وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

مدیرکل دفتر مدیریت بیمارستانی و تعالی خدمات بالینی وزارت بهداشت:

استقرار نظام ارجاع از مهمترین برنامه های راهبردی نظام سلامت کشور است/ عملیاتی سازی کامل نظام ارجاع در کل کشور تا پایان سال 1400

مدیرکل دفتر مدیریت بیمارستانی و تعالی خدمات بالینی وزارت بهداشت، گفت: براساس برنامه ریزی های صورت گرفته گام اول استقرار نظام ارجاع در شهرهای زیر بیست هزار نفر، گام دوم در تمامی مراکز دولتی و گام سوم در تمامی مراکز دولتی و خصوصي است که در سه مرحله اعلام آمادگی، استقرار و عملیاتی شدن است.  

به گزارش وبدا، دكتر بهزاد كلانتري در اجلاس معاونين درمان دانشگاه هاي علوم پزشكي سراسر كشور با بيان اينكه استقرار نظام ارجاع از مهمترین برنامه های راهبردی نظام سلامت کشور به شمار می آید، تصريح كرد: اطلاعات مبنای تصمیم گیری ها بوده و مبنای تصمیم گیری ها در سطح بندی خدمات و نظام ارجاع، اطلاعات ثبت شده در سامانه آواب است.

وي افزود: اولویت پیشگیری بر درمان و ارتقاي سطح کیفی سلامت در جامعه، استقرار راهنماهای بالینی (گایدلاین ها) درمانی استاندارد و بسته های خدمت و ارتقاي کیفی خدمات درمانی، کنترل هزینه های درمانی با توجه به محدودیت منابع، پیشگیری از تقاضای القایی، جلوگیری از مراجعات متعدد به مراکز مختلف و درمان های تکراری و مدیریت دسترسی مردم به منابع محدود درمانی از دستاوردهای استقرار نظام ارجاع خواهد بود.

دكتر كلانتري عنوان كرد: اقدامات اساسی نهایی سازی برنامه ارجاع الکترونیک که در ستاد وزارت بهداشت در دستور کار است، شامل سطح بندی منابع درمان کشور، سطح بندی بیماری ها مطابق سیمای بیماری های ایران، تامین نیروی انسانی بر مبنای نظام ارجاع و سطح بندی، تدوین بسته خدمات مبتنی بر راهنماهای بالنی (گایدلاین ها)، تدوین نظام پرداخت سطح بندی و نظام ارجاع و بسته های خدمات و نظارت و اعتباربخشی بوده است که در ستاد وزارت در حال انجام است. براساس برنامه ریزی های صورت گرفته گام اول استقرار نظام ارجاع در شهرهای زیر بیست هزار نفر، گام دوم در تمامی مراکز دولتی و گام سوم در تمامی مراکز دولتی و خصوصي است که در سه مرحله اعلام آمادگی، استقرار و عملیاتی شدن است.

وي ادامه داد: همچنین براین اساس سه هدف، عملیاتی سازی گام 1 و 2 نظام ارجاع در 30 دانشگاه علوم پزشکی و شروع عملیاتی سازی گام 3 تا پایان سال 1398، عملیاتی سازی گام 3 نظام ارجاع در حداقل 30 دانشگاه علوم پزشکی تا پایان سال 1399، عملیاتی سازی گام 1 و 2 نظام ارجاع در باقی دانشگاه ها کشور صورت خواهد گرفت و نهایتا عملیاتی سازی  کامل نظام ارجاع در کل کشور تا پایان سال 1400 مشخص شده و تمامی تلاش ها در جهت اجرای کامل برنامه تا سال 1400 است.

مدیرکل دفتر مدیریت بیمارستانی و تعالی خدمات بالینی وزارت بهداشت، خاطرنشان كرد: تمام مراحل توزیع نیروی انسانی براساس سامانه صورت می گیرد و هیچگونه مداخله ای در این خصوص از سوی اشخاص صورت نمی گیرد. 

دكتر كلانتري گفت: براساس قانون سهمیه مناطق محروم که در سال 92 نیز مورد بازنگری قرار گرفت، جابه جایی نیروی متخصص دارای تعهد مناطق محروم ممنوع است. با توجه به مصوبه کمیسیون عالی تعهدات جابه جایی در این متخصصین تنها با درخواست فرد و موافقت ريیس دانشگاه، در کمیسیون موارد خاص مطرح و تصمیم گیری صورت می گیرد./٢٠٧/٢١٩

نسخه چاپي ارسال به دوست

يکشنبه ٣٠ دی ١٣٩٧ - ١٤:٣٥ / شماره خبر: ١٨٥٩٦٩ / تعداد نمايش: 456

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج