وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

رییس سازمان نظام پرستاری:

پوشش بیمه خدمات پرستاری باید افزایش پیدا کند/ با پرستاران و پزشکان عمومی به راحتی می توانیم نظام ارجاع را ایجاد کنیم

 
 
رییس سازمان نظام پرستاری با اشاره به اقدامات اخیر وزارت بهداشت در خصوص جذب پرستاران برای سال آینده، گفت: کمبود نیروی انسانی، بزرگترین مشکل حوزه پرستاری بوده و در حوزه نیروی انسانی علاوه بر جذب، نگهداری و ارزشیابی اهمیت دارد.
 
به گزارش وبدا، دکتر اصغر دالوندی در مراسم بزرگداشت مقام حضرت زینب(س) و روز پرستار که با حضور سرپرست وزارت بهداشت، معاونین وزارت بهداشت، مدیران و مسئولان سازمان نظام پرستاری و جمعی از پرستاران برگزیده کشور در مرکز همایش های بین المللی صدا و سیما برگزار شد، اظهار داشت: در حال حاضر در کشور بیش از 190 دانشکده پرستاری، حدود 2 هزار عضو هیات علمی، 200 هزار نیروی پرستاری و 118 هیات مدیره سازمان نظام پرستاری وجود دارد و پرستاری، بزرگترین جامعه نظام سلامت است.
 
وی تصریح کرد: باید رویکرد بیمار و بیمارستان محوری در کشور از بین برود چون منابع، پاسخگو نیست و باید سواد سلامت را افزایش دهیم و مشارکت و همراهی آنها را تقویت کنیم.
 
رییس سازمان نظام پرستاری افزود: طرح تحول سلامت، بزرگ بود و بعد از اجرای آن، افرادی که نمی توانستند برای دریافت خدمات درمانی مراجعه کنند، به بیمارستانها مراجعه کردند اما باید دوباره به سمت سیستم بهورزی برویم چراکه خدمات آن ارزان است و شاخص های حوزه سلامت را ارتقا می دهد. تخصص گرایی دردی از کشور دوا نمی کند و باید به خدمات پایه، خدمات بهورزان، پرستاران و پزشکان عمومی و همچنین تغییر سبک زندگی مردم، توجه کنیم.
 
وی با اشاره به حرکت کشور به سمت سالمندی جمعیت، گفت: در حال حاضر 9.3 درصد از جمعیت کشور سالمند است و تا چند سال آینده، این میزان به بیش از 10 درصد می رسد و پرستاران آماده ارائه خدمات به سالمندان جامعه هستند.
 
دکتر دالوندی خاطرنشان کرد: قیمت پرستاری در کشور 300 دلار است اما قیمت پرستار در کشورهای حاشیه خلیج فارس حدود 1300 و در برخی کشورها مانند استرالیا و کشورهای اسکاندیناوی تا 107 هزار دلار است و در برخی کشورها نیز حقوق پزشک و پرستار، برابر است.
 
وی ضمن تاکید بر اهمیت نقش پرستاران در ارائه خدمات به بیمارستان یادآور شد: با پرستاران و پزشکان عمومی می توانیم نظام ارجاع را ایجاد کنیم البته پزشکان متخصص نیز خدمات ارزشمندی به مردم ارائه می دهند.
 
رییس سازمان نظام پرستاری کشور اضافه کرد: پوشش بیمه خدمات پرستاری باید افزایش پیدا کند البته بیمه باید نهاد نظارتی بر وزارت بهداشت باشد و با اجرای گایدلاین ها، از بیماران حمایت کنند.
 
وی یادآور شد: معوقات پرستاران و پاداش بازنشستگان پرستاری که از سال 94 پرداخت نشده باید تامین و پرداخت شود البته پرستاری در منزل باید بیشتر تقویت شود./206

نسخه چاپي ارسال به دوست

شنبه ٢٢ دی ١٣٩٧ - ١١:٠٦ / شماره خبر: ١٨٥٦٩٣ / تعداد نمايش: 404

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج