وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

نایب رییس کمیته ملی بیماری های غیر واگیر و رییس پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران:

دیابت پنجمین علت مرگ در ایران است

پروژه "تهران، پایتخت تغییر دیابت" با همکاری بنیاد بیماری های خاص، اداره سلامت شهرداری تهران، پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران، وزارت بهداشت و شرکت نوو نوردیس آغاز و با حضور دکتر لاریجانی و فعالان و دست اندرکاران کنترل بیماری دیابت برگزار شد. 
 
به گزارش وبدا، دکتر باقر لاریجانی، نایب رییس کمیته ملی بیماری های غیر واگیر و رییس پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران در افتتاحیه پروژه "تهران، پایتخت تغییر دیابت" با اشاره به روند رو به گسترش بیماری های غیر واگیر در جهان گفت: 80 درصد مرگ و میرهای مربوط به این گروه از بیماری ها مربوط به 4 بیماری دیابت، سرطان، بیماری های تنفسی و قلبی و عروقی است.
 
دکتر لاریجانی با بیان اینکه 62 درصد از کل میزان بار بیماری‌ها در جهان ناشی از بیماری‌های غیر واگیر است، اظهار داشت: بار اقتصادی بیماری های غیر واگیر برای جوامع بسیار بالا است و در دو دهه گذشته مبلغ قابل توجهی برای این بیماری ها در جهان صرف شده که نشان می دهد این بیماری ها نیازمند توجه جدی هستند.
 
وی از وقوع 82 درصد مرگ ها در ایران بر اثر بیماری های غیر واگیر خبر داد و افزود: بیش از 76 درصد بار بیماری ها در کشور به بیماری های غیر واگیر اختصاص دارد و پنجمین علت مرگ در ایران به بیماری دیابت اختصاص دارد، لذا عزمی ملی برای کنترل بیماری های غیر واگیر در کشور وجود دارد.
 
نایب رییس کمیته ملی بیماری های غیر واگیر از تشکیل کمیته ملی بیماری های غیر واگیر خبر داد و اظهار داشت: سند ملی کنترل و پیشگیری بیماری های غیر واگیر تدوین شد و این سند مورد حمایت های ملی و بین المللی قرار گرفت.
 
وی با اشاره به اهداف سند ملی بیماری های غیر واگیر خاطرنشان کرد: علاوه بر اهداف سازمان جهانی بهداشت برخی اهداف اختصاصی متناسب با شرایط کشور در این سند در نظر گرفته شد. ثابت نگه داشتن میزان شیوع دیابت و چاقی یکی از اهدافی است که در این سند دنبال می شود و مورد تاکید سازمان بهداشت جهانی نیز، هست.
 
دکتر لاریجانی با بیان اینکه پیش بینی می شود شیوع دیابت تا سال 2045، به میزان 48 درصد در جهان افزایش یابد، تصریح کرد: بار این بیماری ها تا سال 2045 افزایش خواهد یافت. هزینه دیابت در دنیا در سال 2017 برابر 727 بیلیون دلار برآورد شده بود که این میزان تا سال 2045 به 776 بیلیون دلار می رسد.
 
وی افزود: هزينه ديابت در منطقه مدیترانه شرقی و شمال آفریقا در سال 2017 برای هر بیمار دیابتی 1282 دلار و کل هزینه دیابت حدود 17 درصد کل بودجه بهداشتی و معادل 50 بیلیون دلار تخمین زده شده و قاعدتا مرگ و میر ناشی از این بیماری ها نیز در منطقه افزایش خواهد یافت.
 
نایب رییس کمیته ملی بیماری های غیر واگیر ردخصوص روند فزاینده دیابت در جهان گفت: شیوع دیابت در منطقه ما 10.8 درصد است و با روند فزاینده ای که دارد، پیش بینی می شود تا سال 2045 به 12.1 درصد برسد. همچنین میزان شیوع دیابت در منطقه خاورمیانه بیش از سایر مناطق و در زنان بیش از مردان است.
 
دکتر لاریجانی از نظام ثبت اطلاعات دیابت در کشور خبر داد و گفت: اطلاعات مرتبط با تمامی بیماری های غیر واگیر در سطح استان ها موجود است و به مسئولین استانی ارائه شده است. وضعیت شیوع بیماری در تمام کشور یکسان نیست و در برخی استان ها نیازمند توجه بیشتر است.
 
وی با بیان اینکه بیش از 8.5 درصد هزینه های بهداشت و درمان کشور صرف دیابت می شود، به کاهش میزان شیوع و مرگ و میر ناشی از دیابت در تهران اشاره کرد و گفت: خوشه بندی فضایی میزان مرگ به علت  بیماری‌ های غیر واگیر و عوامل خطر مرتبط با آن در مناطق 22 گانه شهرداری تهران انجام شده است.
 
نایب رییس کمیته ملی بیماری های غیر واگیر با بیان اینکه بیش از یک چهارم ایرانی ها چاق هستند و شیوع فعالیت فیزیکی کم در ایران 57 درصد است، بیان کرد: سایر عوامل مانند مصرف دخانیات نیز در ابتلای افراد به دیابت نقش دارند.
 
وی با بیان اینکه حدود 30 درصد ایرانی ها فشار خون بالا و بیش از 25درصد چربی خون بالا دارند گفت: در بیماری دیابت تنها قند خون افراد مهم نیست بلکه فشار خون و چربی نیز از عوامل تشدید کننده عوارض این بیماری هستند.
 
دکتر لاریجانی با اشاره به روند افزایشی شیوع دیابت در استان های کشور اظهار داشت: روند تغییرات میزان شیوع دیابت با روند تغییرات میزان چاقی هماهنگ است. در 27 سال گذشته در برخی استان‌های کشور، میزان شیوع دیابت دو برابر شده و در جمعیت بالای 50 سال کشور 50 درصد یا مبتلا به دیابت هستند یا در معرض این بیماری قرار دارند.
 
وی با بیان اینکه خوشبختانه شیوع دیابت در تهران کاهش یافته است، گفت: استان های با فضای ورزشی کمتر و سبک زندگی با فعالیت کمتر، شیوع دیابت بالاتری دارند.
 
نایب رییس کمیته ملی بیماری های غیر واگیر ادامه داد: آگاهی از دیابت حدود ۴۰ تا ۵۰ درصد است که شبیه آمار جهانی است. پوشش خدمات پیشگیری و درمانی دیابت در کشور خوب است برای نظم خدمات در تهران باید تلاش بیشتر شود. 
 
دکتر لاریجانی درخصوص پایگاه های جامع اطلاعات موجود در پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم، گفت: کشور ما یکی از پیشروهای در استراتژی ها و اطلاعات روشن در زمینه بیماری های غیر واگیر است و جایزه ای بین المللی هم در این زمینه دریافت شده است.
 
وی با تاکید بر لزوم عزم ملی برای اجرایی کردن استراتژی های مرتبط با کنترل بیماری های غیر واگیر گفت: کنترل میزان شیوع، پوشش درمانی، کیفیت درمان، نظام ثبت و پوشش بیمه ای از جمله اهدافی است که در زمینه بیماری دیابت باید دنبال شوند و بر این اساس، توافق هایی بین معاونت های وزارت بهداشت برای راه اندازی کلینیک های دیابت در سراسر کشور به این منظور انجام شده است.
 
نایب رییس کمیته ملی بیماری های غیر واگیر با اعلام این نکته که علیرغم همه این تلاش ها اگر کارهای بیشتری نکنیم نمی‌توانیم به اهداف مرتبط با کنترل دیابت در کشور دست یابیم، اظهار داشت: در نقاط مختلف کشور باید مسئولان را مجاب کنیم که چه اقداماتی باید برای دیابت انجام دهند و این موضوع مستلزم همکاری تمامی بخش های مرتبط در استان های مختلف کشور است.
 
وی تاکید کرد: اطلاعات مرتبط با بیماری دیابت، جمع آوری و ساماندهی شده و تلاش می‌شود کلینیک ها راه اندازی و متخصصین مربوطه برای ارائه بهتر خدمات در کشور ساماندهی شوند.
 
دکتر لاریجانی با اشاره به اینکه کلینیک های دیابت هم برای درمان و هم آموزش برای پیشگیری از این بیماری طراحی شده اند، گفت: با نرم افزاری که در مرحله آماده سازی است، اقدامات این کلینیک ها اطلاعات خوبی برای برنامه ریزی های بعدی در اختیار خواهد گذاشت.
 
وی با اشاره به اقدامات دانشگاه های علوم پزشکی کشور برای کنترل بیماری دیابت، این امر را مستلزم همکاری همه مسئولان و مشارکت مدیران استانی دانست و گفت: شرایط استان تهران در زمینه بیماری دیابت جالب نیست و نیازمند کار جدی است و همه ارگان ها باید در این خصوص همدیگر همکاری کنند.302/223

نسخه چاپي ارسال به دوست

دوشنبه ٢٩ بهمن ١٣٩٧ - ١٣:٣١ / شماره خبر: ١٨٧١١١ / تعداد نمايش: 387

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج