وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

رییس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری های وزارت بهداشت عنوان كرد:

فعاليت 24 مرکز فراهم آوری و 30 مرکز شناسایی عضو در کل کشور

 
رییس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری های وزارت بهداشت، گفت: تعداد اهداکنندگان مرگ مغزی در سال ۹۶ کمتر از هزار نفر بوده است. درحالي كه 2500 نفر تا 4000 نفر، امکان اهدای عضو داشتند و تنها ۹۲۶ مورد، اهدا صورت گرفته است.
 
به گزارش وبدا، دکتر مهدی شادنوش در کارگاه آموزشی کشوری هماهنگ کنندگان واحدهای فراهم آوری و شناسایی اعضای بدن، اظهار داشت: فعالیت در حوزه پیوند اعضا مقدس و متعالی است و لازمه آن داشتن احساس مسئولیت همراه با عشق و انگیزه است.  
 
وی با بیان اینکه فعالیت مراکز پیوند اعضا براساس جمعیت یک مرکز و میزان زیرساخت ها، باید از روند منطقی برخوردار شوند، تصریح کرد: وجود افراد فعال به عنوان هماهنگ کنندگان فراهم آوری پیوند در کنار حمایت مسئولین دانشگاه ها، موجب می شود که در این حوزه اقدامات بزرگ و مهمی به انجام رسد.
 
رییس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری های وزارت بهداشت درخصوص مراکز فعال پیوند اعضا در کشور و در حوزه های مختلف، خاطرنشان کرد: در مراکز پیوند عضو، پیوند کلیه بیشترین آمار و پیوند روده کمترین آمار را به خود اختصاص داده است.  
 
دکتر شادنوش با بیان اینکه در حال حاضر 24 مرکز فراهم آوری و 30 مرکز شناسایی در کل کشور فعالیت می کنند، عنوان کرد: تاکنون بیش از 54 هزار پیوند کلیه انجام شده که 60 درصد این پیوندها از مرگ مغزی و 40 درصد از افراد زنده صورت گرفته است. خوشبختانه پیوند از مرگ مغزی در حال افزایش است و امیدواریم این روند با شدت بیشتری ادامه یابد. 
 
وی بیان کرد: بیش از 6 هزار پیوند کبد در کشور انجام شده است. در این خصوص دکتر ملک حسینی از مرکز شیراز، با 700 پیوند کبد در سال، رتبه اول را در جهان کسب کرده است. رتبه بعدی مربوط به بیمارستانی در کالیفرنیای آمریکا با 400 پیوند کبد در یک مرکز بوده و این موضوع افتخاری برای دانشگاه شیراز محسوب می شود و در نشست منطقه ای نیز مورد تجلیل قرار گرفته اند. همچنین در مرکز لبافی نژاد نیز به همت دکتر سیم فروش بیش از 5 هزار پیوند انجام شده است. 
 
رییس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری های وزارت بهداشت یادآور شد: در سال 96 میزان PMP (نسبت اهداکنندگان مرگ مغزی به جمعیت) برابر 11.6 بوده است، گرچه این میزان از آغاز فعالیت تاکنون از رشد 600 برابری برخوردار بوده، اما نقطه مطلوبی نیست. با توجه به جمعیت 80 میلیونی کشور عدد PMP 40 مدنظر است. البته رسیدن به عدد 30 هم در این شاخص می تواند مناسب باشد. 
 
وی با بیان اینکه در نیمه دوم سال جاری آمارها بسیار امیدوارکننده تر بوده و اگر این روند ادامه یابد در سال بعد شاهد دستیابی به شاخص مطلوب تری در زمینه افزایش عدد PMP خواهیم بود، گفت: در مجموع 25 هزار نفر در لیست انتظار پیوند عضو قرار دارند و سالانه 16 هزار حادثه در کشور اتفاق می افتد که با توجه به برآوردها نیمی از این موارد دچار مرگ مغزی می شوند و 2500 تا 4 هزار مورد امکان اهدای عضو دارند. ضمن اینکه هر فرد یک تا هشت عضو را می توانند اهدا کنند.   
 
دکتر شادنوش گفت: تعداد اهداکنندگان مرگ مغزی در سال ۹۶ کمتر از هزار  نفر بوده است. درحالي كه 2500 نفر تا 4000 نفر امکان اهدا عضو داشتند و تنها ۹۲۶ مورد اهدا صورت گرفته است. 
 
وي با بيان اينكه آمار پیوند کبد، قلب، ریه، پانکراس و روده رو به افزایش است و امیدواریم این آمار روند ثابت، منطقی و مناسبی پيدا كند، تصريح كرد: بالاترین میزان فعالیت دانشگاه ها در حوزه پیوند و در چهار آیتم پیوند قلب، کبد، کلیه از مرگ مغزی و کلیه زنده مربوط به دانشگاه علوم پزشکی شیراز و بعد از آن به ترتیب دانشگاه های شهید بهشتی، تهران، ایران، مشهد و اصفهان است. 
 
دكتر شادنوش گفت: اهداکنندگان بالفعل مرگ مغزی در شش ماهه اول سال 1397 در تهران بالاترین تعداد و استان های مشهد، فارس، اصفهان و یزد در رتبه های بعدی قرار گرفته اند.
 
رییس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری های وزارت بهداشت در پایان بيان كرد: در گام های بعدی تلاش می کنیم واحدهای فعال را شناسایی کرده و حمایت بهتری انجام دهیم تا از خدمات آنها در کشور بیش از پیش بهره مند شویم.

نسخه چاپي ارسال به دوست

پنج شنبه ٢٠ دی ١٣٩٧ - ١٠:١٦ / شماره خبر: ١٨٥٦٠٥ / تعداد نمايش: 541

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج