ساخت و بهره‌ برداری از مراکز در حال ساخت، بخشی از نیازهای مردم در این حوزه برطرف شود./207

نسخه چاپي ارسال به دوست

يکشنبه ٢٥ آذر ١٣٩٧ - ١٣:٥٧ / شماره خبر: ١٨٤٨٠٥ / تعداد نمايش: 397

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج